Spor yapanlar için cilt sağlığı

Spor yapanlar için cilt sağlığı

Kategoriler

Spor yapanlarda görülen deri problemleri ortalama %15 antrenman zamanı kaybına yol açmaktadır. Düzenli olarak tüm takım üyelerinin kontrolü gerekir.

Spor yapanlarda görülen deri problemleri ortalama %15 antrenman zamanı kaybına yol açmaktadır. Düzenli olarak tüm takım üyelerinin kontrolü gerekir. Spor yapanlarda görülebilecek deri belirtileri:

• Nasır (kallus):

Bası yerinde oluşan deri kalınlaşmasıdır. Ortası belirgin sert deri kalınlaşması şeklinde görülür. Ayakkabı seçimi değiştirilmeli, yumuşatıcılar uygulanmalı, gerekirse cerrahi çıkarılmalıdır.

• Siğil:

ayak tabanında genellikle birden fazla küçük sertlikler şeklindedir. Human papilloma virüs (HPV) neden olur. Üzerleri kazındığında siyah noktacıklar görülür. Koterizasyon, lazer, kimyasallar veya dondurarak tedavi edilir.

• Siyah topuk:

Topukta travmaya bağlı küçük kanamalardır. Tedaviye gerek yoktur.

• Travmatik bül:

Aşırı sürtünmeye bağlı içi su dolu kabarcıkların ortaya çıkmasıdır. Nedeni ortadan kaldırmak gerekir. Kabarcığın tavanı bırakılarak steril koşullarda boşaltılır. Antiseptik yara örtüsü uygulanır.

• Tırnak batması:

Yanlış ayakkabı seçimine bağlı gelişebilir. Genellikle ayak baş parmak tırnağı etkilenir. Rahat ayakkabı giyilmeli, tel uygulamaları yapılmalı veya tırnak altına pamuk yerleştirilmeli, gerekirse antibiyotik kullanılmalıdır. Çok ağrılı olabilmektedir. İleri tırnak batması vakalarındatırnak çekimi ve matrisektomi düşünülebilmektedir.

• Siyah baş parmak (joggers toe):

Darbe ve basınç ile ortaya çıkar. Eğer tırnak altında hematom oluşmuşsa tırnağı delerek boşaltmak gerekir. Hafif olgularda tedaviye ihtiyaç duyulmaz. Uygun ayakkabı seçimi önemlidir.

• Tırnak mantarı:

Uzun süre hava almayan ayakkabı, nem, darbeler tırnak mantarının ortaya çıkmasını kolaylaştırır. Bulaşıcı olabilir. Tırnakta kalınlaşma, boşalma, renk değişikliği şeklinde görülür. Tedavi öncesi mikroskobik bakı ve kültür yapılması uygundur. Yaygın ise ağızdan ilaç verilmeli, hafif durumlarda ise sadece harici tedaviler yapılmalıdır.

• Molluscum kontagiosum (güreşçi siğili):

Pox virüsün neden olduğu, bulaşıcı bir deri hastalığıdır. Vücutta, birden fazla, yuvarlak, şeffaf, ortaları çökük kabarıklıklar vardır. İçlerinde peynirimsi bir madde bulunur. Dondurma, kazıma gibi işlemlerle tedavi edilebilmektedir.

• Uyuz:

Sarcopetes scabiei denilen parazit neden olur. Çok kaşıntılı kabarıklıklar ortaya çıkar. Deriye direkt temas ile bulaşır. Kazıyarak mikroskop altında parazit görüntülenebilir. Tedavide genel hijyenik önlemler ve permetrin kullanımı yer alır.

• Genital siğil:

Human papilomavirus (HPV)'nin neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Genital bölgede düz veya üzerleri pütürlü kabarıklıklar gözlenir. Kimyasallar, elektrokoter, kriyokoter veya krem (imiquimod 5%) ile tedavi edilebilmektedir. Tedavi sırasında partner de kontrol edilmeli ve cinsel ilişkide bulunulmamalıdır.

• Genital herpes:

Herpes simpleks virüsünün neden olduğu, kızarık zeminde grup halinde su dolu kabarcıkların görüldüğü bir deri hastalığıdır. Aşrı güneş ışını, direnç düşüklüğü hastalığı tetikleyebilir. Bulaşıcı olabilmektedir. Tedavide dışarıdan sürülen ve ağızdan alınan antiviral ilaçlar kullanılır. Eğer yılda 5 kereden fazla oluşuyorsa uzun süreli tedaviler önerilmektedir.

• Kasık mantarı (tinea inguinais):

Kasık bölgesinde kızarıklık, sulanma, bazen kabuklanma ile seyreder, kaşıntılıdır. Net sınırlıdır. Mikroskobik inceleme ve kültür ile tanı koyulur. Antifungal ilaçlar ile tedavi edilir. Nemin ve sürtünmenin azaltılması için önlem alınmalıdır.

