Kategoriler

Kadın üreme organları olan rahim, yumurtalıklar, yumurtayı taşıyan tüpler, vajen ya da vulva’da ortaya çıkan kanser hastalıklarının teşhis ve tedavisi amacıyla gerçekleştirilen cerrahi müdahale işlemlerine “Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi” denilmektedir.

Kadın üreme organları olan rahim, yumurtalıklar, yumurtayı taşıyan tüpler, vajen ya da vulva’da ortaya çıkan kanser hastalıklarının teşhis ve tedavisi amacıyla gerçekleştirilen cerrahi müdahale işlemlerine “Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi” denilmektedir. 

Grup Florence Hastaneleri Jinekolojik Onkoloji Bölümü’nde tedavisi gerçekleştirilen kanser türleri;

- Serviks (Rahim ağzı) kanseri
- Vulva kanseri
- Vajen kanseri
- Endometrium (Rahim) kanseri
- Yumurtalık ve Fallop tüpü kanserleri
- Gestasyonel Trofoblastik Neoplaziler

Rahim ağzı kanseri: Özellikle gelişmekte olan ülkelerde, kadınlar arasında sık görülen kanser türünden biridir. Engellenebilir bir kanser türü olan rahim ağzı kanseri aynı zamanda ileri evrede saptanırsa can kaybına sebep olabilir. Erken teşhis hayat kurtarıcıdır. Rahim ağzı kanseri teşhisi konulan kadınlar arasında tüm dünyada her yıl 500 bin kişi eklenmektedir. Rahim ağzı kanserinin en önemli nedeni HPV virüsüdür. Aşı ile korunabilen bir kanser türüdür.

Rahim kanseri: Genellikle anormal vajinal kanamayla kendisini gösteren rahim kanseri, gelişmiş ülkelerde en sık görülen jinekolojik kanser türüdür. 12 yaşından önce adet olma, sadece östrojen içeren hormon tedavisi, geç menapoza girme ve obezite, rahim kanserinin risk faktörleri arasında öne çıkmaktadır.

Muayene, endometrial biyopsi ve ultrason aracılığı ile teşhis edilen rahim kanserinin temel tedavi yöntemi cerrahi müdahaledir. Rahim kanserine cerrahi müdahale sırasında rahimle birlikte yumurtalık, tüpler, lenf dokuları ve karın içi yağ dokuları da alınmaktadır. Genellikle cerrahi yöntemle tedavi oldukça başarılıdır. Rahim kanserinin bir diğer türü de kas kaynaklı tümörlerdir. Sarkom olarak adlandırılır. Cerrahi tedavi yöntemi ön plandadır.

Tüp/ Yumurtalık kanseri: Rahim ağzı ve rahim kanseri türlerine göre daha seyrek görülen yumurtalık kanseri, en yüksek ölüm oranına sahip olan jinekolojik kanser türüdür. Genellikle sinsi bir şekilde ilerleyen yumurtalık kanserinin teşhisi ancak kadın doğum muayenesi ile mümkün olabilmektedir. Karın şişliği, gaz ve müphem mide şikayetleri gibi kendini gösterebilir.

Yumurtalık kanserinin tedavisi cerrahi olarak gerçekleştirilir. Cerrahi müdahale sırasında yumurtalıklarla birlikte rahim, lenf dokuları, karın içi yağ dokuları ve bazı durumlarda bağırsakların, dalağın, karaciğerin ve diyaframın bir kısmı alınır. Hastalığın sıçradığı her dokuyu çıkartmak ana hedeftir. Daha sonra hastalara kemoterapi tedavisi uygulanır.

Vulva kanseri: Kadın üreme organının dış kısmında ortaya çıkan kanser türü olan vulva kanseri, sık görülmeyen bir kanser türüdür. Erken teşhis durumunda tedavisi mümkün olan vulva kanseri, bazı hastalarda hiçbir belirti göstermese de, bazı hastalarda vulvadaki kaşıntı ve yanma, adet kanaması ile ilişkisi olmayan kanama, vulvada şişlik ya da hassasiyet gibi belirtilerle kendisini gösterebilir.

Vajen kanseri: Genelde 45-65 yaş arasında görülen vajen (vajinal) kanser türü oldukça seyrek görülür ve jinekolojik kanserlerin %1’ini oluşturur. Genelde cinsel ilişki sırasında ve sonrasında kanamayla kendisini gösteren vajen kanseri, idrar torbasına ve kalın bağırsağa yakın olması nedeniyle idrar yaparken yanma ya da dışkılama sırasında ağrı gibi belirtiler de gösterebilmektedir. Önemli bir bölümü radyoterapi ile tedavi edilebilmektedir.

Gestasyonel Trofoblastik Neoplazi: Bunlar gebeliği taklit eden ve gebelikte oluşan bazı hücrelerin kanserleşmesi ile oluşur. Son derecede nadirdirler. Muayene, ultrason ve kan testleri ile tespit edilebilirler.

Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Yöntemleri Nelerdir?

Gelişen teknoloji ile birlikte, açık ameliyat yönteminin yanı sıra laparoskopik cerrahi yöntemi ve robotik cerrahi yöntemi de jinekolojik onkoloji cerrahisinin sunduğu tedavi yöntemleri arasındaki yerlerini almıştır. En uygun cerrahi müdahale yöntemine, tedaviyi gerçekleştirecek olan uzmanlar karar vermektedir.

Jinekolojik kanser cerrahisi ile ilgili merak ettiğiniz konulara, Grup Florence Nightingale Hastaneleri Jinekolojik Onkoloji Bölümü doktorları ile iletişime geçerek detaylı bir şekilde cevap bulabilirsiniz. Jinekolojik cerrahi uzmanı doktorlarımıza ulaşmak için 444 0 436 numaralı telefonu arayabilir ya da web sitemizde yer alan iletişim formunu kullanabilirsiniz.

Tarih 28.1.2020 editor@florence.com.tr
Paylaş