Kalp krizinden sonra kan sulandırıcı ilaç kullanmalı mıyım?

Kalp krizinden sonra kan sulandırıcı ilaç kullanmalı mıyım?

Kategoriler

Kalp adelesini besleyen koroner damarlarda kan akımı tamamen kesildiği veya çok azaldığı durumlarda kap beslenemeyeceği için kas hücrelerinde hasar oluşur ki buna toplumda kalp krizi (myokard infarktüsü) ismi verilmiştir.

Kalp damarlarının içinde oluşan yağ tabakaları zaman zaman çeşitli faktörlerin etkisiyle yumuşayıp üzerinde çatlaklar oluşabilmekte,bu durumda vücudunuz kendini tamir etme refleksi yoluyla bu bölgede damar içinde akan kandaki trombosit denilen pıhtılaşma hücrelerinin yapışmasını sağlamaktadır.Kalp damarı içindeki çatlak bölgeye yapışan trombositler gittikçe artarak sonunda damarı tıkayacak büyüklükte bir pıhtı oluşturup kalp adelesine giden kan akımını durdururlar.

Stentler ise kalp damarlarında oluşmuş darlıklara yerleştirilen, balonla şişirilebilen tüp şeklinde borular olup bu vasıtayla kan geçişi sağlanır. Stentin yapısını oluşturan malzeme kanla temas edip trombosit isimli pıhtılaşma hücrelerinin buraya yapışmasına sebep vermekte ve yine pıhtı oluşma riski ortaya çıkmaktadır.

Bu nedenle trombositlerin yüzeye yapışarak pıhtı oluşturmalarını ve bu şekilde kalp krizi ya da stent tıkanmasını önledikleri kanıtlanmış antiagregan ilaçlarınızın düzenli kullanılması oldukça önemlidir.

Kalp krizi geçirenler ömür boyu düşük doz aspirin,stent takılanlar ise ömür boyu aspirinin yanı sıra stentin tipine göre değişen bir süre boyunca aspirine ek bir anti-agregan almak zorundadır.

Anti-agregan ilaçlar uzun yıllar boyu güvenli bir şekilde kullanlabilirlerse de, bu dönemde kanama geçirme ihtimaliniz kullanmayan kişilere göre daha fazla olacaktır.Bu nedenle daha önce mide veya onikiparmak barsağında ülseri olanlar, mide-barsak sisteminden kanama geçirenler,beyin kanaması geçirenler bunu doktorlarına bildirmelidir.

Alkol alımı günde 40 gramı (yani 40 derecelik içkilerde 100 cc'yi) aşması halinde mide kanaması riskinin artacağı bilinmelidir.

Doktorunuzun haberi olmadan ağrı kesiciler de dahil hiç bir ilaç,vitamin yada bitkisel ilaç kullanmayınız.

Doktorunuzla konuşmadan anti-agregan ilacınızı kesmeyin. Cerrahi bir müdahele yada diş çekiminden 5-7 gün önce ilacınızı kesmek gerekebilir,bu durumda da kesmeden önce doktorunuza danışın.

Gebe kalmayı düşünüyorsanız ya da gebe veya emziriyorsanız anti-agregan başlamadan önce doktorunuza danışınız.


*Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.

Tarih 23.7.2018 editor@florence.com.tr
Paylaş