Kanser tedavisi gören kadın anne olabilir mi?

Kanser tedavisi gören kadın anne olabilir mi?

Kategoriler

Üreme döneminde kanser tedavisi gören ve görmeye devam eden kadınların anne olma şansı var...

Kanser tedavilerinde başarı her geçen gün artıyor.

Üreme döneminde kansere yakalanmış ve başarılı bir tedavi süreci geçirmiş kadın hastanın, çocuk sahibi olma isteğiyle hekime başvurması artık sık görülüyor. Hastaların bir kısmı doğal yolla, bir kısmı da yardımcı üreme teknikleriyle anne olabiliyor. Özellikle kadınlarda sık görülen meme kanseri olgularının yaklaşık beşte biri üreme çağında ortaya çıkıyor. Doğal olarak anne olmak ya da çocuk sayısını artırmak için istekler devam ediyor.

Kemoterapi ilaçlarının dozu çok önemli

Öncelikle, hastanın göreceği kemoterapinin doğurganlığa etkisi nedir, bunun bilinmesi gerekiyor. Çünkü kemoterapide kullanılan bazı ilaçlar, doza bağlı olarak, yumurtalıkları etkiliyor.

Akut ovaryen yetersizlik ya da kemoterapi bittikten sonra erken menopoz (40 yaş öncesi) yani prematür ovaryen yetersizlik ortaya çıkıyor. "Kemoterapi sonrası yumurtalık rezervi tamamen etkilenir" ya da "yumurtalık rezervi hiç etkilenmez" diye bir kural bulunmamaktadır. Hastalara doğurganlıklarının korunması için varolan seçeneklerin sunulması; cerrahi ile kemoterapi arasında geçen sürede, sunulan seçeneklerle ilgili detaylı bilgi verilmesi gerekir.

Tüp bebekte başarı oranı yüksek

Florence Nightingale Tüp Bebek Merkezi'nde 4 bin siklus civarında tüp bebek uygulaması yüksek gebelik oranlarıyla gerçekleştirilmiştir. Üreme çağında olan ve çoğunlukla meme kanseri tedavisi gören 50 olguya yumurta ve embriyo dondurma uygulamaları yapılmıştır.

Dünyada henüz deneysel kabul edilen ve deneyimin çok sınırlı olduğu yumurtalık dokusu dondurulması, riskler içermesi ve standardize edilmemiş olması nedeniyle çok az sayıda uygulanmaktadır. Kanser tedavisine acilen başlanması gereken özellikle çok genç hastalarda gündeme gelmektedir.

Yumurtalıkların radyoterapiden zarar görmemesi için pelvis dışına taşınması da, doğurganlığın korunabilmesi için yapılan cerrahi bir işlemdir.

Her zaman asıl amaç, hastanın kanser tedavisinin hızlı ve başarılı olarak tamamlaması olmalıdır.

 


*Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.

Tarih 23.7.2018 editor@florence.com.tr
Paylaş