Karaciğer naklinde dünyayı eğitiyoruz

Karaciğer naklinde dünyayı eğitiyoruz

Kategoriler

Florence Nightingale Hastanesi Organ Nakli Merkezi’nde, yabancı ülkelerden gelen doktorlara karaciğer nakli eğitimi veriliyor

Karaciğer nakli

Türkiye’de canlı karaciğer nakli ilk kez 1999 yılında, yani dünyada “erişkinden erişkine canlı karaciğer nakli” yapılmasından bir yıl sonra gerçekleştirildi. Türkiye, 2013 yılında dünyada en fazla canlı karaciğer nakli gerçekleştiren ülke oldu.

Yabancı doktorlar, yöntemi öğrenmek için Florence Nightingale Hastanesine gelmeye başladı. Avrupa Transplant Birliği’nin, merkezimizi, Avrupa’daki tek ‘canlı karaciğer nakli eğitimi verebilir merkez’ olarak kabul edip, duyurmasının ardından; İngiliz Kraliyet Akademisi’nden, Amerika John Hopkins Hastanesi’nden, İngiltere Cambridge, Leeds, Almanya Essen Üniversite’ lerinden ve Ürdün King Hussein Medical Center Jordan’dan ekipler bizden kısa ve uzun süreli eğitimler aldılar.

Eğitim alan doktorlarla ilişkimiz kopmuyor. Bu doktorlar, hoca - talebe - meslektaş üçgeni içinde, bilgilerini tazelemek amaçlı yeniden geliyorlar. Birlikte ortak toplantılar, ortak yayınlar gerçekleştirmeye devam ediyoruz.

Eğitimler ne kadar sürüyor?

Eğitimlerin süresi, kişilerin bilgi ve becerisinin yanı sıra ülkelerindeki sisteme bağlı olarak değişiyor. Ancak bir genel cerrahın canlı nakil yapabilmesi için en az üç yıl eğitim alması gerekiyor. Eğer, doktor transplant yapan bir ekipten geliyorsa, deneyimliyse, onun eğitim süresi en az üç ay sürüyor.


Prof. Dr. Yaman TOKAT

Karaciğer Nakli Merkezi Direktörü

Grup Florence Nightingale Hastaneleri


*Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.

Tarih 23.7.2018 editor@florence.com.tr
Paylaş