Kategoriler

Grup Florence Nightingale Hastaneleri Dermatoloji Merkezlerinde deri hastalıklarının tanı ve tedavisi için gereken tüm uygulamalar dışında kozmetoloji alanında etkinliği kanıtlanmış tüm yöntemler sunulmaktadır.

Dermatoloji Merkezlerimizde; Tanı Birimi, Tedavi Birimi ve Kozmetoloji Birimi mevcuttur.

Tanı birimi

Dermatolojik hastalıklarda kesin tanı koyulması için gereken yöntemlerin kullanıldığı birimdir. Deriden biyopsi alınarak hücre düzeyinde patolojik inceleme yapılması, allerjik deri hastalıklarına neden olan kimyasal maddelerin, gıdaların, kozmetiklerin belirlenmesi için allerji testlerinin uygulanması, benlerin değerlendirilmesi, deri kanseri erken tanısı için çok gerekli olan dermoskopik inceleme ve bilgisayarlı kayıt sistemi, saç dökülmelerine yönelik incelemeler (trikogram), mantar hastalıklarında nedene yönelik araştırmalar bu birim bünyesinde yer almaktadır.

Tedavi birimi

Deri hastalıklarının tedavisinde yer alan, etkinliği kanıtlanmış tedavi yöntemlerinin uygulandığı birimdir. Lazer tedavileri (tırnak, deri tümörü, akne, yüz kızarıklığı) elektrik akımı ile yakma (elektrokoterizasyon), dondurma işlemi (kriyokoterizasyon), kimyasal koterizasyon, yara bakımı, tırnak tedavileri, akneli deri tedavileri, apse tedavisi gibi işlemler uygulamalar arasında yer almaktadır.

Kozmoteloji birimi

Bilimsel etkinlikleri kanıtlanmış, yaşlanma karşıtı yöntemler (botoks, dolgu, rejüvenasyon, kimyasal peeling, stamp), aşırı terleme tedavisi, leke tedavileri, mezoterapi, PRP, lazer rejüvenasyon, akne izlerinin tedavisi, sıkılaştırma, selülit tedavisi, deri bakımı uygulanan birimimizde aynı zamanda deri sağlığının korunması ve güneş hasarının önlenmesi konusunda hastalarımıza eğitim verilmekte, kozmetik seçiminde yol gösterilmektedir.

Normal deri bakımı

Deri yaşlanmasının geciktirilmesi, güneş hasarının ve deri kanserlerinin önlenmesinde sağlıklı derinin korunması büyük önem taşır. Dış etkilerle ilk karşılaşan ve en büyük oranımız olan derinin mikroplarla mücadele, vücut ısısının düzenlenmesi, nemin korunması, bağışıklık sistemine destek, temas duyusu gibi görevleri bulunur. Sağlıklı bir deri bu görevleri yerine getirebilir. Deri bakımının bu aşamada katkısı büyüktür çünkü derinin kendi koruyucu tabakalarının zedelenmesini engeller.

Bu amaçla:

• Deri her gece tahriş edici sabunlar dışında bir ajanla temizlenmelidir. Bu ajan derinin yapısına ve özelliklerine göre seçilir.
• Yıllık dermatolojik kontroller yapılmalıdır.
• Herkes meme muayenesi yapar gibi her ay ayna karşısında derisini gözlemeli, sıra dışı bir ben büyümesi, renk değişikliğinde doktora başvurmalıdır.
• Sigara içilmemelidir.
• Günde en az 2.5 litre su tüketilmelidir.
• Her gün en az bir kez nemlendirici kullanılmalıdır. Güneşten bilinçli yararlanılmalıdır.
• Yaz ve kış mevsimlerine göre uygulanacak deri bakımı konusunda hekime danışılmalıdır.
• Sağlıklı beslenilmelidir.

Dermatoloji Merkezi’mizde cilt bakımı, uzman hekimler tarafından yapılmaktadır.

Kozmetik Uygulamalar

Peeling Uygulamaları

Kimyasal maddelerin deriye uygulanması ile derinin yüzeysel tabakalarının soyulmasıdır.
Yüzeysel ve derin sivilcelerde, sivilce izlerinde, lekelerde, güneşe bağlı yaşlanma belirtilerinde, ince kırışıklıklarda, gözeneklerde uygulanır. Olumlu sonuç için birden fazla uygulama gerekir.

