Kategoriler

Kordon kanı nasıl saklanır, her kordon kanı saklanır mı?

Kordon Kanı SaklamaKordon kanı saklama uygulamasında, ABD, Avrupa ve yaklaşık 10 yıldır ülkemizde kordon kanı bankaları belli bir ücret karşılığı kişilerin kendi adına (otolog), veya bağış sonrası diğer hastalar için (allojenik kullanım) Kemik iliği nakillerinde veya ileride kullanılması muhtemel hücre tedavilerinde yararlanılacak bir potansiyel olarak -196 C ‘de sıvı azotta saklama işlemi yapmaktadır.

Kordon Kanı Yönetmeliği’nde de bir kriter olarak 60 ml’nin altında kalan kanların çalışma dışında tutulması belirtilmiştir.

Her alınan kordon kanı saklamaya uygun mudur?

Hayır. Tabii ki belli şartlar var. Ve bu şartları aileler bizimle temasa geçtiklerinde yazılı ve sözlü olarak belirtiyoruz. Örneğin; gebeliğin 35 haftayı tamamlamış olması, bebeğin 2000 gr’ın üzerinde olması,

Kordon kanı saklama uygulamasında, alınacak kanın 60 ml’nin üzerinde olması, kanın 36 saatten önce bankaya ulaşması gerek. Ayrıca kan laboratuvara geldiğinde ve işlem esnasında yaptığımız uygunluk testlerinden de geçmesi gerekiyor. Bütün bu ölçütler kanın saklamaya değer olup olmadığını ortaya koymak için yapılıyor. Aileler ister kendi adlarına isterse bağış olarak başkaları için bu kanları versinler, sonuçta bu işlemin tek amacı var: ihtiyaç olduğunda sağlıklı saklanmış ve canlılıkları mümkün olan en iyi şekilde korunmuş hücrelerin olması. 


Prof. Dr. Utku ATEŞ

Kordon Kanı, Hücre ve Doku Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü

Şişli Florence Nightingale Hastanesi


*Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.

Tarih 23.7.2019 editor@florence.com.tr
Paylaş