Smear(simir) testinizi aksatmayınız

Smear(simir) testinizi aksatmayınız

Kategoriler

Yıllık jinekolojik muayeneler esnasında papsmear kontrolleri yapılmalıdır. İki normal papsmear sonrası, papsmear yapılma sıklığı iki yılda bire düşürülebilir.

Smear incelemesi nedir?

Smear işlemi (Papsmear) jinekolojik muayenenin bir parçası olarak rahim ağzından fırça şeklindeki özel bir çubuk yardımıyla serviks salgısı alınması işlemidir. İşlem ağrısızdır ve 15-30 saniye sürer. Alınan materyal daha sonra lam adı verilen mikroskop camına yayılır, özel boyalarla boyanarak patoloji uzmanı tarafından dikkatlice incelenir.

Papsmear incelemesi ne gibi bilgiler verir?

Papsmear incelemesi esas olarak kanser tarama testidir ve serviks kanserinin erken evrelerini yakalamak için yapılmaktadır. Papsmear incelemesinde ayrıca enfeksiyonların tanısı konabilir. HPV (Human papilloma virus) enfeksiyonu hiç belirti vermese de papsmearde HPV tarafından enfekte olmuş hücrelerin görülmesi tanıyı koydurur. HPV enfeksiyonu serviks kanserine neden olduğundan tanısı önemlidir.

Papsmear ne sıklıkla uygulanmalıdır?

Yıllık jinekolojik muayeneler esnasında papsmear kontrolleri yapılmalıdır. İki normal papsmear sonrası, papsmear yapılma sıklığı iki yılda bire düşürülebilir. Papsmear için en uygun zaman adet bitimidir. Smear için en uygun zaman adet kanamasının bitimini takip eden günlerdir. Papsmear işleminin daha iyi sonuç vermesi için bir gün önceden cinsel ilişkide bulunulmamalı ve vajina içi yıkanmamalıdır.


*Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.

Tarih 23.7.2018 editor@florence.com.tr
Paylaş