Alfa hidroksi asit, glikolik asit, laktik asit, bikarboksilik asit, malik asit, sitrik asit, betahidroksi asit (salisilik asit), triklorasetik asit, alfa keto asitler (pruvik asit), retinoik asit ve rezorsinol peeling işleminde kullanılabilir. Bunun dışında Jessner Solüsyonu adı verilen salisilik asit, laktik asit, etanol ve resorsinolden oluşan karışımlar da kullanılabilmektedir. Fenol ise derin peeling amacıyla kullanılan bir maddedir. Uygulama öncesinde yüz temizlenir. Peeling uygulanır ve belirli bir süre beklendikten sonra nörtalizan solüsyon ile silinir.

İşlem bitiminde soğuk kompresler, hafif nemlendiriciler ve güneş koruyucu uygulanır. Cildi zorlamadan, yumuşak bir şekilde kurulamak gerekir. Peeling sonrasında çok hafif şişlik, kızarıklık ve pullanma olabilir, bu durum 1 ile 3 gün sürebilir. Bu süre içinde güneşten korunma büyük önem taşır.

Botulinum Toksin Uygulamaları (Botoks)

Clostridium botulinum isimli bir bakterinin oluşturduğu botulinyum nörotoksini insanlarda tedavi amaçlı kullanılan ilk mikrobiyal proteindir. İlk olarak 1960’lı yıllarda şaşılık tedavisinde kullanılmıştır. 1989 yılında kozmetik amaçlı, deri kırışıklıklarının tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır. Botulinum toksin tip A kırışıklık tedavisinde 2002 yılında, aşırı terleme için 2006’te FDA onayını almıştır, 73 ülkede kullanılmaktadır.

Kas kasılmasını sağlayan sinir bağlanma noktasına yapışır, iletiyi sağlayan bir maddenin salınımını engelleyerek kasılmayı önler. Kaslar 3-6 ay sonra yeniden işlev kazanırlar. Dermatolojide el, ayak, koltuk altı terlemelerinde ve kırışıklıkların giderilmesinde etkilidir. Kolay ve çabuk bir işlemdir. Etkisi 1-16 gün içinde başlar. 6 ay sonra uygulamayı tekrarlamak gerekir. 1993 yılında terlemeyi engellediği gözlenmiş ve aşırı terleme tedavisinde uygulanmaya başlanmıştır. Günümüzde nedeni bilinmeyen aşırı terleme tedavisinde en çok kullanılan yöntemdir.

Aşırı terleme tedavisi öncesi ter testi ile alan belirlenir. Lokal anestezik krem uygulaması ağrıyı engellemekte yeterlidir. Uygun dozda botoks uygulamaları hastada yaklaşık 6-8 ay kuruluk sağlar.

Kırışıklık tedavisinde en sık başvurulan kozmetik girişimdir. Enjeksiyon sonrası değişiklik 1-10 gün içinde ortaya çıkar ve etkisi ortalama 3-6 ay devam eder.
Mimikler nedeniyle yıllar içinde kaşlar arasında, alında, göz kenarlarında kırışıklıkların oluşması doğaldır.

Boyun hareketleri, kas kasılmaları nedeniyle zaman içinde boyunda çizgilenmeler ortaya çıkar. Botoks yöntemi ile boyun çizgelerinde düzelme sağlanabilir.

Botulinum uygulamalarında önemli olan doğal görünüm sağlayacak şekilde uygulanacak alanı ve dozu iyi belirlemektir. Kozmetik uygulamalarda botulinum toksin tip A kullanılır. Enjeksiyonu izleyen 1 ila 14 gün içinde etkisi başlar, 4 hafta içinde maksimum olur, 10 ila 12 haftada azalmaya başlar. 3-4 ay sonra kozmetik etkiyi devam ettirmek üzere yeniden uygulanması gerekir. Tekrarlayan uygulamalarda bu süre uzayabilir.

Derinin ter bezlerinin fazla çalışmasıyla ortaya çıkan aşırı terleme rahatsızlık vericidir. Koltuk altına botoks uygulaması FDA tarafından onaylıdır.

Dolgu Uygulaması

‘Dolgu Bir Bilim ve Sanattır’

Yüzdeki derin kırışıklıklar, şekil bozuklukları ve yaşlanma karşıtı etkileri ile yaklaşık 20 yıldır dermatolojide kullanılmaktadır. Ayrıca el sırtını gençleştirmekte de oldukça etkili bir yöntemdir.

Dermatolojik değerlendirmenin ardından kişiye özel uygulama şeması oluşturulmalı ve dolgu maddesi seçimi yapılmalıdır.

