Kalp Cerrahisi Nedir, Ne Zaman Uygulanır?

Kalp Cerrahisi Nedir, Ne Zaman Uygulanır?

Kategoriler

Kalp cerrahisi ve kalp cerrahisinin ne zaman uygulandığı hakkında detaylı bilgi edinin. Kalp sağlığınızı koruyun.

Kalp Cerrahisi Nedir, Ne Zaman Uygulanır?

Kalp ve damar yolları hastalıklarının cerrahi operasyonlarla tedavi edilmesine kalp cerrahisi denir. Kalp cerrahisi bölümü ise, ilaç kullanılarak tedavisi sağlanamayan kalp hastalıklarının cerrahi yollarla tedavisinin sağlandığı bölümdür.
Kalp cerrahisi söz konusu olduğunda, uygulanacak tedavi yaşa göre değişiklik göstermektedir. Yaşlı hastalar, kalp cerrahisi bölümünde cerrahi operasyonlarla tedavi edilirken; yetişkinliğe ulaşmamış çocuklar da yine bu bölümde cerrahi operasyonlarla tedavi edilebilmektedir.
Kalp cerrahisinde yaş çok önemli bir faktör olduğu için, çocuklarda genellikle doğuştan gelen kalp sorunları tedavi edilir. Ancak yaşın ilerlemesiyle birlikte oluşan kalp damar hastalıklarının tedavisinde; kalp kapağı cerrahisi ve tamiri, kalp kapağı değişimi, aritmi cerrahisi, koroner bypass ve aort anevrizması tamiri gibi çeşitli ameliyatlar gerçekleştirilmektedir. Yine yetişkin kalp cerrahisinde; minimal invazif kalp ameliyatları, yapay kalp destek sistemleri yerleştirilmesi ve kalp nakli de kalp cerrahisi bölümünde yapılmaktadır.
Grup Florence Nightingale Hastaneleri Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü’müzde, tüm bu ameliyatlar başarıyla gerçekleştirilerek, hastalar en kısa sürede sağlıklarına kavuşturulmaktadır.

Kalp cerrahisinin kardiyoloji ile farkı nedir?

Kalp rahatsızlığı belirtileri fark edilmeye başlandığında, ilk olarak akla kardiyoloji bölümü veya kalp cerrahisi gelir. Ancak bu iki farklı bölüm sıklıkla karıştırılmaktadır. 
Kalp cerrahisi ve kardiyoloji, kalp rahatsızlıklarıyla ilgilenen alanlar olsalar da; ilgilendikleri ve tedavi sundukları hastalar farklılık göstermektedir. 
Hasta kalp rahatsızlığı belirtilerini görmeye başladığında, ilk olarak kardiyoloji bölümünde muayene olmalıdır. Kardiyoloji bölümünde nefes darlığı, göğüs bölgesindeki ağrılar, sol kolda uyuşma, çarpıntı, nefes darlığı, çabuk yorulma, bacaklarda ağrı ve şişme gibi şikayetler incelenip gerekli tetkikler yapıldıktan sonra kalp kaynaklı bir sorunun olup olmadığı tespit edilir. Hastanın rahatsızlığı kalp cerrahisi ve ameliyat gerektiren bir risk seviyesine ulaşmamışsa, çeşitli ilaç ve yöntemlerle tedaviye alınır. Ancak, kalp ve damar yolları hastalıkları açısından ameliyat gerektiren bir risk mevcutsa hasta kalp cerrahisi bölümüne sevk edilir. Kardiyoloji Bölümü’nde gerçekleştirilen tetkiklerin ardından; hasta, Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü’ne yönlendirilir.

Hangi rahatsızlıklarda kalp cerrahisine başvurulur?

Yukarıda belirtildiği gibi, kalp cerrahisi ve kardiyoloji bölümlerinin ayrımları yapıldıktan sonra cerrahi işlem gerektiren kalp hastalıkları ile kalp cerrahisi bölümüne başvurulabilir. Her iki bölümün ilgilendiği hastalık tanımları çok benzer olsa da, uyguladıkları tedavi yöntemleri bakımından ayrıldıkları için aşağıdaki rahatsızlıklara sahip hastalar kalp cerrahisi bölümünden önce kardiyoloji bölümüne başvurabilir:
  •  Şiddetli çarpıntı
  •  Göğüs bölgesinde şiddetli ağrı
  •  Vücudun sol bölgesinde uyuşma ve ağrı
  •  Bacak damarlarında kararma ve siyahlaşma
Tüm bu kalp hastalığı belirtilerinde kalp cerrahisine başvurulmadan önce kardiyoloji bölümünde muayene olunması daha doğru olacaktır. 

Kalp hastalıkları riski ilerlemeden önleminizi alarak, kalp sağlığınızı korumak için Grup Florence Nightingale Hastaneleri Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümünden hemen randevu alın.

Tarih 13.12.2019 editor@florence.com.tr
Paylaş