Kategoriler

Yaşlılarda kafa darbesi yani travma sonucu komplikasyonlar, daha fazla ve şiddetli olabilir. Buna bağlı olarak yatış süreleri uzayabilir. Kafatasına alınan bir darbe, yaşlılarda travma şiddetinden bağımsız olarak beyin kanamalarına yol açabilir.

Beyin kanaması, kafatasının altında damarların bütünlüğünün bozulması sonucunda beynin içinde veya üzerinde kan birikmesine denir.Aslında her yaş grubu için geçerli olabilen beyin kanamaları; travmalar, eşlik eden bazı kan hastalıkları, ilaçlar ve yaşın ilerlemesiyle damarların tıkanma riskinin yükselmesi gibi birtakım sebeplerle artar. Özellikle belirli bir yaştan sonra tansiyon hastalarında beyin kanamaları görülebilir.

Beyin kanaması oluşabilir!

Kafa darbelerinden sonra yaşlılarda genellikle izlenen kanamalar, “subdural kanamalar”. Özellikle farkıma varılmayan bir travmanın sonucu, aylar sonra “kronik subdural kanama” haline gelebilir. Subdural kanamalar, beynin en dış zarıyla ortadaki zarı arasında ortaya çıkar. Şiddetli travmalarla beynin üzerindeki damarlar da zarar görebilir. Bu damarlardan sızan kan, beyin zarı altında birikerek beynin sıkışmasına neden olur.

Bilinçsiz kan sulandırıcı kullanmayın

Beyin kanamasına doğumsal damar değişiklikleri, pıhtılaşmayı engelleyici ilaç kullanımı, bazı karaciğer hastalıkları, yüksek dozda alkol kullanımı gibi nedenlerin de yol açabileceği biliniyor. Kan hastalığı, damar tıkanıklığı, kalpte ritim sorunu olanlar genellikle aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlara ihtiyaç duyar.Bu da sulandırmanın dozunun fazla kaçırılmasına ve beyin kanaması riskine yol açabilir.

Tanıya göre tedavi

Hastalığın tanısı genellikle bilgisayarlı tomografi (BT) tetkikiyle konur. Hastaların tedavisinde kanamanın büyüklüğüne, yerleşimine ve hastada meydana getirdiği tabloya bağlı olarak cerrahi girişim de gerekli olabilir. Cerrahi gerekli değilse ilaçla hastanın tedavisi yapılır. Cerrahi tedavinin uygulama ve zamanlanması gibi kritik kararlar, hastanın genel klinik durumuna göre kararlaştırılmalı.

Kanama her an oluşabilir

Travma olmaksızın beyin kanamalarına rastlanma sıklığı, 100 bin kişide 10 civarında. Beyin dokusu için olan kanamalar çoklukla derin yerleşimli olur ve klinik tablo aniden gelişebilir. Hastada ciddi baş ağrısı, bulantı, kusma, bilinç kaybı ve kanamanın etkilediği beyin bölgesine bağlı olmak üzere görme kaybı, konuşma bozukluğu, felç gibi belirtiler gelişebilir. Orta yaşın üzerinde, şeker hastalığı, damar sertliği ve tansiyon yüksekliği olanlarda bu tablonun ortaya çıkması durumunda , beyin kanaması ihtimali düşünülerek hasta hemen tam donanımlı bir hastaneye götürülmeli.

Ev kazalarına dikkat!

Yaşlılarda görülen en sık travma nedeni, düşme. Bunun büyük bölümünü, ev kazaları oluşturur.Yaşla meydana gelen fizyolojik değişiklikler, bazı kronik hastalıklar ve unutkanlık gibi nedenlerle yaşlılar sıklıkla ev kazaları yaşıyor.

Müdahalede ilk 24 saat önemli

Beyin içinde başlayan bir kanama, başta belirti veremeyebilir. Bu nedenle kafa travması geçiren kişi, travma sonrası 24 saat müşahade altında tutulmalı. Çünkü kanama ilerleyen saatlerde artar ve beyne baskı sonucu, kişiyi komaya sokabilir, hatta ölüme sebep olabilir. Eğer kazadan sonra ilerleyen saatlerde kusma ve dalgınlık gibi şikayetler ortaya çıkarsa, vakit kaybetmeden doktora başvurmak gerekir.

Tansiyon risk faktörü

Beyin kanamasında en büyük riskli oluşturan hastalık,tansiyon. Tansiyonun ani ve denetimsiz yükselmesi, beyin kanamalarına neden olabilir. Çünkü tansiyon yüksekliği damarlarda çatlama ve kanama riskini artırır.


*Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.

Tarih 23.7.2018 editor@florence.com.tr
Paylaş