Omurga hastalıklarını güçlü kaslarla yenin

Omurga hastalıklarını güçlü kaslarla yenin

Kategoriler

Elektronik kas uyarımı ne demek?

Fizik tedavi alanında elektrik akımları ağrı kesici olarak ve dokuları iyileştirmek ve kasları güçlendirmek amacıyla zaten senelerdir kullanılıyor. Ancak tüm vücuda kas uyarımı, çok yeni bir yöntem.

EMS (Elektro Kas Uyarımı) olarak adlandırılan sistem, tam olarak vücuttaki ana kas gruplarına güçlendirme amaçlı elektriksel uyarım yapıyor. Basit bir hareket bile vücutta 3-4 misli kas güçlenmesi ile sonuçlanıyor.

Vücudun hangi bölgelerinde uygulanıyor?

Omurga ve omurgaya bağlı bel-boyun ağrıları ve fıtıkları, postür bozuklukları, skolyoz ve kifoz gibi omurga eğrilikleri sorunlarında kullanılıyor. Öncesinde yapılan postür analiziyle hangi kaslar üzerinde çalışılması gerektiği belirleniyor.

Ardından güçlendirilmesi gereken kaslar için bir program oluşturuluyor. Üzerinde elektrotlar bulunan özel bir yelekle, yarım saatlik egzersiz eşliğinde hastanın ana kas grupları çalıştırılıyor. Bu yöntemle küçük hareketlerle bile kasların maksimum oranda güçlendirilmesi sağlanıyor

Ameliyat sonrası da uygulanıyor mu?

Hasta uzun bir süre hareketsiz kaldığında kasları da zayıflıyor. Özellikle omurga ve fıtık ameliyatlarından sonra üç ay boyunca aktif spor hayatına dönmesi söz konusu değil. Bu dönemde yapılacak en iyi şey, omurganın güçlendirilmesi.

EMS (Elektro Kas Uyarımı) yöntemi, günlük hayata dönüşü kısaltıyor. Felsefemiz “sakatlık ne olursa olsun, omurgayla başlamak.” Çünkü vücudumuz mekanik bir sistem. Onu bir bina olarak düşünürsek, omurga da vücudun taşıyıcı kolonudur.

Metabolik bozukluk için EMS

Çağımızın hastalığı olarak bilinen ve insülin direnci, karında yağlanma, kan şekerinin ani yükselmesi ve düşmesiyle kişinin metabolik bozukluk yaşadığı metabolik sendromda da EMS sistemini kullanıyoruz. Bu sistemle karın ön duvarı, sırt ve omurgayı çevreleyen küçük kaslar çalışırken, karın içi yağ dokusu da eriyor. Bu da karaciğer yağlanmasını azaltıyor, kan şekerini regüle ediyor ve insülin direncini dengeliyor.


*Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.

Tarih 23.7.2018 editor@florence.com.tr
Paylaş