Kısa boy teşhisini nasıl koyuyoruz?

Kısa boy teşhisini nasıl koyuyoruz?

Kategoriler

Boy uzunluğunun normal olup olmadığı nasıl değerlendiriliyor?

Hangi yaşta olursa olsun, boy uzunluğunun değerlendirilmesinde kullanılan ölçü, o andaki boyun hangi büyüme eğri diliminde olduğu ve büyüme hızıdır. Anne-babalar da çocuğun görünümündeki değişikliklerle büyümeyi takip edebilmelidir.

Biz; büyüme sorunu ile gelen çocuğun, önce tıbbi geçmişi, aile bireylerinin ve çocuğun geçirdiği hastalıkları, beslenmesini sorarız. Çıplak ayakla ve çocuk dik dururken boy ölçümünü yapıyoruz, Sonra kol ve bacak uzunluğunu ölçüyoruz, vücut ağırlığı, ve baş çevresini değerlendiriyoruz.

Çıplak ayakla ölçülen boyun, yaş ve cinsiyete göre normal büyüme eğrilerinin alt sınırlarında (10 persantil altı-bazılarına göre 3 persentil ve altı) olması kısa boyluluğun göstergesidir. Şöyle toparlayalım, eğer çocuğun boyu büyüme eğrilerinde 10 persentil altında ise dikkatli olalım; 3 persentil ve altı ise bir hastalık var mı diye hemen araştıralım.Yıllık boy artışı da yaşa göre normalden az ise büyüme hızı yetersiz olarak değerlendirilir.

Yıllık büyüme hızı 1-2 yaşları arasında 12 cm., daha sonra ise 5-6 cm.’dir. Aileler bu konuda uyanık olmak zorundadır. Yapılan en büyük hata, anne ve babanın boyunu örnek gösterip, ‘zaten sizin boyunuz da kısa, çocuğun boyu da ancak bu kadar olur!’ demektir. Türkiye’de ortalama kadınlardaki boyun 160 cm erkeklerde ise 173 cm olduğunu hatırlatmak gerekir.


*Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.

Tarih 23.7.2018 editor@florence.com.tr
Paylaş