Okullar enfeksiyona davetiye çıkartıyor!

Okullar enfeksiyona davetiye çıkartıyor!

Kategoriler

Kapalı ve kalabalık ortamlarda geçirilen sürenin artması, hasta kişilerle temas ve soğuk havalar, kışın her yaşta insanda olduğu gibi çocuklarda da enfeksiyon hastalıklarında artmaya sebep olmaktadır. Nezle, soğuk algınlığı, grip, boğaz enfeksiyonu, kulak enfeksiyonu, sinüzit, zatürre bu hastalıkların başlıcalarıdır.

Nezle; En sık görülen viral solunum yolu enfeksiyonudur. Hafif burun akıntısı, hapşırık ve seyrek öksürükle beraber hafif ateş olabilir. Genellikle kısa sürede kendiliğinden iyileşir.

Grip; Yüksek ateş, baş ağrısı, kas ve eklem ağrıları ile seyreden burun akıntısı, burun tıkanıklığı ve öksürüğün eşlik ettiği, aşırı halsizlik yapan ciddi bir durumdur. Etken influenza virüsüdür. Hekim gözetiminde tedavi ve takibi (orta kulak enfeksiyonu, bronşit, zatürre açısından) gerekir.

Boğaz enfeksiyonları; Boğaz ağrısı, yutma güçlüğü ve bazen ateş ile seyreden boğaz enfeksiyonlarının büyük çoğunluğu viraldir ve antibiyotik kullanımını gerektirmez. Antibiyotik tedavisi gereken durumların ayırt edilebilmesi için hekim muayenesi ve laboratuar incelemeleri gerekebilir. A grubu beta hemolitik streptokok (beta mikrobu) tespit edilen hastaların mutlaka ve yeterli süre antibiyotik tedavisi alması gerekir.

Kalabalık ortamlardan alınan viral ve bakteriyel etkenler ayrıca zatürre (pnömoni), bronşit, bronşiolit, sinüzit, orta kulak enfeksiyonu, bağırsak enfeksiyonu (ishal), döküntülü hastalıklara da sebep olabilirler.

Okul çağı çocuklarında enfeksiyonlarının sık görülmesinin sebepleri arasında; henüz yeteri kadar bağışıklık kazanmamış olmaları ve hijyen kurallarına yeterince uymamaları yer almaktadır.

Okul çağındaki çocukları hastalıklardan korumanın yolları;

 • Çocuklara genel hijyen kurallarına uymaları ve sık sık el yıkamaları öğretilmelidir.
 • Özellikle sonbahar ve kış aylarında çok kalabalık ve kapalı ortamlara çocukları götürmemeli, çocukların gireceği ortamların yeterince havalanması sağlanmalıdır.
 • Beslenmelerine özen gösterilmeli; protein, karbonhidrat ve yağlardan dengeli bir şekilde beslenmeli; vitaminden zengin, mevsimine uygun, iyice yıkanmış sebze ve meyveler ile probiyotikten zengin yoğurt ve peynir tüketmeleri teşvik edilmelidir.
 • Çocukların bulunduğu ortamlarda sigara içilmesine izin verilmemelidir. Çünkü sigara, çocukların solunum sistemlerinde mikropların dışarı atılmasını sağlayan mekanizmayı bozar.
 • Aşıları eksiksiz ve zamanında yaptırılmalıdır.
 • Süt çocukluğu döneminde emzirilmelidir.
 • Düzenli ve kaliteli uyumaları sağlanmalıdır.
 • Risk grubundaysa sonbaharda grip aşısı yaptırılmalıdır.
 • Yüksek ateşi ve bulaşıcı hastalığı varsa okula gönderilmemelidir.
 • Çocuğa öksürürken ya da hapşırırken eliyle değil mendille ağzını ve burnunu kapatması öğretilmelidir.
 • İdrarın açık renk olmasını sağlayacak miktarda su içmesi sağlanmalıdır.

İdrar yolu enfeksiyonu, üst solunum yolu enfeksiyonundan sonra ikinci sıklıkta gözlenir. Özellikle okullardaki tuvalet temizliğinin yetersizliği nedeniyle idrar tutmaları ve idrarı eve saklama alışkanlıkları, kızlarda alt temizliğinin önden arkaya doğru yapılmaması (Bu temizlik sırasında sabun değil de sadece temiz su kullanılmalı), dar ve sentetik iç çamaşırlarının giydirilmesi idrar yolu enfeksiyonunu kolaylaştıran nedenlerdendir. Her gün iç çamaşırlarının değiştirilmesi sağlanmalıdır.

Yine hijyenik olmayan ortamlarda hazırlanmış gıda tüketimiyle gelişen gıda zehirlenmeleri, el hijyenine dikkat edilmemesi ile gelişen bağırsak enfeksiyonları ve kıl kurdu başta olmak üzere bağırsak parazitleri de okul çocuklarında sıkça gözlenen enfeksiyon hastalıklarıdır.


*Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.

Tarih 23.7.2018 editor@florence.com.tr
Paylaş