Tüp mide ameliyatı olacak kişilerin 3 kabusu

Tüp mide ameliyatı olacak kişilerin 3 kabusu

Kategoriler

Tüp mide ameliyatı olacak kişilerin 3 kabusu :

1. Ameliyat sonrası çok mu kusacağım?
2. İştahım olduğu halde yemek yiyemeyecek miyim?
3. Ya tekrar kilo alırsam?

Günümüzde obezite ameliyatları çok sık yapılmaktadır. Ameliyat sonrası hastaların çok büyük kısmı kilo verebilmektedir. Ancak uzun vadede kilo vermeyi devam ettirmek ve tekrar kilo almamak için nelere dikkat etmeli? Bu yazımızda bunları ele alacağız.

1. Ameliyat sonrası kusma çok mu oluyor?

Tüp mide ameliyatlarında geride çok küçük bir mide bırakıyoruz. Hastanın ameliyattan önce yeteri kadar bilgilendirilmesi, en az 3 kez doktor ve 2 kez diyetisyen muayenesi ve aynı zamanda psikiyatrik durumunun da psikiyatri muayenesi/ psikolog değerlendirmesi ile kontrol altında olması ameliyat sonrası durumunu çok etkiliyor. Kafasında yeteri kadar ameliyata hazır olan hastalarımızda ameliyat sonrası kusmalar hiç olmuyor. Ancak hasta bu ameliyatın ne olduğunu, nasıl yapıldığını tam anlamamışsa, midesinin kapasitesini zorlayacak şekilde ve alması gerekenden daha erken sürelerde fazla miktarlarda yemeğe ya da içmeye başlarsa tabi ki kusmaları oluyor. Yeterli eğitimi almışsa, bu süreci aslında kendisinin yönetmesi gerektiğinin bilincindeyse ve yeterli hekim, diyetisyen ve psikolog desteği varsa hastanın kusması için bir sebep yoktur.

2. İştahım olduğu halde yemek yiyemeyecek miyim?

Ameliyat sırasında çıkartılan midenin içinde, iştahı uyaran hormonların salgılandığı bir bölüm de var. Böylece bu bölüm vücuttan çıkartıldığında, bu hormonun işlevi başka organlar tarafından üstlenilene kadar geçen süre (genellikle 6 ay) boyunca hastanın iştahı da olmuyor. Yani hastanın iştahı çok ama midesi küçük değil, öyle olsa bu ameliyatlar ancak bir işkence gibi algılanırdı. Aksine, hastanın iştahı da azaldığından, tüp midesi ile beslenmesi o kadar da zor olmuyor, zaten fazla bir şey yemek istemiyor. Ancak yanlış anlaşılmasın, bu hastalar bir günde toplamda normal ve hiç ameliyat olmamış kişiler kadar sıvı alabiliyorlar ama bir anda değil de, sürekli yudum yudum içmelerini öneriyoruz.

3. Ya tekrar kilo alırsam?

Yapılan tüp mide zamanla büyüyebileceği gibi, çeşitli bilimsel çalışmalarda gösterildiği gibi, her zaman midesi büyüyenlerde kilo alımı olacak diye bir şey yok. 


*Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.

Tarih 23.7.2018 editor@florence.com.tr
Paylaş