Sigara içenlerde anestezi riski artıyor mu?

Sigara içenlerde anestezi riski artıyor mu?

Kategoriler

Kendinize ve anestezi doktorunuza yapacağınız en büyük kötülük ise ameliyattan birkaç saat önce sigara içip ameliyathaneye gelmektir.

Sigara içen hastaların, anestezi sırasında ve özellikle uyanma döneminde hava yolu spazmı gibi birtakım istenmeyen sorunlarla karşılaşma olasılığı daha fazladır. Ne yazık ki sigara içen hastalar anestezi esnasında yaşadıkları sorunları pek hatırlamazlar ve ameliyattan sonraki yaşantılarında da sigara içmeye devam ederler.

Sigaranın anestezi açısından en önemli etkisi midede asit salgısını artırması ve koruyucu hava yolu reflekslerini baskılamasıdır. Bu nedenle bir hafta öncesinden, veya en az 24 saat öncesinden itibaren hiç sigara içilmemesi çok önemlidir. Eğer sigara içiyorsanız bir an önce bundan vazgeçmeniz en doğrusudur. Kendinize ve anestezi doktorunuza yapacağınız en büyük kötülük ise ameliyattan birkaç saat önce sigara içip ameliyathaneye gelmektir.

Tarih 15.5.2016 editor@florence.com.tr
Paylaş
Bizden haberdar olmak ister misiniz?
florence nightingale hastanesi çağrı merkezi
florence nightingale hastanesi

Copyright 2016 Florence Nightingale. Tüm hakları saklıdır.

Web sitemizdeki bilgiler kişileri tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımaz. Tanı ve tedaviye yönelik tüm işlemlerinizi doktorunuza danışmadan uygulamayınız.