Kategoriler

Sizin için çok değerli olan çocuklarınızın genel sağlığına verdiğiniz önem gibi ağız diş sağlığına da gereken önemi vermek istediğinize inanıyoruz. Bu konuda yeterli bilgiye sahip olmayabilirsiniz.Gerekli bilgileri öğrenmek için pedodontisleri seçmeniz gerekmektedir. Nasıl çocuk uzmanları (pediatristler) çocuğun genel sağlığından sorumlu doktorlarsa, pedodontisler de bebek, çocuk,ergenlik dönemindeki çocukların ve engelli hastaların ağız diş sağlığının korunması, teşhis ve tedavisinden sorumlu diş hekimleridir.

Şunu unutmayınız ki, çocuklarınızın ağız diş sağlığı genel sağlıklarının bir parçasıdır. 6 ayda bir gerekiyorsa 3 ayda bir çocuklarınızın kontrol muayenesini yaptırmalısınız.

Pedodontisler ne yapar?

Çocukta dental fobi (korku) oluşturmadan, dişten önce çocuğu düşünerek gerekli diş tedavilerini yapar. Psikolojik yaklaşımlarla önce çocuğun sevgisi, güveni kazanılır daha sonra yapılacak diş tedavileri kolaydan zora doğru kademeli olarak çocuk yapılacak tedavilere alıştırılarak, ağrısız bir şekilde diş tedavileri yapmaktır.

Çocuğun çürük risk grubunu belirleyerek çocuğa özel gerekli koruyucu programlar düzenler.

Çocuğunuzun ilerlemiş çürükleri varsa, diş değişme zamanından önce çekilmiş veya kaybedilmiş olabilir, oluşan boşluğa daimi dişi sürünceye kadar yer tutucu yapılması gerekmektedir. Kaybedilen diş yerine konulacak yer tutucunun planlaması yapılarak ileride oluşabilecek diş çapraşıklıkları önlenebilmektedir.

Koruyucu uygulamalar

Diş çürüğünü önlemeye yönelik koruyucu uygulamalar içinde çocuğun ve ailesinin ağız diş sağlığı ve beslenme konusunda eğitilmesine büyük önem verilmektedir. Kliniğimizde hastalarımıza diş fırçalama tekniği uygulamalı olarak anlatılmaktadır. Koruyucu diş hekimliği uygulamaları arasında yüzeyel flor ve fissür örtücü işlemleri de yer almaktadır.

Flor uygulamaları

Flor, dişlerin çürümesini önleyen, dişlerin yapısını kuvvetlendiren bir elementtir. Dişler ilk sürdükleri zaman diş minesi tam olarak olgunlaşmadığından yeni sürmüş dişler genellikle çürüğe karşı daha dirençsiz ve çürük oluşumuna yatkındırlar. Flor, diş minesini kuvvetlendirerek dişi asit ataklarına karşı korur ve dolayısıyla diş çürüklerinin oluşmasını önlemeye yardımcı olur. Profesyonel yüzeyel flor uygulaması sadece diş hekimleri tarafından uygulanabilen koruyucu bir yöntemdir. Yüzeysel flor, 6 ayda bir diş hekimi tarafından uygulanmalıdır.

Fissür örtücü (fissur sealant)

Daimi dişlerin çiğneyici yüzeylerindeki derin ve çürümeye meyilli fissürleri (olukları) kapatıp, bakterilerin buraya ulaşmasına izin vermeyen ve böylece çürüğü önleyen akışkan bir dolgu maddesidir. Fissür örtücü uygulamaları 6 ayda bir kontrol edilmelidir.

Bir kaza anında çocuğunuz dişlerini çarptığında ne yapmalısınız?

Diş kırılırsa; kırık diş parçasını bulun, kırık diş parçası ile en kısa sürede diş doktorunuza başvurunuz.

Diş bir bütün halinde yerinden çıkarsa; dişi bulun, dişi kök kısmından tutmadan akan suyun altında yıkayın, dişi süt içine yada ağız içinde tükrükte taşıyın( asla bir peçeteye sarmayın), en geç 2 saat içerisinde diş doktorunuza başvurunuz.

İlk diş muayenesi ne zaman yapılmalıdır?

Genellikle alt orta kesici dişlerinin sürmesi ile birlikte 1 yaşından itibaren bir diş hekimi muayenesi gerekmektedir.

İlk muayene genellikle ailenin pedodonti uzmanı ile tanıştığı, çocuğun ise bulunduğu yeni ortama alışma ve kişileri gözlemleme yaptığı bir seanstır. Acil bir durum söz konusu değilse çocuğun bulunduğu ortama alışması için ilk seansta tedavi yapılmamaktadır. İlk seans Çocuğun uyumu iyi ise koruyucu tedaviler ile başlanabilmektedir.

İlk süt dişi 6. Ayda, ilk sürekli diş 6 yaşına kadar sürmektedir.

Süt dişi sürme tablosu

sut-disi-surme-taplosu.jpg

Sürekli (daimi) süt dişi sürme tablosu

sut-disi-surme-taplosu.jpg


*Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.

Tarih 23.7.2018 editor@florence.com.tr
Paylaş