Prostat konusunda merak edilenler

Prostat konusunda merak edilenler

Kategoriler

Standart tanı - tarama yöntemleriyle bir kişide prostat kanserini tanıyabilme oranları yüzde 60-70'i geçemezken, parmakla prostat muayenesinin eklenmesiyle tanı koyabilme başarısı yüzde 95'in üzerine çıkabilmektedir. İşte bu nedenle 50 yaşı geçkin her erkekte yılda bir ürolojik kontrol yapılması önerilmektedir.

Prostat kasneri hakkında sorular neden önemli?

Prostat, genç yaşlarda da zaman zaman sıkıntı oluştursa da, genellikle önemli değişiklikler ve yol açtığı sorunlar 50 yaştan sonra görülür. Bu yaşlardan sonra erkeklerin yaklaşık yüzde70 - 80'inde prostatın merkez bölgesinde büyüme başlar. Zaman içinde büyüyen prostat, içinden geçen idrar yolunu sıkıştırmaya başlar, bu sıkıştırma hastaların yaklaşık üçte birinde tedavi gerektirir. Ancak, erkeklerde yine 50 yaştan sonra görülen bir başka prostat hastalığı da, prostat kanseridir. Prostat kanseri, 50 yaş üzerindeki erkeklerde kanser olasılıkları arasında en başta yer alır. En sık görülen bu kanser erken yakalandığında, yapılacak doğru tedavi neticesinde hastaların yüzde 90-95 olasılıkla normal (hastalık olmasaydı) beklenen ömrünü sürmesi sağlanabilir. Burada erken tanı gerektiren tümör, hastanın fark edemeyeceği kadar küçük tümördür. İşte bu tümörleri tanıma becerisi laboratuvar ve görüntüleme yöntemleriyle yüzde 60 - 70 iken, parmakla muayenenin eklenmesiyle doğru tanı konabilme olasılığı yüzde 95'e çıkmaktadır.

Prostat kanseri yaşı düştü mü?

Ailesinde, yakın akrabalarında prostat kanseri olan kişiler, 'ailesel geçişli' prostat kanseri açısından risk altındadır. Prostat kanserlerinin yüzde 10-15'i bu gruptadır. Ailesel geçişli prostat kanserinin iki önemli özelliği vardır:

1- Daha erken ortaya çıkma eğilimindedir...

2- Daha hızlı-agresif seyretme eğilimindedir.

Bu nedenle, yakın akrabalarında prostat kanseri olanların 40 yaşından itibaren yılda bir izlenmesi önerilmektedir. Birden fazla yakın akrabasında prostat kanseri olanlarda izlemin 6 ayda bir yapılması daha güvenli olacaktır.

Öneriler

50 yaşı geçkin her erkeğin yılda bir defa (hem PSA, hem de parmakla muayene yapılarak) üroloji kontrolünden geçmesi önerilmektedir. Bu kontrolü düzenli yaptıran bir kişinin, prostat kanserinden korkmasına gerek yoktur. Parmakla muayene her ne kadar erkekleri rahatsız ediyorsa da, kanser gibi tedavisi yapılmadığında öldürücü olan bir hastalığın bertaraf edilebilmesi için ödenmeyecek bir bedel değildir.


*Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.

Tarih 23.7.2018 editor@florence.com.tr
Paylaş