Kalp Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kalp Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kategoriler

Kalp ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gereken konuları ele aldığımız yazımız, ameliyat olan ya da olacak hastaların merak ettikleri noktalara ışık tutuyor.

Kalp ameliyatı sonrasında dikkat edilmesi gerekenleri bilerek hareket etmek hem iyileşme sürecini hızlandıracak hem de kalıcı olmasını sağlayacak olumlu etkileri beraberinde getirecektir. Florence Nightingale olarak, kalp ameliyatı sonrasında dikkat edilmesi gereken konuları bu yazımızda bir araya getirdik.

Kalp Ameliyatı Sonrası Beslenme

Kalp ameliyatı geçiren hastaların merak ettiği konuların başında, “Kalp ameliyatı sonrası neler yemeli?” sorusu gelmektedir. Hastanın ameliyat sonrası az yağlı ve az tuzlu besinler tüketmesi; dikkat etmesi gereken beslenme kurallarından biridir. Bunun yanı sıra, kırmızı et yerine beyaz et tercih etmesi doğru olacaktır. Balık, derisi alınmış hindi ya da tavuk gibi besinler kırmızı et yerine tercih edilebilecek besinlerdir. Hasta, ekmek tüketmek istediğinde beyaz ekmek yerine kepekli ekmek tercih etmeli; ana öğünlerde etsiz sebze yemekleri ya da fasulye gibi bakliyat ürünleri tüketmelidir. 
Hastanın tüketeceği besinler mümkün olduğunca yağ kullanmadan pişirilmelidir. Kalp ameliyatı sonrası hastanın günde 4-5 kez meyve tüketmesi de öneriler arasında yer almaktadır. Kalp ya da kalp kapakçığı ameliyatı geçiren hastanın ilk 1 ay boyunca sık ve az miktarda beslenmesi doğru olacaktır. Beslenmede önemli olan bir diğer nokta, bol sıvı tüketilmesidir.

Kalp Ameliyatı Sonrası Banyo

Kalp ya da kalp kapakçığı ameliyatından yaklaşık 1 hafta sonra hasta banyo yapabilir. Ilık su ile banyo yapabilecek duruma gelen hastanın banyo sırasında yalnız bırakılmaması doğru olacaktır. Sabun ve su ile yapılacak olan banyo sırasında ameliyat yerlerine kese ya da lif sürülmemesine dikkat edilmesi gerekir. Banyo sonrasında, yara bölgesine antiseptik uygulamak ve ardından da yara bölgesinin kuru kalmasını sağlamak önemlidir.

Kalp Ameliyatı Sonrası Denize Girmek

Kalp ameliyatı geçiren hastaların yaralarının iyileşmesi ve göğüs kemiğinin kaynaması yaklaşık 2 ay kadar sürer. Bu süre sonunda, eğer tüm yaralar iyileşmiş ve göğüs kemiği de kaynamışsa, hasta denize girebilir.

Kalp Ameliyatı Sonrası Yaşam

Kalp ameliyatı veya kalp kapakçığı ameliyatı, mevcut sorunu çözmeyi amaçlayan bir uygulama olduğundan, ameliyat sonrasında yaşam şeklinin mutlaka düzene sokulması ve benzer bir soruna neden olabilecek tüm faktörlerin gözden geçirilip, hastanın hayatından çıkartılması gerekmektedir.
Bu noktada, hastanın hayatını düzenlerken öncelikle aşağıdaki konulara dikkat etmesi gerekmektedir:
 • Sigara içiyorsa, kesinlikle bırakmalıdır ve sigara içilen ortamlara girmemelidir.
 • Fazla kilosu varsa, doktor kontrolündeki bir diyetle bu kilolardan kurtulmalıdır.
 • Yara yerinin temizliğine özen göstermelidir.
 • Kalp ameliyatı sırasında açılan göğüs kafesinin iyileşmesini engelleyecek ya da yavaşlatacak hareketlerden kaçınmalıdır. Özellikle sağ ya da sol tarafına yatmamaya özen göstermelidir.
 • Hasta ziyareti için gelenlerin yanında çok uzun süre kalmamalıdır.
 • Ağır spor ya da iş yapmaktan, vücudunu ve kalbini fazla zorlamaktan kaçınmalıdır.
 • Uyku düzenine dikkat etmelidir.
 • Varis çorabını, doktorun tavsiye ettiği şekilde ve düzende kullanmalıdır.
 • Stresten uzak durmalıdır.
 • Omuz seviyesinden daha yüksekteki nesnelere uzanmamalıdır.
 • Ameliyat sonrasındaki ilk 2 ay boyunca, hasta araba kullanmamalıdır. Herhangi bir araba ile yolculuk yapacaksa, arabanın arka koltuğuna oturmalı ve 1 saatten daha uzun süren araba yolculuklarından kaçınmalıdır.
 • Hasta, operasyondan sonraki birkaç ay yatak örtüsü değiştirme, çöp kovası boşaltma ya da yerleri süpürme gibi ev işleri yapmamalıdır.
 • Ameliyattan sonraki 2 hafta boyunca cinsel ilişkiden uzak durmalıdır.
 • Doktor tarafından verilen ilaçları zamanında ve aksatmadan kullanmalıdır.
Kalp ve kalp kapakçığı ameliyatları konusunda “Referans” konumunda olan Florence Nightingale Hastaneleri’nin uzman hekimleri, merak ettiğiniz tüm sorulara yanıt vermekten memnuniyet duyacaktır. Bize ulaşmak için web sitemizde yer alan iletişim formunu kullanabilir ya da 444 0 436 numaları telefonu arayabilirsiniz.

Tarih 26.2.2020 editor@florence.com.tr
Paylaş