Onkoloji hastalarına grup terapisi

Onkoloji hastalarına grup terapisi

Kategoriler

Grup terapisi nedir?

Geçmişte yakınlarını kanser nedeniyle kaybetmiş olan bireylerde, kanser tanısı alan hasta ve hasta yakınlarında olumsuz duygu ve düşünceler gelişebilir.

Gayrettepe Florence Nightingale Hastanesi olarak, hastalarımızın tıbbi tedavilerden kaynaklanan, onları rahatsız eden, yaşam tarzlarına olumsuz yansıyan değişikliklerin en aza indirilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Bu amaçla gerçekleştirdiğimiz grup terapilerinde, katılımcıların olumsuz duygu ve düşüncelerine karşı; sağlıklı anı ağlarına ulaşmalarını sağlıyor, hastalıkla ilgili farkındalık yaratıyor, yaşam tarzlarına destek olmayı hedefliyoruz.

Neden?

Kanser hastalarının, tanı ve tedavi sürecinde, fiziki olduğu kadar psikolojik desteğe de ihtiyaçları bulunmaktadır. Bu kişiler, grup terapisi ile desteklenir.

Grup terapilerine katılan kişiler, benzer yaşantıları olan bir grupta, hem kendilerini daha kolay ifade eder, hem de duygu ve davranışlarına yönelik farkındalık kazanırlar. Kanser hastaları, tanı ve tedavi dönemlerinde duygusal açıdan çalkantılı dönemlerden geçer. Bu süreçte yapılması gereken, kişinin kendini açıkça ifade edebilmesi ve sosyal çevre tarafından da kabul görmesidir. Grup terapisi ise tüm bunlara olanak tanır.

Grup terapilerine katılan kişiler, güçlü ve zayıf yanlarını anlamlandırmaya başlarlar. Grup içindeki kişilerle benzer tecrübeleri olduğunu fark eder ve böylece yalnızlık duygusundan uzaklaşırlar.

Nasıl?

Grup terapileri haftalık aralıklarla gerçekleştirilir. Tüm oturumlar kapalı grup halinde yapılır. Her grubun katılımcı sayısı 5-8 arasında değişir.

Grup terapilerine katılan kişiler, kanser sürecindeki duygu, düşünce ve davranışlarını, konusunda uzman bir psikolog gözetiminde paylaşırlar.

Her grup terapisi 6 oturumdan oluşur. Her oturum, birbiriyle bütünlük içerdiğinden Grup terapileri başladıktan sonra gruba yeni katılımcı alınamamaktadır. Oturumlara düzenli olarak devam edilmesi, sürecin olumlu tamamlanması açısından son derece önemlidir.

Oturum başlıkları

1. Tanışma
2. Kişisel Stres Faktörlerimiz
3. Olumsuz Otomatik Düşünceler
4. Mutlu Ben / Sıkıntılı Ben
5. Etkili İletişim
6. Hoşçakal

Ne zaman ?

Grup terapileri haftada 1 gün, 10:00 - 12:00 saatleri arasında Gayrettepe Florence Nightingale Hastanesi’nde yapılmaktadır.

Kimler katılabilir?

Grup terapilerine, kanserle mücadele eden herkes katılabilir. Hastalar ve hasta yakınları için ayrı grup terapileri yapılmaktadır.


Başvuru için:

Gayrettepe Florence Nightingale Hastanesi


*Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.

Tarih 23.7.2018 editor@florence.com.tr
Paylaş