Sıcak ve Nemli Havalar için Önleminizi Alın!

Sıcak ve Nemli Havalar için Önleminizi Alın!

Kategoriler

Hareket ettiğimizde, koştuğumuzda, enerji harcadığımızda vücudumuzda ısı artışı olur. Vücut ancak bu ısıyı dışarı vererek rahatlayabilir.

Sıcak havalarda insan vücudunun sağlıklı çalışabilmesi için gereken vücut ısınının sağlaması amacıyla dış ortamla ısı alışverişi yapmasına konveksiyon denir.  Yani hareket ettiğimizde, koştuğumuzda, enerji harcadığımızda vücudumuzda ısı artışı olur. Vücut ancak bu ısıyı dışarı vererek rahatlayabilir. 

Hava sıcakken eğer nem oranı artarsa bizim hissettiğimiz sıcaklık da artar. Ortalama %30-50 arasında olan nem oranlarında çok büyük bir problem çıkmazken, %50 ve üzerinde olan nem oranlarında vücut dışarıya ısı vermekte çok zorlanır ve vücudun ısısı artar. Metabolizmanın düzenli çalışması bozulur. Kalp Hastaları ve akciğer hastaları için bu durum oldukça önemlidir. Çünkü kalp hastalarında, vücudun aşırı ısınması, ısıyı rahat verememesi ve vücudundaki nemi yeteri kadar atamaması durumunda kalp zorlanır. Yani sanki insan gün boyunca yokuş yukarı yürüyormuş gibi olur. Bunun sonucunda koroner kalp hastalarında kalp krizi geçirme riski, kalp yetmezliği ve kalp kapak hastalarında durumun ağırlaşması, ritim bozukluğu olan hastalarda ritim bozukluğunun artması görülebilir. Bu kişilerin özellikle nemi az olan vücutlarını belli bir sıvıda tutabilecek ortamlarda bulunmaları gerekir. Eğer dış ortamlarda uygun koşullar sağlanamıyorsa klimatize ortamlarda bulunmaya çalışmalıdırlar. 

Nemin çok yüksek olduğu ortamlarda bulunan kişilerde susama hissi azalabilir. Bu da daha az sıvı alınmasına neden olabilir.  Fakat bu tip havalarda çok terleme olacağından yeterli miktarda sıvı alınmasına da dikkat edilmelidir. Terlemenin artması ile beraber sıvı alımının azalması vücutta kurumaya ve kalbe yük binmesine neden olur. Özellikle astım hastaları, kronik bronşiti ve KOAH’lı olan hastalar için yüksek nem zararlıdır.  Havadaki yüksek nem oranı bu hastalarda solunum güçlüklerine, bronş spazmının armasına ve astım ataklarının tetiklenmesine yol açabilir.  

Nemli havalarda mantar sporlarının artışı, bazı bakterilerin daha kolay ürüyebilmesi hem alerjik reaksiyonları artırır hem de akciğer enfeksiyonunu artırır. Yani sıcak havalarda KOAH ve astım hastaları akut alevlenme dediğimiz mikrobik bronşit gibi tablolarla karşımıza gelebilirler. 

Yüksek nem oranının günlük yaşantımıza genel olarak olumsuz etkileri ise isteksizlik, bitkinlik, vücut krampları, uykusuzluk, sürekli huzursuzluk ve depresyon halinde olmak şeklinde sıralayabiliriz. Kişilerde iştah kesilmesi, sıvı alınımda azalmaya neden olabilir. Özellikle kalp ve solunum sistemi hastalığı olan  ileri yaşta olanların aşırı sıcak ve nemli havalarda durumları kötüleşebilir. 

Nemin çok yüksek olduğu dönemlerde; 

  • Aşırı nemli havalarda ağır eforlardan kaçınılmalı, mümkünse akşam serinliğine ertelenmelidir.

  • Kalp ve akciğer hastalarının nemin azaldığı zamanlarda çıkıp yürümeleri önerilir. Çünkü hareket etmek vücut ısınızı artıracağından ve soluk alışverişi hızlandıracağından, nemli ortamdaki poleni ve bakterileri alma solunum sıkışması ve kalbin zorlanma olasılığını artırır.

  • Aşı nemli havalarda eğer imkan varsa esen, klimatize ortamlarda durarak nem oranı azaltılabilir. Tabi klima karşısında aşırı soğuğa maruz kalmaktan kaçınılmalıdır. Ortalama 19-21 derece sıcaklıklar uygun olabilir. 

  • Yeteri kadar sıvı alınmalıdır. 

  • Doğrudan Güneş ışığına maruz kalınmamalıdır. Çünkü hem nemin yüksek olması hem de dışarıdan direk ısının alınmasıyla vücut ısısı çok çok artar ve genel durumu daha kötüleştirebilir ve bunun sonucunda hastalar sıcak çarpması ile karşı karşıya kalabilir.  Özelikle kalp hastası ve astım hastalarında sıcak çarpması ölüm ile sonuçlanabilir. 

  • Nemli ve sıcak havalarda beslenme çok önemlidir. Özellikle çok sıcak ve kötü zamanlarda sıvı içeriği bol olan gıdalar tüketip, ağır yağlı gıdalardan kaçınılmalıdır. Meyve ve sebze ağırlıklı beslenmeye özellikle dikkat etmek gerekir. 

  • Gece uyurken yatacağımız ortamın yine serin olması gerekir. Yatmadan önce odaların iyice havalandırılması ve oda çok sıcaksa pencerelerin açılarak, odada hava akımı sağlanmalıdır veya klimadan yararlanarak oda belli bir nem ve ısıda tutulabilir. 

  • Bunun dışında özellikle çocuk, hamile ve yaşlılarında gün boyunca aktivitelerin azaltılması, aktivitelerin daha çok güneş battıktan ve hava serinledikten sonraki zamana kaydırılması önerilir.  

*Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.

Tarih 23.7.2018 editor@florence.com.tr
Paylaş