Obezitenin sorumlusu insülin direnci mi?

Obezitenin sorumlusu insülin direnci mi?

Kategoriler

Son yıllarda sıkça konuşulan konuların başında gelen insülin direnci, belki de metabolik hastalık nedenlerinin başında gelmektedir. İnsülin, pankreastan salgılanan, şekerin enerjiye dönüşüp kullanımını sağlayan hormondur. Bu hormona direnç ise, karaciğer, kas ve yağ gibi insülinsiz şekeri kullanamayan dokularda olabilir.

İnsülin, bu hücrelere yapışıp enerji üretimini sağlayamaz ve şeker kullanılamaz. Hem enerji üretimi bozulur, hem de kan şekeri yükselmeye başlar. Önceleri diyabet kriterlerini doldurmayan bu yükseklik, daha sonra kademe kademe artarak, tanıyı koydurur.

Ülkemizde de son yıllarda yapılan en önemli çalışmalardan biri olan TURDEP sonuçlarına göre; diyabet sıklığı 12 yılda %90 artış gösterip, %7,7'den, %13,7'ye çıkmıştır. İnsülin direnci bu artışın büyük kısmından sorumludur. İnsülin direncinin en önemli sebebi de obezitedir.

Yine aynı çalışmaya göre ülkemizde obezite kadınlarda daha fazla olmak üzere %44 artmıştır. Dolayısıyla bu iç içe geçmiş durumlar, birbirlerine hem sebep, hem de sonuç olmaktadır.

Yine metabolik sendrom ya da sendrom X diye bilinen sendromun içinde bu üçlü bulunmaktadır. Bunun yarattığı en önemli şey ise damar hastalıkları sıklığını arttırmasıdır. Çekirdek noktada ise obezite durmaktadır.

Sebeplerin en başında, genetik risk gelmekle birlikte kişinin yeme içme alışkanlıkları, hareketsizliği de çok önemli yer tutmaktadır.

Kimler bu durumlardan şüphelenmelidir:

1- Ailesinde diyabet, hipoglisemi, obezite, kalp damar hastalığı olanlar
2- Ani sebepsiz kilo alanlar veya kilo vermekte güçlük yaşayanlar
3- Bayılması olanlar
4- Gebeliğinde şeker hastalığı çıkanlar
5- Kaşıntı, döküntü, el- ayak uyuşması, yoğun terlemesi olanlar

Bu tip belirtileri olan herkes, mutlaka insülin direnci testi yaptırmalıdırlar. Erken teşhis ve tedavi kişiyi büyük sağlık sorunlarından koruyacaktır.


*Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.

Tarih 23.7.2018 editor@florence.com.tr
Paylaş