Kalp hastalıklarında robotik cerrahi neden tercih ediliyor?

Kalp hastalıklarında robotik cerrahi neden tercih ediliyor?

Kategoriler

Kalp damar hastaları, “Robotik Cerrahi” yöntemiyle tedavi edildiklerinde çok daha kısa sürede iyileşiyorlar.

Robotik Kalp Cerrahisi’nin tercih edilmesindeki en büyük etkenlerden biri, hastanın hastanede yatış ve günlük hayata dönüş süresinin kısa olmasıdır. Normal açık kalp ameliyatı sonrası iyileşme süresi bir-bir buçuk aydır. Kapalı ameliyatlarda ise bu süre 10 güne düşer. Hasta, “Robotik Kalp Cerrahi” sonrasında daha az ağrı hisseder. Kan ihtiyacının daha az olması, enfeksiyon riskini azaltır. Ameliyatın göğüs kafesi açılmadan, meme altından sadece üç delikten yapılması, kadınlarda estetik bir avantaj da sağlar.

Robotik Cerrahi, hastaya olduğu kadar cerraha da konfor sağlar. Robotun hareket kabiliyeti yüksek kolları sayesinde cerrah, ulaşılması çok zor alanlara dahi kolayca müdahale edebilir.

Kimler "robotik kalp cerrahisi" için uygun?

Koroner bypass hastaları, ‘tek damar iki damar’ hastaları, mitral kapak değişimi ya da tamiri yapılacak hastalar, aritmi hastaları, kalp tümörü bulunan hastalar ve kalbinde doğuştan delik olan hastalar için “Robotik Kalp Cerrahisi” kullanılabilir.

Avantajları

Kaburga kemiğinin bulunduğu bölgeye açılan küçük bir kesi ve koltuk altından açılan üç delikten yapılan BYPASS ameliyatı sırasında göğüse neşter değmiyor, kalp durdurulmuyor. Robotik BYPASS sayesinde hastalar, çok daha kısa sürede normal yaşantılarına geri dönebiliyorlar.


Prof. Dr. Belhhan AKPINAR

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı

İstanbul Florence Nightingale Hastanesi


*Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.

Tarih 23.7.2018 editor@florence.com.tr
Paylaş