Kullanılacak dolgu maddesi FDA (Food and Drug Administration) onaylı olmalıdır. Tüm kozmetik uygulamalarda esas alınması gereken doğal görünüm burada da hedeflenmelidir.

Dolgu maddeleri:

• Otolog, sentetik veya biyolojik
• Kısa süreli (3 aydan az)
• Orta süreli (3-12 ay)
• Uzun süreli (12-24 ay]
• Çok uzun süreli (24 aydan fazla) etkili
• Hyalüronik Asit
• Kalsiyum hidroksiapatit
• Polimetilmetakrilat
• Silikondur

Enjeksiyon teknikleri: Seri nokta tekniği, tünel tekniği, yelpaze tekniği, çapraz tarama tekniğidir.

Lazer uygulamaları

İçinde bulunduğumuz yüzyılın en etkileyici gelişmelerinden biri de lazer ışınlarının tıp alanında kullanıma girmesidir. Dermatoloji ise bu uygulamaların en çok yararlanıldığı alanlardan biridir. Çok değişik türde, dalga boyunda lazerler ile gerek tedavi gerekse kozmetik amaçlı uygulamalar yapılabilmektedir. Bu açıdan bakıldığında neyin hedeflendiği ve hangi lazer tipinin etkili olacağını bilmek büyük önem kazanmaktadır.

Kullanım alanları arasında, aşırı kıllanma, damarlanmalar, siğiller, lekeler, kozmetik nedenler olabildiği gibi deri tümörlerinin tedavisi de bulunur. Lekelerde önce iyi bir dermatolojik muayene gereklidir. Lekenin derideki yerleşimi değerlendirildikten sonra hangi tip lazer ışınının hangi dalga boyunda kullanılacağına karar verilmelidir. Yüzeysel damarlarda ise damar kalınlığı ve rengine göre seçim yapılmalıdır. Etki gözlenerek uygulamaya devam edilir.

Epilasyon amacıyla çeşitli lazerler kullanılmaktadır. Alexandritep Nd YG ve Diod lazerler benzer etkinlik oranlarına sahiptirler. Değişken olan seans sayısı, deri tipi ve kıl rengi olmaktadır. Ancak önemli olan lazerin bir tıbbi müdahale olduğunun bilinmesi ve dermatolog kontrolü altında uygulanması gerekliliğidir.

Ayrıca siğillerde, tırnak mantarında, sivilcelerde, yüz kızarıklığı, sivilce izlerinde ve küçük deri tümörlerinin tedavisinde lazer ile etkili tedaviler yapılabilmektedir. Tırnak mantarlarında ısı ile mikroorganizmaları harap ederek etki gösterirler.

Dermatolojik tedavide diğer önemli katkıları sivilceler ve sivilce izleri üzerindeki olumlu etkileridir. Tıbbi tedavi ile birlikte akne ve akne izlerinde olumlu sonuçlar elde edilmektedir. Derinin yenilenmesi istendiğinde ise Er-YAG fraksiyonel lazer ile kollajen yapımı uyarılarak ve ardından uygun anti-aging ajanlar kullanılarak kolay ve acısız bir yöntemle etkin sonuç alınabilir.

Doğal olarak her medikal uygulama gibi lazer uygulamalarının da mutlaka sorumluluk alanına giren hekim tarafından yapılması olası yan etkileri önlemek için şarttır. Ön hazırlık ve sonradan alınacak tedbirler hekim tarafından özenle uygulanmalıdır.

Merkezimizde ablatif ve non-ablatif fraksiyonel Er-YAG ve Nd-YAG lazerler bulunmaktadır. Yapılan işlemler:

• Cilt yenileme, gençleştirme (Rejüvenasyon)
• Sivilce ve sivilce izleri
• Damarsal tedaviler
• Yüz kızarıklığı (Rozase)
• Kırmızı Yüz
• Deri kalınlaşması, kabarıklık (Keratoz)
• Sellülit tedavisi
• Sıkılaştırma
• Çatlak tedavisi (Stria)
• Epilasyon yapılmaktadır.

İşlemler öncesinde özel durumlar dışında lokal anestezik kremler yeterli olmaktadır. Uygulama sonrasında 1-3 gün kızarıklık oluşabilir. Bu dönemde güneşten korunma önemlidir.

