Menopozda konforlu yaşam önerileri

Menopozda konforlu yaşam önerileri

Kategoriler

Menopoza giren kadının artık yaşlandığı, cinsel hayatının sona erdiği, hiçbirşeyin eskisi gibi olmayacağı gibi düşünceler kafadan atılmalıdır.

Türkiye'de menopoz yaşı 45,6 + 5,63 olarak saptanmıştır. Türkiye nüfus ve sağlık araştırması verilerine göre Türk kadınının ortalama beklenen yaşam süresinin 67,3 yıl olduğu gözönünde bulundurulduğunda bir kadının ömrünün %24'ünün postmenopozal dönemde geçtiği söylenebilir.

Yaşam kalitesini etkileyen en önemli faktörlerden ikisi ise ileri yaşlarda dahi entelektüel ve cinsel işlevlerin devam ettirilmesidir. Başlangıçta menopozda östrojen eksikliğinin spesifik semptomlarını gidermek için geliştirilen postmenopozal hormon tedavisi son yıllarda bu iki işlevle birlikte uzun vadedeki olası yararları için kullanılmaktadır.

Menopozla ilgili yanlış düşünceler ve inanışlar olabilmektedir.

Sağlıklı menopoz için neler yapmalı?

Menopoza giren kadının artık yaşlandığı, cinsel hayatının sona erdiği, hiçbirşeyin eskisi gibi olmayacağı gibi düşünceler kafadan atılmalıdır.

Evet hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır, evet yüzlere birkaç yaşanmışlık belirteçi olan kırışıklık eklenecek, evet gebe kalınamayacaktır ama bu aslında sadece korunma derdi olmadan yıllarca devam ettirilebilecek cinsel yaşam müjdesidir.

Menopoz gündelik yaşamın ve iş yaşamının koşuşturmasına tatlı bir mola ve hem beden hem de ruh sağlığımızla yakından ilgilenmemiz için bir fırsat da olabilir. Bu dönemde düzenli sağlık taramalarından geçmek önemlidir. Rutin menopoz kontrollerinde;

  • Jinekolojik muayene ve ultrason
  • Pap smear alınması
  • Yılda bir mamografi ve gereği halinde meme ultrasonu
  • Kan tahlilleri yapılmaktadır.

Menopozda sağlıklı ve doğru beslenmek çok önemlidir. Bu dönemde çok zayıf olmak bağışıklık sisteminin işlevinde azalma ve osteoporoza yatkınlığı arttırır.


*Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.

Tarih 23.7.2018 editor@florence.com.tr
Paylaş