Kronik makat yırtığı tedavisinde güncel yaklaşım

Kronik makat yırtığı tedavisinde güncel yaklaşım

Kategoriler

Makat basınç ölçümü yardımıyla “Tailored LIS” ameliyatı

“Kronik Makat Yırtığı” nedir?

Tıptaki adıyla “Anal Fissür” makat iç yüzeyinde oluşan küçük yüzeysel bir yırtıktır. Böylesine küçük bir sorun ciddi derecede rahatsız edecek belirtiler üretebilmektedir.

Hangi bölgelerde görülür?

Çoğunluğu arka orta hatta saat 6 hizasında oluşur. Kadınlarda %10’ u ön orta hattadır. Diğer yerleşimler ise genellikle crohn hastalığı, tüberküloz ve geçirilmiş cerrahi girişimler ile ilişkilidir.
 
Bu hastalığın görülme sebebi nedir?

Son on yılda yapılan araştırmalarda bu hastalığın görülme sebebi; bölgesel iltihap ve kuyruk sokumunda tahrişten çok, makattaki adalede oluşan  yüksek  istirahat basınçları ve makat derisindeki kan akımındaki düşmeyle  açıklanmıştır.  

Geliştirilen medikal tedaviler nelerdir?

Yüzeysel nitrogliserin, diltizem, botulinum A toksini ve bölgesel enjeksiyonlar gibi yeni medikal tedaviler geliştirilmiştir. Ayrıca cerrahide de açık ve kapalı makat gevşetici ameliyatlar ve kontrollü makat genişletici işlemler gibi önerilerde sunulmaktadır.

Birçok çalışmada bunun makattaki kan akımında azalmaya bağlı olduğu, cerrahi veya kimyasal olarak makat adalesinin basıncının düşürülmesi ile iyileşeceği iddia edilmiştir.Ancak  6-8 hafta süreyle ilaç tedavisine cevap vermeyen ya da tekrarlayan vakalar kronikleşmiş kabul edilmelidir.

Kronik Anal fissürlerin tedavisi esas olarak cerrahidir. Cerrahi tedavide günümüze kadar çok sayıda yöntem uygulanmıştır. Bunların bir kısmı, halen uygulanmakta olup bir kısmı ise artık günümüzde kullanılmamaktadır. Cerrahi metotlardan lateral internal sfinkterotomi’nin (LİS) yani iç kısmi yan adelenin kesilmesinin diğer metotlara göre  üstünlüğü  ispatlanmıştır.
 
Anorektal Manometri ‘nin(Makat basınç ölçümü) tedaviye katkısı nedir?

Büyük abdest kaçırma, gaz tutamama ya da dışkılama güçlüğünün teşhis ve tedavisinde kullanılan en önemli ve güncel metottur. Makat, cerrahın parmak muayenesiyle bölgeyi değerlendirmesi yeterli olmamaktadır. Basınç ölçümü yaparak makat adalesinin gücünün değerlendirilip, yapılması ya da yapılmaması gereken işlemlere ve girişimlere karar verilir.

Bu tedavi nasıl ve neden yapılmaktadır? 

Kadıköy FlorenceNightingale Hastanesi Kolon Rektum ( Kalın Bağırsak ve Rektum)  Cerrahisi Ünitesin’ de anorektal manometri, 8 kanallı su basınç sistemi ile çalışmaktadır.

  • İşlemden önce lavman yapılarak makat boşaltılır. Bu işlemi hasta isterse evinde kendisi yapıp da ünitemize gelebilir.
  • Hastanın geçmişi sorgulanır ve risk sorgulaması ile hastalar değerlendirilir.
  • İşlem sırasında hastalar ağrı duymadığı için herhangi bir sakinleştirici uygulanmamaktadır. Yaklaşık 20 dk süren işlem sonrası, hastalar günlük yaşamlarına dönmektedir.
  • İşlem sırasında, kişinin gaz-büyük abdest tutmasını sağlayan makattaki iç ve dış adele hareketleri ve fonksiyonları değerlendirilir. Hastanın sinir sistemi hastalığına bağlı bir nedenle büyük abdestini ve gazını tutup tutamadığı anlaşılabilir.

Kimlere yapılmalıdır?

  • Kadınlarda doğuma bağlı veya yaşa bağlı pelvik taban hastalığında 
  • Daha önce geçirilmiş bağırsak cerrahisine bağlı bağırsak son kısmının, rektumun hacminin azalıp azalmadığı durumlarda 
  • Bağırsağı karnına bağlanmış hastaların torbalarının kapatılmadan önce makat adalelerinin  yeterince çalışıp çalışmadığı değerlendirmede yapılır. Böylece torbanın iptaline ya da devamına cerrah rahatlıkla karar verir. 
  • Makat yırtığı olanlarda; LIS ameliyatından önce kaçak riskini azaltmak amacıyla yapılan ölçümle (Tailored LIS) kişiye özel yöntemin şekli belirlenir.

Her toplumun birbirlerinden farklı makat basınç değerleri mevcuttur. İşlemi yapan merkezin kendi sonuçlarını ve ortalama değerlerini göz önünde bulundurarak sonuca gitmesi  gerekmektedir. Bu da belirli bölgesel veri ve tecrübe birikimi ile olmaktadır. 

*Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.

Tarih 23.7.2018 editor@florence.com.tr
Paylaş