Kategoriler

Sarı Nokta Hastalığının (Makula Dejenerasyonu) kaç farklı tipi vardır?

Makula dejenerasyonuna Sarı Nokta Hastalığı adı verilir. Makula gözün arkasında yer alan ve detayları görmemize sağlayan bölgedir. Bu bölge sayesinde okuyabilir ya da iğneden ipliği geçirebiliriz. Makula iyi çalışmadığı zaman baktığımız alanda bulanıklık ve karanlıktan şikayet ederiz. Makula dejenerasyonu, merkezdeki görmeyi azaltsa da yanlardan olan görmemizi bozmayacaktır. Bunun sonucunda örnek olarak; duvarda bulunan bir saati görebilir, ancak saatin kaç olduğunu söyleyemeyiz. Makula dejenerasyonu tamamen körlükle sonuçlanmaz. Bu hastalar evde kendi işlerini görebilirler ancak tek başına sokağa pek çıkamaz, okuyamaz, yazamaz, televizyon izleyemez, araba kullanamazlar.

Sarı nokta hastalığının (makula dejenerasyonu) kaç farklı tipi vardır?

  1. Kuru Tip Makula Dejenerasyonu: Çoğu hastada bulunan bir tiptir. Yaşlanmaya bağlı olarak gelişir. Yavaş ilerlediğinden görme kaybı daha azdır ve uzun sürede ortaya çıkar.
  2. Yaş Tip Makula Dejenerasyonu: Hastaların %10'unda bulunur. Gözün arka kısmından gelişen anormal damarlanmalar ve buralardan meydana gelen sızıntılar ve kanamalarla belirti verir. Bu durumda görme kaybı ani ve ciddi seviyededir.

Sarı nokta hastalığının belirtileri nelerdir?

Farklı kişilerde değişik belirtiler ile ortaya çıkabilmektedir. Bazen bir gözde ileri derecede görme kaybı olduğu halde öteki göz yıllarca sağlam kalabilmektedir. Erken dönemlerde tanı koymak kolay değildir. Ancak her iki göz birden etkilenirse okurken veya çalışırken zorluk hissedilmeye başlanır.

  • Baktığınız noktanın ortasında koyu karanlık bir bölge olur.
  • Baktığınız noktadaki düz çizgilerde bükülmeler görülür.
  • Renkler daha soluk görünür.

Sarı nokta hastalığının görülme sıklığı nedir?

Toplumda özellikle 50 yaş üstü gruplar her 4–5 kişiden birisinde, 85 yaşında ise her iki kişiden birisinde sarı nokta hastalığının belirtileri gözlenir.

Kimler Sarı Nokta Hastalığı için daha fazla risk altındadır?

  1. İleri yaş: 65 yaşın üzerindeki kişilerin yaklaşık %25'inde sarı nokta hastalığı bulunur.

  2. Bir gözde sarı nokta hastalığı bulunması: Bir gözünde hastalık bulunanların yaklaşık %90'ında 2 yıl içinde diğer gözde de hastalık gelişir.

Sarı nokta hastalığı tanısı nasıl konur?

Erken tanı ve erken başlanan tedavi büyük önem taşır. Çünkü mevcut tedavilerle var olan görme kaybı çoğunlukla geri döndürülemez, ancak ilerlemesi durdurulabilir. Erken tanı için düzenli olarak gözlerinizi kontrol ettirmeniz gerekir.

Göz muayenesinde görme keskinliğinin değerlendirildiği rutin muayenenin yanı sıra kapsamlı bir retina muayenesi Makula Dejenerasyonunun tanısında büyük önem taşımaktadır. Erken tanı için düzenli doktor kontrollerinin yanı sıra evde kendi kendinize yapabileceğiniz basit bir test de mevcuttur.

Kareli kağıt testi (AMSLER GRID) nedir?

Bu test ile yaş tip sarı nokta hastalığının ilk belirtilerini saptamak mümkündür. Çizgilerde silinme veya kırılma tarzında bir görme değişikliği durumunda ise hemen doktora başvurulmalıdır.

  1. Test kâğıdını 30–35 cm. okuma mesafesinde tutunuz. Yakın gözlük kullananlar gözlük ile bakar.

  2. Gözlerinizi tek tek kapatarak test kâğıdının ortasındaki noktaya bakınız

Çizgilerde silinme ve kırılma varsa, görme merkezinde bir hasarın belirtisi olabilir. Bu durumda mutlaka göz doktoruna başvurunuz.


*Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.

Tarih 23.7.2018 editor@florence.com.tr
Paylaş