Kategoriler

En sık rastlanan kalp damar hastalıkları ile ilgili kısa bilgiler paylaştığımız yazımız, merak edilen noktalara ışık tutuyor.

Çok güçlü kaslardan oluşan ve pompa gibi çalışan kalbimiz, dakikada ortalama 70-80 defa atar ve bu sayede tüm vücudumuza 1 saatte 300 litreye yakın kan pompalar. Kalbimiz bazen yorgunluk ya da yıpranma gibi nedenlerle görevini aksatabilir ve bu aksaklıklar hayati sorunlara neden olabilir. Kalp damar cerrahisi alanına giren bu aksaklıkların bazıları kalbin kendisinden ve bazıları ise diğer etkenlerden kaynaklanabilir. Kalp hastalıklarının belirtileri bazı hastalarda ve hastalıklarda kendilerini gösterirken, diğer bir kısımda ise sinsi bir şekilde ilerleyebilir.

Kalp damar cerrahisi alanına giren ve en sık rastlanan hastalıkları aşağıdaki gibi gruplayabiliriz:

1- Kalp kapak hastalıkları: Yaşlanmaya bağlı kireçlenme, çocuklukta geçirilen romatizmal hastalıklar, enfeksiyonlar, dejeneratif (yıpranmaya bağlı) sorunlar ya da doğumdan kaynaklı sorunlar gibi nedenler kalp kapaklarının birinde ya da daha fazlasında daralma ya da yetmezlik gibi sorunlara neden olabilmektedir. Bazı hastalarda sadece darlık ya da yetmezlik görülürken, bazı hastalarda her iki sorun birlikte görülebilmektedir.
Hastalığın nedenine ve hastanın durumuna bağlı olarak, kalp kapak tedavisi de değişiklik gösterir. Yaşlı kişilerde “biyoprotez” adı verilen yapay kalp kapağı tedavisi uygulanırken, dejeneratif kapak rahatsızlıklarında kapak tamiri tercih edilebilir. 


2- Koroner arter hastalığı: Yaşlılık, sigara kullanımı, yüksek kolesterol ya da yüksek kan basıncı gibi nedenlerle, kalbin kas dokusunu besleyen damarların duvar yapısı sertleşir ya da pürüzlü hale gelir. Bu sertleşme ya da pürüzlü yüzey zamanla damarın daralmasına veya tıkanmasına neden olabilir. Bu tür bir sorun genellikle mitral kalp kapağı ile ilgili sorunu da beraberinde getirir. Tedavi her iki sorun için uygulanmaktadır.

Koroner arter hastalıklarında, hastalığın seviyesine ya da hastanın durumuna göre farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Bu yöntemler;
  • İlaç tedavisi
  • Koroner anjiyoplasti ve stent uygulamaları
  • Bypass cerrahisi
3- Aort anevrizması: Ana atardamarın çapının %50 ya da daha fazla genişlemesinden kaynaklanan hastalıktır. Aort anevrizması göğüs boşluğunda ya da karın boşluğunda olabilir. Anevrizmanın meydana geldiği yere göre, adı da değişiklik göstermektedir. Hayati riskler oluşturabilen aort anevrizması damarda yırtılmaya, komşu organlarda hasara, damar içerisinden pıhtı kopması sonucu bacak damarlarında tıkanmaya neden olabilir.
Aort anevrizmasının tedavisinde açık cerrahi operasyonlar uygulanırken, günümüzde kapalı yöntem olan endovasküler aort rekonstrüksiyonu da tercih edilmektedir. Bu cerrahi operasyonlardan hangisinin uygun olacağına, bilgisayarlı tomografi sonucuna göre karar verilmektedir.


4- Ritim bozuklukları (Aritmi): Kalp atışlarının normalden daha hızlı (taşikardi), daha yavaş (bradikardi) ya da düzensiz bir şekilde atması sorununa aritmi denilmektedir. Genelde kalp hastalığı olan kişilerde rastlanan aritmi, tamamen sağlıklı insanlarda da görülebilmekte ve kalp çarpıntısı, nefes darlığı ya da bayılma gibi birçok farklı şekilde kendini gösterebilmektedir.
Farklı nedenlerden kaynaklanan ritim bozuklukları (aritmi) sorunları için tedavi yöntemleri de farklılık göstermektedir. Bu tedavi yöntemleri;
  • İlaçla tedavi
  • İnvaziv kardiyolojik girişimler
  • Kalp pili
  • Cerrahi müdahale’dir.
Detaylı bilgi için bkz. https://www.florence.com.tr/aritmi

5- Konjenital kalp hastalıkları: Doğumsal kalp hastalıkları olan konjenital kalp hastalıkları, genellikle cerrahi müdahale gerektiren kalpte delik, kapakçık ya da damarlarda bozukluk veya darlık gibi hastalıkları tanımlamaktadır. 
Bu tür hastalıkların tedavisi, hastalığın durumuna göre planlanmakta ve pediatrik kalp cerrahisi uzmanları tarafından cerrahi yöntemler uygulanarak gerçekleştirilmektedir.

Kalp damar cerrahisi hastalıkları ve tedavi yöntemleri hakkında daha detaylı bilgi almak için, web sitemizde yer alan iletişim formunu kullanarak ya da 444 0436 numaralı telefonu arayarak Florence Nightingale Hastaneleri’nin uzman ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.

Tarih 24.2.2020 editor@florence.com.tr
Paylaş