Migrende yiyecek ve içeceklere dikkat!

Migrende yiyecek ve içeceklere dikkat!

Kategoriler

Uzmanlar, bazı yiyecek ve içeceklerin migreni tetiklediğini, bu hastalığı yaşayanların hangi gıdalara karşı duyarlı olduklarını ise "Gıda İntoleransı Testi" ile öğrenebileceklerini belirtiyor.

Migren ataklarını hangi yiyecek ve içeceklerin tetiklediğinin bilinmesi ve buna uygun beslenme düzeninin uygulanması sayesinde atakların sıklığında azalma sağlanabilir. Bu gıda duyarlılığının tesbitinde Gıda İntoleransı Testi önemli faydalar sağlıyor.

Genel olarak yiyeceklerden; eski peynir, kuruyemiş, çikolata, yoğurt, koruyucu madde eklenmiş gıdalar, sosis, sucuk, salam gibi şarküteri ürünleri, kırmızı erik, muz, incir, bezelye, soğan, içeceklerden ise; kahve, çay, diyet içecekler ve alkollü içecekler (kırmızı şarap, bira, viski) "Migren ataklarını" tetikliyor.

Sağlıklı olduğu bilinen gıdalara, bazı kişiler reaksiyon gösterebilir. 5 ml kan örneği ile çalışılan Gıda İntoleransı Testi ile 272 farklı gıda maddesine karşı vücudun duyarlılık yanıtı araştırılıyor.

Migren tedavisi, atak sıklığına bağlı olarak planlanıyor. Ayda ikiden daha sık atak geçiren hastalarda atak önleyici tedaviye başlanırken, daha seyrek baş ağrısı yaşayan hastalarda sadece atak tedavisi uygulanıyor ve migren tetikleyicilerinden uzak durulması öneriliyor.

"Migren" ağrısının nedeni tam olarak bilinmese de, atakları tetikleyen faktörler iyi biliniyor. Başta gıdalar olmak üzere çevresel faktörler, yorgunluk ve stres atakları tetikliyor.

Migren daha çok kadınların düşmanı

Migrenin kadınlarda erkeklere oranla iki kat daha fazla görülmesinin en önemli nedeni hormonal farklılıklardır. Migren ağrıları, kadınların hormonal aktif olduğu dönemlerinde; bir başka deyişle en çok 20 – 55 yaşları arasında görülüyor.

Migren tekrarlayıcı, şiddetli baş ağrısı atakları ile karakterize bir hastalıktır. Atak süresince hastanın iş veya sosyal performansının olumsuz yönde etkilendiğini, yaşam kalitesinin önemli ölçüde bozulduğunu söylüyor.

Kadınlarda özellikle regl dönemi gibi hormonal değişiklikler "Migren"i tetikliyor. Ayrıca az sıvı tüketimi, öğün atlamak, kafein alımını ani olarak kesmek, aşırı egzersiz, fiziksel veya zihinsel yorgunluk, çok az ya da aşırı uyuma, stres, üzüntü ve heyecan migren ataklarını tetikleyen faktörler arasında yer alıyor.


*Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.

Tarih 23.7.2018 editor@florence.com.tr
Paylaş