Mezoterapi

1952 yılında keşfedilmiş bir tekniktir. Uygulanacak ilacın çok ince bir iğne ile çok sayıda ve küçük miktarlarda deriye enjekte edilmesi esasına dayanır.
Selülit, cilt yenileme, saç dökülmesi gibi durumlarda kullanılmaktadır. Mezoterapide kullanılan çeşitli ilaçlar ve ilaç karışımları bulunmaktadır. Dermatolog tarafından önce hastanın değerlendirilmesi, diğer hastalıkların araştırılması, gerekiyorsa uygun ilaç seçimi ile düzenli aralıklarla uygulanması çok önemlidir.

Stamp uygulaması

Deri mikro-iğneleme tekniğidir. Kollajen ve elastin stimülasyonu için kullanılan kozmetik uygulamadır. İnce iğneler ile deri penetre edilir ve istenirse ardından uygun ilaçlarla hedeflenen etki sağlanmaya çalışılır.

Peelinge benzer yararları vardır. Akne izlerinin giderilmesi, anti-aging amaçlı kullanılmaktadır. Kolay uygulanan, hastaya rahatsızlık vermeyen ve günlük aktiviteyi etkilemeyen bir uygulamadır.

PRP (Trombositten zengin plasma) enjeksiyonu

Derinin yaşlanmasını yavaşlatmak amacıyla kullanılan kozmetik uygulamadır. Cilt yenilemenin yanısıra saç dökülmesinde de etkili olmaktadır. Kişinin işlemden geçirilmiş kendi plazmasının kendine enjekte edilmesi esasına dayanır. Enjeksiyonlar büyüme faktörleri yoluyla kök hücrelerin stimüle edilmesine yol açar. Özellikle yüz ve boyuna uygulanmaktadır.

Yaşlanma etkilerinin giderilmesi ve güneş hasarı bulunan deriye uygulanmasının yanısıra yara iyileşmesi, tendon hasarı gibi bazı ortopedik sorunlarda da yararlı olduğu görülmüştür.

Uygulamada hastanın kendi venöz kanı alınmakta, santrifüje edilmekte, plazması iğne ile deriye, birden fazla yere, enjekte edilmektedir. Öncesinde lokal anestezik uygulanmaktadır.

Yaşlanma etkilerinin giderilmesinde, güneş nedeniyle yıpranmış deride ve saç dökülmelerinde yardımcı bir yöntemdir. Ancak uygulanmadan önce kişi mutlaka bir dermetolog tarafından değerlendirilmeli tedavinin uygunluğu saptanmalıdır. Uygulama steril koşullarda deneyimli bir dermatolog tarafından yapılmalıdır.

Fibroblast kültürü tedavisi

Yaşlanma ile birlikte kollajen ve elastin azalması deride kıvrımlara, kırışıklıklara yol açmaktadır.

Hastanın kültüre edilmiş kendi fibroblastlarının enjeksiyonu ile bu etkiler giderilmeye çalışılmaktadır. Hücreler hastanın kendi dokusundan kaynaklandığı için bir tepki riski yoktur. Derisine yabancı bir madde ile dolgu yapılmasını tercih etmeyen hastalarımız için bir seçenektir. Genellikle birden fazla uygulama gerekir. Kişinin kendinden, genellikle kulak arkasından biyopsi ile doku ve 50 cc kan alınmakta, buradan fibroblast adı verilen hücreler üretilmektedir.

Lokal anestezik bir krem sürülmesinin ardından enjeksiyon tekniği ile yaklaşık 20 milyon hücre deriye verilmektedir. Enjeksiyonlar 2 hafta ara ile 2 kez yapılmalıdır. Uygulamanın etkinliği çalışmalarla gösterilmiştir.

Dermatolojik Tanı ve Tedavi Merkezi

Merkezimizde dermatolojik hastalıkların tanı ve tedavisi için gerekli tüm uygulamalar mevcuttur. Bu yöntemlerden bazıları:

Alerji testleri: Ürtiker ve allerjik ekzemalı hastalarımızda şüphe edilen allejen maddeyi saptamak ve gerekli önlemleri almak için uygulanır.

3 tür test mevcuttur:

• Deri yama testi (patch test]
• Deri “prick” testi (SPT)
• Otolog serum deri testi (ASST)

Otolog serum deri testi: Tedaviye dirençli ürtikerlerde mutlaka uygulanması gereken testtir.

Ürtikerin bağışıklık sistemi ile ilişkisini ortaya koyar ve tedaviyi yönlendirir. Hastanın kendi kanı işlemden geçirilerek deri içine enjekte edilir. Sonuç 30 dakika içinde değerlendirilir.

