Yeni arkadaşım Parkinson

Yeni arkadaşım Parkinson

Kategoriler

Parkinson hastalığı ellerde titreme, hareketlerde ağırlaşma ve denge sorunlarıyla kendini gösteren sinir sisteminin kronik bir hastalığıdır. Parkinson tanısı alan kişi bu hastalıkla birlikte yaşama becerisi geliştirmelidir. Bu aşamada hastanın doktoruna ve ailesine büyük görev düşer. Yaşam tarzını ve beklentilerini gözden geçirmek, biraz telaşlanmak ve gerekli destek olmazsa depresyon hastaların tanı aşamasında yaşadıklarıdır. Biz uzmanlar hastalarımıza Parkinson’u bir arkadaş olarak görmelerini söyleriz. Yeni edinilen bu arkadaşı tanımaya çalışmak ve iyi geçinmek için ilaç tedavisini disiplinle uygulamak şarttır.

Hastalar Parkinson kliniklerinde izlenmeli!

Parkinson hastalığı tedavisi hastalık evresine göre ve hastanın özelliklerine göre belirlenir. Her hastanın tedavi protokolü kendisine özeldir. Tedavi bir ekip ile oluşturulur. Ekibin üyeleri hasta, hasta yakını ve nöroloji uzmanıdır. Hastalığın ilerleyen evrelerinde ekibe fizyoterapist, psikiyatrist ve beyin cerrahisi uzmanı katılır. Bu nedenle hastaların konularında uzmanlaşmış özel Parkinson klinikleri tarafından izlenmesi farklılık yaratır. Hastayı ve hasta yakınını bilgilendirmek ve belli aralıklarla kontrollerde görmek önemlidir.

Parkinson hastası hastalığının bulgularını hafifletmek için zaman içinde artan farklı ilaçlar kullanacaktır. Bu ilaçların etkileri ve yan etkileri konusunda hasta bilgilendirilir. Hastanın yaşam tarzına uygun ilaç saatleri belirlenir ve öğünleri ayarlanır. Hastaya uygun egzersiz programları oluşturulur. Hastanın doktoruyla 3 - 4 ay arayla görüşerek şikayetlerin gözden geçirmesi gerekir. Parkinson’a bağlı bulgular erken saptandığında kısa sürede kontrol edilebilir. Bu nedenle hastalarımız kendilerini iyi hissetseler de doktorlarını ziyaret ederler.

Parkinson’un kesin nedeni bilinmiyor!

Hastalık en sık altmışlı yaşlardan sonra görülür. Ancak nadir de olsa gençlikte ve orta yaşta hastalığı başlamış kişiler de vardır. Erkekler kadınlara göre daha riskli gruptadır. Bazı meslek gruplarında da Parkinson hastalığı sıktır: Örneğin çiftçiler, madenciler, lehim işiyle uğraşanlar ve boksörler gibi. Şu anki bilgilerimizle hastalığın tam olarak neden ortaya çıktığı konusu tam açıklanamamaktadır. Ancak genetik olarak yatkın bireylerde maruz kalınan çevresel toksinler Parkinson hastalığına yol açar.

İlk belirtiler 5–15 yıl önce ortaya çıkar!

Hastada el titremesi ve hareket sorunları görüldüğünde dopamin üreten sinir hücrelerinin %70 - 80’inin kaybedildiğini biliyoruz. Hastalığa daha erken dönemde tanı koymak için pek çok araştırma devam etmektedir. Parkinson’un erken dönemlerinde kişide koku duyusunda azalma, kabızlık, depresyon ve uyku bozuklukları ortaya çıkar. Hastalığın titreme gibi motor bulgularından 5 - 15 yıl önce ortaya çıkan bu yakınmalar, pek çok farklı nedene bağlı da olabileceği için, genellikle dikkat çekmemektedir. Birinci derece akrabalarında Parkinson hastalığı olan kişilerin yukarıdaki bulgular açısından nöroloji hekimlerine başvurmaları önerilir.


*Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.

Tarih 23.7.2018 editor@florence.com.tr
Paylaş