Yaz aylarında kadın hastalıkları artıyor

Yaz aylarında kadın hastalıkları artıyor

Kategoriler

Hijyen koşullarındaki olumsuzluklar, aşırı sıcaklar ve fazla terleme jinekolojik problemlerin artmasına yol açabiliyor. Aşağıda bu tip nedenler sebebiyle yaşanan sağlık sorunları ve korunma yolları ile ilgili birkaç başlığı bulabilirsiniz.

Vajinada doğal ve yararlı bakterilerin yanısıra, uygun şartları bulduğu an baskın hale gelerek sağlık sorunlarına neden olabilen zararlı bakteriler de vardır. Bu kötü bakterileri harekete geçiren şartlar ise aşırı sıcak, terleme, nem ve sıcağa bağlı değişikliklerdir. Bu değişimlerin hepsi, gerek aşırı sıcakların yaşanması durumunda, gerekse deniz ve havuz gibi alışkanlıkların hayatımıza girmesi nedeniyle yazın daha yoğun yaşanır. En sık görülen vajinal enfeksiyonlar arasında mantar enfeksiyonları ve bakteriyel vajinozis ilk sıralarda yer alır. Bu iki enfeksiyon da, mantar hücreleri ya da bakterilerin aşırı üremesi sonucu ortaya çıkar ve genelde kaşıntı, yanma, rahatsızlık hissi, kızarıklık ve akıntı ile belirti verir.

İdrar yolları enfeksiyonları

Yaz aylarında sıklıkla görülen idrar yolu enfeksiyonları, bakterilerin 'üretra' adı verilen idrar açıklığından yukarı bulaşması ile oluşur. Akut idrar yolları enfeksiyonları ciddi anlamda ağrılı ve tehlikeli olabilir, ayrıca yukarı doğru yayılarak böbreklere gittiğinde tehlike düzeyi artar. Sık ve ağrılı idrara çıkma, idrarda kanlı renk değişikliği, tuvalet sonrası idrarın bitmediği hissi en önemli belirtileridir. Bu belirtilerle karşılaşıldığında mutlaka doktora gitmek gerekir. Üriner ya da vajinal enfeksiyonlar sadece yaza bağlı faktörlerle ortaya çıkmaz. Cinsel bölgedeki bakterilerin varlığı ve dengesi, başka nedenle alınan antibiyotikler, doğum" şıklı kontrol hapları, bağışıklık sistemini güçsüzleştiren diyabet (şeker hastalığı) gibi nedenler ya da cinsel bölgenizi kaşımak, giyinme sırasında mikrop Kapmak bile bu faktörler arasında yer alır. Fakat bazı insanlar diğerlerine göre enfeksiyonlara daha açıktır. Saymış olduğumuz şikayet ya da belirtilerden herhangi biri sizde mevcutsa bir an önce jinekologunuza başvurmalısınız. Henüz böyle bir şikayetiniz yoksa, bu tarz sorunları önlemek için alabileceğiniz önlemler üç başlık altında toplanıyor...

İç giyiminize özen gösterin

Yaz aylarında giyiminizi tamamen pamuklu iç çamaşırlarından oluşacak şekilde ayarlamalısınız. Çok terlediğiniz durumlarda ise mutlaka pamuklu da olsa iç çamaşırınızı kuru olanla değiştirmelisiniz. Görünüm, moda ya da alışkanlık nedeniyle giyilen pamuklu olmayan çamaşırlar sizi aynada iyi hissettiriyor olsa bile, nem ve teri emmedikleri, hatta üzerlerinde tuttukları için hastalıklara davetiye çıkarırlar. Yaz aylarında gerek tuvalete girdiğinizde gerekse çamaşır ya da mayo, bikini değiştirdiğinizde mutlaka ellerinizi işlemin öncesinde ve sonrasında yıkayın.

Asla ıslak mayoyla oturmayın

Asla ıslak mayoyla oturmayın, güneşlenmeyin ve havluyla kurulandığınızda mayonuzun halâ ıslak kaldığını unutmayın. Deniz ya da havuzdan çıktıktan soma mutlaka kendinizi tamamen kurulayıp üstünüze kuru mayo giyin. Özellikle kirli deniz, havuz ya da göl gibi durgun sulardan her türlü bakteriyi kapabileceğinizi de aklınızdan çıkarmayın.

Nemli havlu kullanmayın

Mantar hücreleri ve bakterilerin bazıları nemli havlularınızda yaşayabilir. Bu yüzden en yakın arkadaşınızın bile havlusunu kullanmamakta ve kendi havlunuzu başkasına kullandırmamakta fayda var. Yıkanan havluların bile kurumasının zor olduğu nemli ve sıcak havadaki kullanımlarda, bu durum unutulmamalıdır.


*Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.

Tarih 23.7.2018 editor@florence.com.tr
Paylaş