Stres diyabeti nasıl etkiler?

Stres diyabeti nasıl etkiler?

Kategoriler
Stres vücudumuzun gündelik hayat içinde ortaya çıkan sıkıntılara bir tepki olarak verdiği cevaptır ve bunun sonucunda vücudumuzda bazı fizyolojik ve psikolojik değişiklikler oluşur. Stres birçok tıbbi soruna yol açar veya bunları şiddetlendirir. Diyabet de bunlardan birisidir. Aslında stres hem diyabetin oluşmasında bir faktördür hem de takipte kan şekeri düzeyinin yükselmesine yol açar. 

Stres hormonları, insüline zıt etki tapan hormonlardır ve vücudun enerji deposu olarak kullandığı glikojeni parçalarlar ve kan şekeri yükselir. Ancak bu yükselen kan şekerini kullanacak insulin mevcut olmadığından, kan şekeri seviyeleri çok yüksek değerlere ulaşır. Çoğu insanda , strese karşı hem fiziksel hemde duygusal tepkiler oluşur. Diyabetle birlikte ortaya çıkan sinirlilik hali, aile fertleri ve dostlarınızla olan ilişkinizi olumsuz etkileyebilir. Okul zamanındaki sınavlar, değişik operasyonlar, anne- baba arasındaki huzursuzluk veya boşanmalar hep birer stres sebebidir. Enfeksiyonlarda bir stres oluşturur ve insüline cevap azalır. Ağır enfeksiyonlarda insulin kullanan diyabetlilerin ilaç dozunu arttırmaları gerekebilir.

Diyabetlilerin stresle başa çıkma yolları nelerdir?

Rahatlama teknikleri işe yarayabilir. Gevşeme egzersizleri, rahat bir uyku, zihinde olumlu şeyler canlandırma işe yarayabilir. Stres kaynağını tespit edip, ondan uzak durmak gerekir. Diyabeti bir hastalık gibi değil, birlikte yaşamak zorunda olduğunuz bir kardeş, bir yakın arkadaş gibi düşünün. Stres kaynağından uzak durmak çok doğru bir yoldur. Örneğin, evin gelir giderini hesaplamak sizde stres yaratıyorsa, eşinizden yardım isteyin. Fiziksel aktiviteyi arttırmak hem endorfin salgılamasını arttırarak mutluluk verir hem de kendiniz için olumlu bir iş yapmış olursunuz, gerginliğiniz azalır. Değişik hobiler sizi rahatlatır. Örneğin, gitar çalmak, el işi kursuna gitmek, dans etmek gibi. Düzenli uykuyu hiç ihmal etmeyin.

*Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.

Tarih 23.7.2018 editor@florence.com.tr
Paylaş