Kemoterapi nasıl uygulanır?

Kemoterapi nasıl uygulanır?

Kategoriler

Kemoterapi genellikle günübirlik olarak uygulanır.

İlaçlar damar yolu ile hastalara uygulanır.

Uygulama süreleri 1-3 ve 6 saat aralığında değişir.

Kanser tedavisinde uygulanan kemoterapilere bağlı yan etkiler (saç dökülmesi, bulantı, kusma, kan sayımında düşme gibi) ve bu yan etkilere yönelik alınması gereken önlemler tedavi öncesi detaylı olarak değerlendir. Kemoterapinin yan etkilerini önlemek amacı ile tedavi öncesi kemoterapiye hazırlık ilaçları verilir ve tedavinin ilk haftasında kullanmak üzere evde alınması gereken bazı ilaçlar da hastaya reçete edilir.Kemoterapi nasıl uygulama

Medikal onkoloji uzmanı ve kemoterapiden sorumlu hemşire tarafından ayrıntılı bir şekilde hastalarımıza bilgi verilir.

Tedavi boyunca daha önce belirlenmiş düzende tedavinin etki ve yan etkileri kontrol muayenelerinde takip edilir. Ayrıca kemoterapi ile ilgili gerekli bilgileri içeren bir kitapçık hastalara verilir.

Tedavi süresi hastadan hastaya değişkenlik gösterebilir. Tedavi süresince hastalar birkaç gün dışında genellikle günlük işlerine devam edebilirler.

Cerrahi tedavi öncesi uygulanan kemoterapiye neoadjuvan (cerrahi tedavi öncesi) kemoterapi denirken, bazı hastalara da cerrahi sonrası (adjuvan) kemoterapi uygulaması yapmak gerekmektedir. Neoadjuvan kemoterapide amaç tümör cerrahisine daha iyi hazırlanarak girmektir. Neoadjuvan kemoterapi uygulanarak cerrahi tedavinin etkinliğinin artması sağlanabilir. Adjuvan kemoterapi ile de cerrahi sonrası görüntüleme yöntemleri ile saptanamayan mikroskobik düzeyde olması muhtemel tümör hücreleri ortadan kaldırılır. Medikal Onkoloji bölümümüzde hem neoadjuvan kemoterapi hem de adjuvan kemoterapi uygulanabilmektedir.

Medikal Onkoloji Bölümümüzde deneyimli onkoloji hemşireleri medikal onkolog doktorların gözetiminde en güncel yöntem, cihaz ve ekipmanlar ile cerrahi öncesi yada sonrası kemoterapi, immunoterapi, hedefe yönelik tedavileri uygularlar.

Medikal Onkoloji Bölümümüzde ondört kemoterapi koltuğu bulunmaktadır. Kemoterapi ilaçları uzman eczacı tarafından, özel kabinlerde hazırlanır, tedaviler onkologlar denetiminde, alanında tecrübeli hemşireler tarafından uygulanır. Böylece hastaların hastanede yatmadan kemoterapileri verilebilir. Hastalarımıza refakatçileri kemoterapi sırasında eşlik edebilir.Gerekli olan hastalar için yataklı ünitelerde de tedavi yapılabilmektedir. Kemoterapi Ünitesi, Yoğun Bakım Ünitesi ile komşu olup acil durumlarda hemen müdahalede bulunulabilir.

Medikal Onkoloji Bölümümüzde sindirim sistemi kanserlerinin kemoterapisinde dünyaca kabul gören çalışmalara imza atan Prof .Dr.Sezer Sağlam’ın tecrübelerinden faydalanarak pek çok hastada karına torba takılmadan rektum tümör kemoterapileri yapılmakta, özafagus (yemek borusu) kanserleri, mide, barsak kanser, safra yolları ve pankreas kanserleri kemoterapileri hastalarımızın yaşam kalitesini arttırmak hedefi göz ardı edilmeden en güncel tedavi protokolleri ile hayata geçirilmektedir.

Yine meme kanserinin kemoterapisinde hedefe yönelik kemoterapi uygulamaları rutin olarak gerçekleştirilmekte olup, kemoterapi ye uygun hastada biyolojik tedavi ve veya hormonal tedavi eklenmektedir.

Hematolojik onkoloji kapsamındaki tüm kanserler, baş boyun, merkezi sinir sistemi kanserleri jinekolojik ve ürolojik tüm kanserler ve başta akciğer kanseri olmak üzere tüm toraks kanserleri de alanında deneyimli medikal onkologlar tarafından tedavi edilmektedir.


*Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.

Tarih 23.7.2018 editor@florence.com.tr
Paylaş