Kategoriler

Paratiroid adenomu

Yorgunluk, kas ve sırt ağrısı, aşırı su içme isteği, kabızlık, sık idrara çıkma, depresyon, iştahsızlık, bulantı, kaşıntı, kemik erimesi, EKG’de bozulma, hafıza sorunları, uyku hali gibi problemler yaşıyorsanız, nedeni paratiroid adenomu olabilir.

Paratiroid bezleri, boyun bölgesinde tiroit bezinin her iki tarafında, hormon salgılayan, mercimek tanesi büyüklüğünde toplam 4 adet bezdir. Ürettikleri hormon, kanda kalsiyum dengesini sağlar. Paratiroid bezinin fazla çalışmasının en sık karşılaşılan nedeni, paratiroid bezinde iyi huylu bir tümör bulunmasıdır. Buna “Paratiroid Adenomu” adı verilir. Kadınlarda görülme oranı, erkeklerden 3 kat daha fazladır. Vücudun tüm sistemlerini etkileyen bir hastalık olduğundan pek çok hastalıkla karıştırılabilir. Paratiroid Adenomlu hastalarda kandaki kalsiyum düzeyleri yüksektir.

Kan kalsiyum seviyesinin yüksek çıkması, sağlık sorunları yaratmaya başlar.

Eğer kalsiyum seviyeleri 15 mg/dl’nin üzerine çıkarsa bu acil bir durumdur. Hastanın EKG bulguları değişmeye başlar. Müdahale edilmezse hastanın kalbinin durmasına ve yaşam kaybına neden olabilir.

"Paratiroid Adenom"lu hastalarda oluşan kırıklar çoğunlukla kendi kendilerine oluşur.

Kırılan kemik tekrar kendi kendine kaynayabilir. Ancak kaynama sırasında deformiteler meydana gelir. Çekilen grafilerde bu durum açıkça görülebilir.

Laboratuvar sonuçları içinde tek bulgu kalsiyum yüksekliği değildir.

Fosfat düşüklüğü, klor yüksekliği, alkalen fosfataz yüksekliği, idrarda kalsiyum ve hidroksiprolin artışı da görülebilir. Bu bulgularla paratiroid adenomundan şüphe edilen hastalarda bazı görüntüleme yöntemlerine başvurulur.

"Paratiroid Adenom"unun tedavisi:

Paratiroid Adenomu’nun tek tedavi yolu cerrahidir. Hastalıklı olan paratiroid bezi veya bezleri çıkarılır. Eğer hastanın genel durumu bozuksa ya da kalsiyum seviyesi izin veriyorsa, hasta bir süre tıbbi tedaviyle izlenebilir.

Paratiroidi Adenomunun Belirtileri:

Başlıca belirtiler, yorgunluk, kas ve sırt ağrısı, aşırı su içme isteği, kabızlık, sık idrara çıkma, depresyon, iştahsızlık, bulantı, kaşıntı, kemik erimesi, EKG’de bozulma, hafıza sorunları ve uyku halidir.

Tanı için sintigrafi çok değerlidir.

Ultrasonografi, büyümüş bezin tespit edilmesini sağlar. Bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans görüntülemeleri yapılsa da, tanıda sintigrafi oldukça değerlidir. Sintigrafi, paratiroidi bezdeki tümörü gösterir ve ameliyat öncesi cerraha yol gösterir.


*Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.

Tarih 23.7.2018 editor@florence.com.tr
Paylaş