Sağlıklı ses telleri için öneriler

Sağlıklı ses telleri için öneriler

Kategoriler

Sağlıklı ses telleri için en temel öneriler; bol su içmek ve sağlıklı beslenmektir

Bol su içmek: Ses tellerinin yeterli titreşebilmesi için üzerinde ince bir mukus tabakası ile kayganlaştırılması gereklidir. Bunun için altın kural mümkün oldukça su içmektir. Kahve ,çay ve içkilerin içerdiği kafein ve alkol suyu vücuttan uzaklaştırarak ses tellerinin kurumasına neden olabilmektedir. Bu içecekler az miktarda alınmalı ve alındığında denge sağlamak için bol su içilmelidir.

Kuru hava: Ses tellerinin nemliliğini bozan diğer bir faktör kuru havadır. Gaz, elektrik sobaları, klimalı ortamlar ve iklimi kuru olan bölgelerde bulunmak ses tellerini olumsuz etkiler. Böyle bir durumda geceleri hava nemlendirici kullanılması yarar sağlayabilir.

Boğaz temizleme ve şiddetli öksürme: Boğaz temizleme ve şiddetli öksürme ses tellerini zedelemektedir. Mümkün olduğunca bu eylemlerden kaçınılması gereklidir.Boğaz temizleme ihtiyacının ve öksürüğün en sık sebeplerinden biri, ses telleri seviyesinin altında koyu veya aşırı mukus (balgam) sekresyonunun bulunmasıdır. Bunu temizlemek için, derin nefes alıp nefesinizi bir an için tutun. Göğsünüzü ve karnınızı içeri çekip ve ciğerlerinizdeki havayı dışarı verirken yumuşak ve hafif bir “H “ sesi çıkarın.

Sağlıklı beslenme: Dengeli beslenmeniz genel vücut sağlığına yararlı olduğu gibi ses telleriniz için de gereklidir. Bol sebze meyve tüketmek, yağ, şeker, tuz alımını sınırlamak, bol sıvı tüketmek, abur cuburdan ve katkı maddeleri besinlerden uzak durmak önemlidir.


*Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.

Tarih 23.7.2018 editor@florence.com.tr
Paylaş