Kordon Kanı Bankacılığı

Kordon Kanı Bankacılığı

Kategoriler

Plasenta, anne ve fetüse ait iki dolaşım sistemini birbirinden ayıran, bebek ile anne arasındaki besin ve oksijen alışverişini sağlayan bir organdır. Plasenta, doğumdan hemen sonra görevini tamamlayarak rahim dışına atılır. Kordon Kanı ise bebek doğduktan sonra göbek bağı içinde kalan ve kan üretiminde görev alan kök hücreler bakımından oldukça zengin bir kandır. Doğum anı, kordon kanının alınması ve saklanması için tek şanstır.

Kordon kanı nasıl alınır?

Doğum gerçekleşir gerçekleşmez göbek bağı alkolle iyice temizlenir ve kesilir. Kordon kanı, göbek bağının plasentaya yakın olan bölümünden alınır, merkezimiz tarafından temin edilen steril ve özel bir sistem yardımıyla pıhtılaşmayı önleyen kan torbası içine toplanır. Toplanan kordon kanı, 48 saat içinde merkezimize transfer edilmelidir. Kordon kanı alımını, doğumu gerçekleştiren hekim yapar. Anne bebek ve doğum süreci herhangi bir şekilde etkilenmez.

Toplanan kordon kanının miktarı ne kadar olmalıdır?

Toplanan kordon kanının en az 60 mililitre olması gereklidir. Hem normal doğumlarda hem de sezaryen doğumlarda toplama işlemi uygulanabilir.

Kordon kanı hangi hastalıklar için kullanılır?

Çocukluk çağı lösemi ve lenfomaları

Kemik İliği Hastalıkları: Aplastik anemi, Fankoni anemisi
Kalıtsal Kan Hastalıkları: Thalessemi (Akdeniz anemisi), Orak hücreli anemi, Amegakaryositik trombositopeni
Kanser Hastalıkları: Nöroblastoma, Non-Hodgkin hastalığı, ALL, AML, CLL, Retinoblastoma

Doğuştan Gelen Metabolik Düzensizlikler

Ailenin kordon kanını yalnızca kendisi için saklattığı kordon kanı bankacılık tipidir. Kordon Kanı toplama işleminin anne ve bebeğe hiçbir zararı yoktur.

Allojenik kordon kanı bankacılığı nedir?

Ailenin kordon kanını kendisi için saklatmayıp, tüm haklarından vazgeçerek ihtiyaç sahipleri için bağışladığı Kordon Kanı Bankacılığı tipidir. Bu bankacılıkta kordon kanı doku grupları çalışılarak aile ve çocuğun kimlik bilgileri gizli tutulmak şartı ile sonuçlar, TC Sağlık Bakanlığı’nın Organ ve Doku Nakli ile ilgili birimlerine iletilir. Bu kordon kanı, ihtiyaç sahibi hastalar için kullanılır. Alıcı ve verici bilgileri banka kayıtlarında gizli kalır.

Kordon kanı kaç yıl saklanabilir?

FlorenCell bünyesindeki saklanan kordon kanları ailenin aksi bir beyanı olmadığı sürece ihtiyaç duyulana kadar -196 0C’de ki azot tanklarında saklanmaktadır.


*Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.

Tarih 23.7.2018 editor@florence.com.tr
Paylaş