Varis tedavisinde doku yapıştırıcılar

Varis tedavisinde doku yapıştırıcılar

Kategoriler

Belirtileri ve tedavi yaklaşımları..

Toplum sağlığını bozan, işgücü kay¬bına sebebiyet veren ve nadiren de ölümcül sonuçları olabilen hastalık varis, artık çok pratik yöntemlerle anestezi olmadan ortadan kaldırılabiliyor.

Varis nedir, nasıl oluşur?

Bacaklarımızda görülen varislerin nedeni, cildimizin hemen altında yer alan ve normalde bacaklarımızdaki kirli kanı temizlenmek üzere akciğere taşıyan yüzeyel toplardamarlardaki kapakların işlevlerinin bozulmasıdır. Variste olayın nedeni toplardamarlardaki kapak yetmezliği, sonucu ise varislerin kendisidir.

Varis belirtileri nelerdir?

Ağrı, gece krampları, ısı artışı, ağırlık hissi, yorgunluk hissi, karıncalanma ve kaşıntı, kılcal ve küçük mavi- yeşil damarlar, bacaklarda şişme, kahverengi renk değişikliği, selülit, şişlik, yanma gibi şikâyetlere yol açabilmektedir. Hatta tedavi edilmeyen bazı varis hastalıkları; “varis ülseri" denilen bacaklarda zor iyileşen yaralara neden olabilir. Varis ülseri nedeni ile has¬talar yatağa mahkûm kalabilmektedir.

Varis hastalarında doppler ultrasonun önemi nedir?

Her varis olgusunda varislere kan kaçırarak onların şişmesine neden olan damar ya da damarlar vardır ve bunlar varislerin nedenidir. Bu neden ancak tecrübeli bir radyolog tarafından ayakta yapılan bir renkli doppler ultrason incelemesiyle doğru olarak anlaşılabilir. Tedavide önce bu kan kaçıran damar kapatılmalı, sonra varislerin kendisi tedavi edilmelidir. Maalesef bir çok varis hastasına renkli doppler ultrason yapılmadan skleroterapi (iğne tedavisi) gibi tedaviler uygulanmakta, ultrason yapılanların önemli bir kısmında da inceleme ya da yorumlanma doğru olmamaktadır.

Varis tedavisinde yaklaşımlar nelerdir?

Varisleri ortadan kaldırmak için çeşitli yöntemler mevcuttur. Hangi yöntemin hangi hastada iyi sonuç vereceğini belirlemek son derece önemlidir. Çünkü her hastanın hastalık düzeyi ve yayılımı farklılık göstermektedir.

Varislerin cerrahi tedavisinde hangi yöntemler vardır?

Varislerin ameliyatla çıkartılması, varislerin lazerle ısıtılarak kapatılması, varislerin radyo frekansla veya buhar ile yakılarak kapatılması, varislerin köpük veya son zamanlarda en çok tercih edilen doku yapıştırıcı ile damarın tamamen kapatılması yöntemleridir.

Varis tedavisinde günümüzde hangi yöntem öne çıkmaktadır?

Başarı oranları birbirine yakın bu yöntemlerin en sonuncusu olan doku yapıştırıcısı ile kapama yöntemi; anestezi gereksiniminin olmaması, işlem sırasında ve sonrasındaki ağrının çok az ya da olmaması, kanama ve buna bağlı şişlik veren renk değişikliği gibi hastayı rahatsız edebilen şikayetlerin olmaması ve hastanın günlük yaşamına dönüş süresinin kısalması gibi avantajlara sahiptir.

Doku yapıştırıcılar, varis ameliyatları için geliştirilmiş en son teknolojidir. Bozulan damarın içine diz civarından kateter (yaklaşık 2 mm çaplı) yerleştirilerek
kasıkta ana toplardamara döküldüğü yere kadar ilerletilir. Damar içine doku yapıştırıcı verilerek kateter geri çekilir ve damarın yapışması sağlanır. Bu sistemin daha önceden kullanılan kapalı ameliyat işlemlerine göre pek çok üstünlüğü vardır.

Lazer ve radyo frekans ablasyonda olduğu gibi ısı enerjisi kullanılmadığından doku yanığı, cilt yanığı gibi komplikasyonları yoktur. Diğer sistemlerde olduğu gibi damar etrafına serum verilmesi gerekli olmadığından tek bir iğne girişi yeterli olmaktadır ve bu da herhangi bir anestezi yapılmasına gerek bırakmamaktadır. Ayağa kalkma süreleri daha kısadır (30 dakika). İşlem süresi daha kısadır (10 dakika). Bacakta hiç bir şekilde morluk ve ekimoz oluşmaz. İşlem yapılan damar bölgesinde herhangi bir şekilde sertlik ve germe hissi olmaz.

Doku yapıştırıcısı ile varis tedavisinin avantajları nelerdir?

Genel ya da spinal anestezi gerektirmez. Diğer endovenöz tekniklerle kıyaslandığında kullanımı daha kolaydır. Uyuşukluk, deri ve sinir hasarı gibi termal ablasyon kaynaklı uygulama risklerini ortadan kaldırır. İşlem sonrasında anında sonuç verir. Ameliyathane koşulları gerektirmez. Hastalar günlük yaşantı ve rutinlerine anında dönebilirler.


Grup Florence Nightingale Hastaneleri I Kadıköy Life Dergisi

Eylül & Ekim 2016


*Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.

Tarih 23.7.2018 editor@florence.com.tr
Paylaş