Meme büyütme ameliyatının riskleri nelerdir?

Meme büyütme ameliyatının riskleri nelerdir?

Kategoriler

Ameliyata bağlı kanama ve enfeksiyon ise nadir görülen durumlardır.

Her ameliyatın genel veya kendine özel riskleri bulunmaktadır. Ameliyat sonrasında meme bölgesinde şişlik ve ağrı gözlenebilmektedir. Ameliyata bağlı kanama ve enfeksiyon ise nadir görülen durumlardır.Bazı hastalar ameliyattan sonra meme başlarında artan veya azalan duyarlılıktan ya da kesi çevresinde hissizlikten şikayet edebilmektedirler. Bu durum genellikle geçici olmaktadır.

Meme büyütme ameliyatında kullanılan protezden kaynaklı bazı sorunlar ortaya çıkabilir. Bunlardan biri; kapsüler kontraktürdür. Kapsül kantraktüründe; protezin etrafındaki yara dokusu protezi sıkıştırır bu da meme sertmiş hissini ortaya çıkarır. Kapsül kontraktürü tedavi edilebilmektedir.Silikon protezlerin dış yüzeyi çok ince olmakla birlikte dış darbelere oldukça dayanıklıdır. Normal ve orta dereceli masajlar zarar vermez. Kişi ameliyattan 2 ay sonra yüzü koyun yatabilmektedir. Bazen , protez içeriğinin balon dışına sızması görülebilir. Eğer jel dolgulu protez kullanılmışsa, doku aralıklarına sızan bu maddeler kitle oluşmasına neden olabilir. Salin (uzlu su karışımı) dolgulu protez kullanılmışsa, dışarı sızan salin vücuda herhangi bir zarar vermeden dokular tarafından hızla emilir.

Protezin yırtılması nadir bir durumdur, araç içi trafik kazalarında olduğu gibi sıkışmalarla, yüksekten düşmelerle ve delici alet yaralanmaları ile ortaya çıkabilir. Protez konmuş memelerde daha sonra yapılacak mamografi ve cerrahi muayene problem oluşturmaz. Protez mamografide bir boşluk olarak görülür. Silikon meme protezli bir memede kanser gelişmesi riski artmaz, normal meme dokusu ile aynıdır. Böyle bir durum oluştuğunda protezli memede de kansere yönelik ameliyat ve diğer tedavi şekilleri standartlar doğrultusunda uygulanır.


*Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.

Tarih 23.7.2018 editor@florence.com.tr
Paylaş