• Eritrazma:

Corynebacterium denilen bir bakterinin neden olduğu enfeksiyondur. Kahverengi-kırmızı plaklar şeklindedir. Koltuk altı, kasık gibi kıvrım yerlerine yerleşir. Wood lambası ile tanı konulabilir. Ağızdan veya haricen eritromisin ilaç kullanımı ile tedavi edilebilmektedir.

• Hidradenitis supurativa:

Ter bezlerinin tıkanması ile ortaya çıkar. Koltuk altı, kasıklar ve genital bölgede apseler, iltihap sızması ve yara izleri şeklinde görülür. İlerlerse yaşam kalitesini önemli ölçüde bozar. Erken tedavi çok değerlidir. Enfeksiyon için antibiyotikler, tıkaç açılması için retinoidler, ileri olgularda cerrahi ve bağışıklık sistemi düzenleyiciler kullanılabilmektedir.

• Tiena versicolor:

Pityrosporum ovale mikroorganizmasının neden olduğu açık veya koyu renkli lekele ve üzerlerinde ince kabuklanmaların bulunduğu bir deri hastalığıdır. Bulaşıcı olabilir. Wood bakısı ve mikroskobik inceleme ile tanı konulabilir. Ağızdan veya dışarıdan antifungal ilaçlar, şampuanlar kullanılarak tedavi edilebilir.

• Joggers nipple (meme ucu sürtmesi):

Koşucularda görülür. Sürtmeye bağlı meme ucunda kızarıklık, acı ve çatlaklar oluşur. Nemlendiriciler ve koruma tedbirleri yeterli olabilmektedir.

• Uçuk:

Herper simplek virüs /HSV'nin neden olduğu, en sık ağız çevresine yerleşen, grup halinde içi su dolu kabarcıklardır. Karıncalanma ve yanma hissi eşlik edebilir. Direnç düşüklüğünde aşırı güneş maruziyeti sonrası ortaya çıkabilir. Açıldığında üzeri kabuklanır. Bulaşıcı olabilir. Sık tekrarlıyorsa ağızdan antiviral tedavi önerilebilmektedir.

• Akne mekanika:

Sivilce görünümündedir. Harici tedaviler yeterlidir.

• Herpes gladiatorum:

Darbe ve sürtünme yerinde gelişen herpes enfeksiyonudur. Kızarık zeminde grup halinde içi su dolu kabarcıklar vardır. Dışarıdan veya ağızdan antiviral ilaçlarla tedavi edilebilir. Bakteriyel enfeksiyon eklenmemesine dikkat edilmelidir.

• Selülit:

Deri ve deri altı dokunun enfeksiyonudur. Deride kızarıklık, şişlik, ısı artışı, hassasiyet vardır. Yatak istirahatı ve oral antibiyotik kullanımı gerekebilir.

• Erizipel:

Genellikle A grubu streptokokların (bir çeşit bakteri) oluşturduğu bir enfeksiyondur.Selülite göre daha yüzeyseldir. Kızarıklık, ısı artışı olur. Ateş, üşüme , titreme eşlik edebilir. Antibiyotiklerle tedavi edilir.

• İmpetigo:

Genellikle stafilokok veya sterptokok adlı bakterilere bağlı gelişen derinin yüzeysel enfeksiyon hastalığıdır. Balmumu şeklinde kabuklanma tipiktir. Antibiyotik tedavisine ihtiyaç vardır.

• Miliaria:

Ter bezi kanalı tıkanmasıdır. Kırmızı kabarıklıklar görülür. Terleme tetikler. Önlem alınması yeterlidir. Yine sporcularda kullanılan malzeme veya dışarıdan uygulanan losyonlara bağlı alerjik egzamalar, açık hava sporlarında güneş alerjileri, güneş yanıkları ortaya çıkabilmektedir

Tüm deri hastalıklarında:
• İyi bir fizik muayene, düzenli takip
• Bulaşıcı olanlarda tedavi yanı sıra önlem için eğitim
• Spor yapmayı engel durum olup olmadığının değerlendirilmesi
• Takım arkadaşlarının kontrolü ve korunması çok önemlidir.

Sürekli terleyen, ıslanan deride hastalık ortaya çıkmadan önce tedbir almak açısından tüm spor dallarındaki sporculara iyi bir deri bakımının nasıl yapılacağı ve kullanılacak ürünler konusunda bilgilendirme gereklidir.

Tarih 3.5.2016 editor@florence.com.tr
Paylaş
Bizden haberdar olmak
ister misiniz?
florence nightingale hastanesi çağrı merkezi
florence nightingale hastanesi

Copyright 2016 Florence Nightingale. Tüm hakları saklıdır.

Web sitemizdeki bilgiler kişileri tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımaz. Tanı ve tedaviye yönelik tüm işlemlerinizi doktorunuza danışmadan uygulamayınız.