Kalp ritim bozuklukları nasıl oluşur?

Kalp ritim bozuklukları nasıl oluşur?

Kategoriler

Kalp yaşamımız için çok önemli bir organımızdır. Vücudumuzdaki kanın damarlar içerisinde dolaşması ve dokuların beslenmesi kalbimizin düzenli çalışmasına bağlıdır.

Kalbin düzenli olarak kasılması ve gevşemesi ile kan vücudumuzda dolaşmaktadır. Kalbin kasılması:sistol, sırasında kalbin içerisindeki kan atar damarlara pompalanır. Kasılmanın ardından kalbin gevşemesi ve genişlemesi: diastol sırasında ise kan toplar damarlar vasıtası ile kalbe geri döner. Kalbin kasılması ile kanın damarlara pompalanması kalp vurusu (nabız) olarak adlandırılır.

Kalp dakikada 60-80 kez kasılarak 5-6 litre kanı damarlara pompalamakta ve kasılma ve gevşeme hareketi ile kanın sürekli olarak damarlar içerisinde dolaşmasını sağlamaktadir. Dolaşım hızı vücudumuzun ihtiyaçlarına göre yine kalp tarafından sağlanmaktadır.

Kalp kasının fonksiyonlarını yapabilmesi yani kasılıp gevşemesi için bir uyarıya (stimulusa) ihtiyacı vardır. Bu uyarı da kalbin özel iletim (=elektrik) sistem tarafından sağlanır. Bu sistem tarafından elektrik üretilir ve özel yollarla kalbin her tarafına yayılır ve uyarıyı alan kalp adalesi kasılıp gevşeyerek fonksiyonlarını yerine getirir. Kalp uyarısı sağ kulakçıkta bulunan Sinüs Düğümünden başlar. Bu düğüm kalbimizin doğal jeneratörüdür.

Bu düğümden üretilen elektrik özel iletim dokusu tarafından önce sağ atrium daha sonra sol atriuma yayılır ve atriumlarla ventriküller arasında bulunan ikinci bir düğüme ulaşır. Bu düğüm Atrio-Ventriküler düğüm olarak adlandırılır. Daha sonra Hiss demeti ve sağ sol ön ve sol arka dal olarak bilinen dallara ve Purkinje olarak adlandırılan özel liflerle tüm ventriküllere yani kalp kasına ulaşır.

Elektrik uyarının atriumlara yayılması sonucu atriumlar kasılır ve kanı ventriküllere pompalar. Daha sonra uyarı ventriküllere yayılır ve bu defa ventriküller kasılır.

Bu düzen durmaksızın devam ederek yaşamamızı sağlar. Kalbin iletim sisteminin bozulmasına yol açan sebepler arasında;

  • Koroner arter hastalığı,
  • Kalp krizi, hipertansiyon,
  • Aort ve mitral kapak hastalıkları,
  • Kalıtsal hastalıklar,
  • Açık kalp ameliyatı sonrası,
  • Bazı ilaçlar
  • Yaşlılık sayılabilir.

Bazende Kalp ileti sistemi hastalıklarının sebebi kesin olarak bilinemez.

Kalp ileti sistemi hastalıklarının hastalıklarına “kalp ritim bozuklukları” da diyebiliriz.

İleti yollarındaki bozuluklarda yani elektrik sistemindeki kesintiler ve duraklamalarda kalbin düzenli çalışması bozulur. Kalbin atım sayısı azalır. Bradikardi veya atım sayısı hızlanır taşikardi ortaya çıkar


*Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.

Tarih 23.7.2018 editor@florence.com.tr
Paylaş