Yaz boyu güneşe maruz kalan cildimizi iyileştirme vakti geldi

Yaz boyu güneşe maruz kalan cildimizi iyileştirme vakti geldi

Kategoriler

Yaz döneminde güneş ışınlarına bağlı olarak ciltte lekeler, incelme ve deri yaşlanmasında artış saptanır. Güneş uzun dönemde deri kanseri riskini de arttırır. Yaz sezonu sonunda dermatolojik muayene yaptırmanızda büyük yarar var. Hem dermoskopik ben muayenesi ile güneşin kansere dönük olumsuz etkilerini erken safhada tespit etmek hem de doğru dermatolojik bakım ürünleri konusunda öneriler alarak yaz boyu oluşmuş hasarın giderilmesi mümkün.

Ben muayenesinin sağlıklı bireylerde yılda bir tekrarlanması önerilir. Muayene sırasında riskli benleriniz dermatoskop denen özel bir aletle muayene edilir. Ben bölgesinde ortaya çıkan renk değişikliği, benin çapının ve kabarıklığının artması uyarıcı belirtilerdir. Ayrıca cilt yüzeyinde ortaya çıkan kahverengi siyah lezyonlar da malign melanom bulgusu olabilir. Şüpheli lezyonlar gerekirse cerrahi olarak çıkartılacak ve patolojiye yollanacaktır. Böylelikle yaşamsal tehdit oluşturan malign melanom denilen özel deri kanserinin erken evre tanısı mümkün olacaktır. Ailesinde malign melanom saptanmış bireylerin senede minimum 6 ay arayla deri muayenesi yaptırması uygundur.

Tatil sonrası sıklıkla karşılaşılan kozmetik problemlerden biri de lekelerdir. Yaz aylarında cilt tipine uygun güneş koruma gereken sıklıkta kullanılmalıdır. Sonbaharda leke açıcı ürünlere ek olarak deri tipinize uygun kimyasal soyma benzeri işlemlerle tedavi desteklenebilir.

Güneş cildi yaşlandırır. Cildin alt tabakalarında güneşe bağlı meydana gelen nem ve esneklik kaybı ise mezolifting diye tabir edilen bir yöntemle onarılabilir. Hyaluronik asit enjeksiyonları ile cilt sıkılaştırılabilir. Bu tedaviler cilt tipi ve yaşlanma seviyesine uygun dermatolojik ürünlerinin evde kullanımı ile mutlak desteklenmelidir.

Yaz aylarında terleme ve yanlış beslenmeye bağlı olarak akne problemi de ortaya çıkabilir. Yaz aylarında yağ, şeker ve undan fakir beslenmeye ve su tüketimi arttırmaya özen göstermelidir.

Vücut derisi ise tatil sonrası çoğunlukla kurumaktadır. Size uygun nemlendirici ve onarıcı bakım ürünlerini doğru kullanmak önemlidir. Güneşten kaçınmak, yaşlanmanın geciktirilmesi açısından çok önemlidir; düzenli olarak cilt tipine uygun bir güneş koruyucu kullanılmalıdır.

Ayrıca, güneş ve havuz cildi kurutur. Bu nedenle dışarıdan nem takviyesi önerilir. Ter kanallarının tıkanmaması adına su bazlı nemlendiriciler tercih edilir. Güneş koruyucular kişinin cilt tipine göre tavsiye edilir. Yanlış tercihler sonucu alerjik reaksiyonlar ya da sivilce oluşumu gözlenebilir. Terleme artışı, havuz sularındaki klor ve yanlış kozmetik ya da dermo kozmetik ürün tercihleri yazın sivilce artışına yol açan faktörlerdir. Cilt bakım ürünleri, güneş koruyucu tercihleri mevsimsel farklılıklar içerir. Bu ürünlerin bir uzman tarafından mevsim ve kişinin cilt tipi gözetilerek seçilmesi önerilir.

Cilt yaşlanmasını geciktirmek amacıyla dermatoloji uzmanlarından yardım alınmalıdır.


*Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.

Tarih 23.7.2018 editor@florence.com.tr
Paylaş