Sıcaklarda beyin kanamasına dikkat!

Sıcaklarda beyin kanamasına dikkat!

Kategoriler

Hava sıcaklıkları gün geçtikçe yükseliyor. Gerek şehir içinde çalışma hayatına devam edenler, gerekse tatilde deniz ve güneşin keyfini çıkaranlar sıcak havanın olumsuz etkilerinden korunmak için pek çok yolu deniyor.

Sıcaklarda beyin kanamasına dikkat!Özellikle belirli bir yaştan sonra, yüksek tansiyon hastalarında görülen beyin kanamaları sıcak havalarda daha da artış gösteriyor. Aşırı sıcak havalar, en çok yüksek tansiyona sahip hastaları etkilemektedir. Tansiyonun ani ve denetimsiz yükselmesi çok korkulan bir sonuca, beyin kanamasına neden olabilir. Beyin kanamasına başka (doğumsal damar değişiklikleri, pıhtılaş¬ma bozuklukları, pıhtılaşmayı engelleyici ilaç kullanımı, bazı karaciğer hastalıkları, yüksek dozda ve sürekli alkol kullanımı, v.b.) nedenlerin de yol açtığı bilinmekle beraber; en önemlisi yüksek ve dengesiz tansiyondur. 

Beyin kanamaları en sık iki şekilde gelişir;
Beyin dokusu içine olan ve daha çok yüksek tansiyonun yol açtığı kanamalar, Beyin ana atardamar ağının üzerinde gelişmiş baloncuklara (anevrizma) bağlı kanamalar. 

Beyin kanaması sıklığı nedir?
Beyin kanaması rastlanma sıklığı her yıl için 100 bin kişide 10 civarındadır. Beyin dokusu içine olan kanamalar çoklukla derin yerleşimlidirler ve klinik tablo aniden gelişir. 

Beyin kanaması belirtileri nelerdir?
Hastada ciddi baş ağrısı, bulantı, kusma, bilinç kaybı ve kanamanın etkilediği beyin bölgesine bağlı olmak üzere felç gibi birtakım belirtiler gelişebilir. Orta yaşın üstünde bilinen şeker hastalığı, tansiyon yüksekliği gibi sistemik hastalığı olan kişilerde klinik belirtilerin ortaya çıkması durumunda, beyin kanaması ihtimali düşünülerek hasta vakit kaybetmeden tam donanımlı bir hastanenin acil servisine götürülmelidir. 

Tanı ve tedavisi nasıl yapılır?
Hastalığın tanısı çoklukla Bilgisayarlı tomografi tetkiki ile konulur. Hastaların tedavisinde kanamanın büyüklüğüne, yerleşimine ve nedenine bağlı olarak cerrahi girişim de gerekli olabilir. Cerrahi girişim gerekli değilse konservatif yöntemlerle hastanın tedavisi yapılır.

Sıcak hava tansiyonu etkiler mi?
Bronzlaşmak için güneşin altında saatlerce yatanlar ve açık havada çalışanlar risk altındadır. Sıcak havaların beyin kanamasıyla doğrudan ilintisi, bilimsel çalışmalarla gösterilmemişse de sıcak havaların tansiyon hastalarında beyin kanaması riskini artırdığı bilinmektedir. Bu nedenle özellikle yüksek tansiyonlu hastalar; güneş altında uzun süre kalmamaya özen göstermelidir. 

Güneşten nasıl korunuruz?
Güneşin direkt etkilerinden kendilerini korumak için baş bölgelerini koruyacak şapka ya da bandana ile dolaşmalı ve sabah 10.00 ile öğleden sonra 14.00 arasında güneş al¬tında kalmamaya dikkat etmelidirler. Bununla beraber, sağlıklı ve düzenli beslenmeye özen göstermeli, gün içerisinde artan su ihtiyacını gidermeli, aşırı şiddetli baş ağrısı durumunda dikkatli olmalıdırlar. 

Sıcak havalarda tansiyona dikkat!
Bilinen sistemik hastalığı olanlar, ilaçlarını düzenli olarak almalı, şeker ve tansiyon kontrollerini daha sık yapmalıdırlar. Son derece ölümcül olan bu tablonun ortaya çıkmasını engellemek için, özellikle sıcak havalarda tansiyonu yükseltecek her türlü nedenden kaçınılmalıdır. Tansiyonun, düzenli ilaç kullanımı ve sık kontrollerle kontrol altında tutulması sonucu son yıllarda beyin dokusu içine olan kanamaların sıklığında ciddi bir düşüş sağlanmış olduğu unutulmamalıdır.

*Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.

Tarih 23.7.2018 editor@florence.com.tr
Paylaş