Kadınlarda üşüme ve halsizlik

Kadınlarda üşüme ve halsizlik

Kategoriler

Kadınlarda sıklıkla görülen halsizlik ve üşüme gibi şikayetlerin altında, genellikle demir eksikliği anemisi yani kansızlık yatıyor..

Dünya nüfusunun dörtte birinden fazlasında anemi, yani kansızlık bulunmaktadır. Bunun da yaklaşık yarısını, demir eksikliği anemisi oluşturmaktadır.

Demir eksikliği vücudu nasıl etkiliyor?

Demirin vücudumuzdaki görevleri arasında; dokulara oksijen taşınması, enerji yapımı, DNA tamiri, hücre çoğalması, protein sentezi, bağışıklık sisteminin fonksiyonlarındaki rolü sayılabilir.

Demir eksikliğinin başlıca nedeni beslenme eksikliğidir. Demir bulunan besinler arasında; kırmızı et, karaciğer, balık, yumurta, kuru meyveler, baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler sayılabilir.

Demir eksikliğinde iki basamak bulunmaktadır;

1. Demir eksikliği: Vücudun toplam demirinin azalması olarak tanımlanır. Anemi henüz yoktur.
2. Demir eksikliği anemisi: Demir eksikliğinin kemik iliğinde kan yapımını azaltması sonucunda anemi gelişmiştir.

Tedaviye ne zaman başlanmalı?

Demir tedavisine, eksiklik saptandığında hemen başlanmalı. Tedavi şekli hastalığa ve hastaya göre olmalı

Demir Eksikliği Anemisi'nin düzeyi ne olursa olsun, öncelikle nedeni araştırılmalıdır.

Erkeklerde ve menopoz sonrası dönemdeki kadınlarda Demir Eksikliği Anemisi, genellikle kan kaybına bağlıdır. Bu hastalarda gastro-instestinal sistemden kanama, tüm nedenlerin 1/3'ünü oluşturur.

Demir tedavisine, eksiklik saptandığında hemen başlanmalı. Ancak, altta yatan nedeni bulmak ve hastalığa göre bireysel tedavi yöntemini belirlemek de esas olmalıdır.

Amaç, hemoglobin düzeyini ve eritrosit indekslerini normalleştirmek ve demir depolarını yerine koymaktır. Demir Eksikliği Anemisinde hemoglabin oral demir tedavisiyle  2-4 hafta içinde;

  • 2 g/dl artar. Bu nedenle tedavinin başlanmasından
  • 4 hafta sonra yeniden kan sayımı yapılmalıdır.

 
Hastaya uygun demir dozları verilmiş ve Demir Eksikliği Anemisi'nin altında yatan neden düzeltilmiş ise, anemi de 2-4 ay içinde düzelir.

Kadınlarda üşüme ve halsizlikHemoglobin normalleştikten sonra demir depolarını doldurmak için 3 ay daha demir tedavisine devam edilmelidir. Daha sonraki izlemeler aneminin ağırlık derecesine, altta yatan nedene ve hastanın klinik durumuna göre değişir.

Kadınlarda halsizlik, çabuk yorulma, üşüme gibi şikayetlerin varlığında, İç Hastalıkları hekimine başvurarak, özellikle demir eksikliği yönünden değerlendirilme yaptırılması önemlidir.

Demir eksikliğinin belirtileri nelerdir?

  • Soluk Beniz, halsizlik, iştahsızlık, üşüme.
  • Egzersize dayanıksızlık, çabuk yorulma.
  • Çabuk sinirlenme, dikkat eksikliği.
  • Uyku bozuklukları.
  • Çarpıntı, başağrısı, baş dönmesi,
  • Nefes darlığı.
  • Saç dökülmesi, trnaklarda kolay kırılma.

 


*Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.

Tarih 23.7.2018 editor@florence.com.tr
Paylaş