SPT: Ürtikerde, alerjik ekzemada (atopik ekzema) solunum yolu allerjenleri, besinler, ilaçlar, lateks, arı allerjenlerini araştırmak için uygulanır.

Yama testi (Patch test): Alerjik ekzemalarda temasa bağlı allerjenler, besinler, hava yoluyla gelen allerjenler, ilaçları saptamak çin uygulanır.

Alerjik ekzemalar hem derimize doğrudan temas eden maddelerle hem de hava yoluyla bize ulaşan toz, bitkiler, kimyasallar, parfüm, reçineler, böcek ilaçları ile ortaya çıkabilir. Patch test tanı koydurucudur.

Sık karşılaşılan ve test edilen temas allerjenleri:

Nikel: Kadınlarda çok sık rastlanır, el ekzeması ile birlikte görülür.
Kobalt: Dental plak, protezlerde sık, nikel ile birliktedir.
Kromat: Çimento, deri endüstrisinde,
Lastik: Akselatörler ve antioksidanlarda,

Reçineler

• Epoksi (genellikle mesleki, yapıştırıcı, sertleştirici)
• Akrilatlar (yapıştırıcı, takma tırnak, protez, baskı işleri, işitme cihazları)
• Formaldehid (yapıştırıcı, ayakkabı, mürekkep)
• Plastikler
• İlaçlar
• Kozmetikler
• Bitkilerdir.

Patch test sırt üst bölümüne uygulanır, 48 saat sırtta bırakılır, açıldıktan 20 ila 30 dakika sonra değerlendirilir.
Prick test ise uygulandıktan 20 dakika sonra değerlendirilerek sonuç alınır.

Fototerapi

Hastanın doktor gözetiminde, düzenli seanslar halinde derisinin ultraviyole ışınlarına maruz bırakılmasıdır. Bu amaçla yapay ultraviyole ışını veren kabin şeklinde cihazlar kullanılır.

Güneş ışınları UVA, UVB ve UVC olmak üzere 3 türdür. Deri hastalıklarının tedavisinde UVB (ultraviyole B) ışınları veya önce ağızdan ilaç alınarak UVA ışınları kullanılır.

UVB tedavisinde deride kızarıklık oluşabilir. Fototerapi etkinliğini artırmak için dışarıdan sürülen veya ağızdan alınan ilaçlarla kombine edilebilir.

Kullanıldığı hastalıklar; sedef hastalığı, deri lenfomaları, ekzema, liken planus gibi deri hastalıklarıdır.

Tedavi öncesinde hastanın deri tipi belirlenerek uygulanacak ultraviyole ışını süresi ve dozu ayarlanmalıdır. Uygulama mutlaka kontrollü yapılmalıdır aksi takdirde yanık riski söz konusudur.

Solaryumlarda bu değerlendirme ve kontrol olmadığı için tüm dünyada Dermatoloji Dernekleri tarafından deri kanseri riskini arttırdıkları için önerilmemektedir. 

Elekrtokoterizasyon

Deride oluşan siğil, et beni, güneşe bağlı kabarıklıklar gibi lezyonların, lokal anestezi altında elektrik akımı kullanılarak tedavi edilmesidir.

Kriyokoterizasyon

Dokuların dondurulması ile gerçekleştirilen koterizasyon işlemidir. Siğil, molluscum ve et beni gibi deri lezyonlarında kolay ve hızlı bir tedavi yöntemidir.

Kimyasal koterizasyon

Elektrokoterizasyon ve dondurma işlemine benzer bir etki için asidik kimyasalların kullanılması işidir. Daha yüzeysel lezyonlarda uygulanır. Uygulama sonrası günlük aktivite etkilenmez. Siğillerde, güneşe bağlı deri değişikliklerinde uygulanabilir.

Woodbakısı

Vitiligo, melasma (güneşe ve hormonlara bağlı deri lekeleri), bazı mantar hastalıklarının tanısında kullanılır. Derinin gösterdiği renk ve parlaklığa göre değerlendirme yapılır.

Biyopsi

Deri hastalıklarında tanıyı kesinleştirmek amacıyla deriden örnek alınması işlemidir. Steril koşullar gerektirir ve öncesinde lokal anestezi uygulanır. Deriden 3-5 mm çaplarında parça alınarak patolojik inceleme yapılır. 


*Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.

Tarih 23.7.2018 editor@florence.com.tr
Paylaş