Neremiz ağrıyorsa oraya özel tedavi mümkün mü?

Neremiz ağrıyorsa oraya özel tedavi mümkün mü?

Kategoriler

Dünya Sağlık Örgütü ağrıyı ‘tedavi edilmesi gereken başlı başına bir hastalık’ olarak tanımlıyor.

Günümüzde girişimsel ağrı tedavisi yöntemleri ile ağrının algılanışından, taşınması ve işlenmesine kadar geçen süreçlere etki edilerek ağrılar dindirilebiliyor. Özellikle radyofrekans ve ozon uygulamalarıyla, bel fıtığı ağrıları ,baş ve boyun ağrıları, ameliyat sonrası ağrılar ve kanser ağrıları tedavi edilebiliyor.

Hangi ağrılar nasıl tedavi ediliyor?

Ameliyat sonrası ağrılar çoğunlukla sinirlerin bulunduğu bel bölgesinden küçük dozda ağrı kesici uygulanarak tedavi edilebiliyor, Ayrıca ağrının hissedildiği merkeze ağrıyı taşıyan siniri etkisiz hale getirerek de ağrıları tedavi etmek mümkün.

Bel fıtığı ve omurga sistemindeki bozukluklardan kaynaklı ağrılar boyun ya da sırttaki sinirler üzerinde baskı ve yangı yaratarak ağrıya neden oluyor. Yangıyı gideren ilaçlar özel görüntüleme sistemleriyle ilgili sinir çevresine uygulanıyor. Omurga kemikleri arasında bulunan disklerin hacmini azaltan girişimler de yapılıyor.

Kanser ve kanser dışı ağrılarda da aynı yöntemler uygulanabiliyor.

Uygulama nasıl gerçekleştiriliyor?

Uygulamalar, ameliyathane koşullarında, lokal anestezi altında yapılıyor. Ağrı tedavisi uygulanacak bölgeye gelişmiş görüntüleme sistemleri kullanılarak kateter ile giriş yapılıyor. Ağrıyı taşıyan sinirler, radyofrekans uygulanarak kalıcı ya da geçici olarak uyutuluyor.

Ozon tedavisinin ağrı üzerindeki etkisi

Ozonu pek çok tedavide uygulayabiliyoruz. Çünkü ozon antienflamatuar, yani kuvvetli ödem çözücü bir ajandır. Bu tedavide Oksijeni (O2) birtakım cihazlarla O3’e dönüştürüyoruz. Bu ödem çözücü gazı disk içine yani omurgalar arasındaki yastıkçıklara enjekte ediyoruz. Bu işlem o diski yaşlandırıp küçültmeye yarıyor. Böylece disk içi ozon uygulaması, diske bağlı bel ve boyun ağrılarında elimizde önemli bir araca dönüşüyor. Ayrıca bu uygulamayı seçmemizdeki nedenlerden biri de hiçbir yan etkisinin bulunmaması.

Uluslararası Ağrı Enstitüsü’nün, Amerika ve Avrupa’nın ilgili kuruluşlarının hangi koşullarda hangi uygulamaları yapabileceğimize dair bize tedaviyle ilgili sundukları pek çok kılavuz var. Biz bu kılavuzları takip ediyoruz. Disk içi uygulamaların da tedavi şemamızda önemli bir yeri var. Olabildiğinde yani hastanın ameliyat endikasyonu yoksa, bu uygulamaları gerçekleştiriyoruz.


*Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.

Tarih 23.7.2018 editor@florence.com.tr
Paylaş