Kategoriler

Sedef hastalığı ve cilt lekeleri için yeni çözüm

Deri hastalıklarının tedavisinde ultraviyole yani güneş ışınları kullanılıyor. Fototerapi adı verilen bu tedaviler, dalga boyları belirlenmiş özel lambalarla gerçekleştiriliyor. Fototerapide tüm vücut ultraviyole ışınına maruz kaldığı için, yöntemin belli sayının üzerinde uygulanması tercih edilmiyor. Fototerapi tedavisi gören hastaların uzun süren takiplerinde, cilt kanserleri gelişme riskinde artış ve deride erken yaşlanma gözlenebiliyor. Buradan yola çıkarak, yan etki ve riskleri ortadan kaldırmak için ‘Hedefe Yönelik Fototerapi’ yöntemi geliştirildi.

Türkiye’de sadece beş yerde bulunan Excimer Light adlı cihazla uyguladığımız ‘Hedefe Yönelik Fototerapi’de; Ultraviyole dozları, kısa süre içinde, sadece tedavi edilmek istenen hastalıklı bölgeye uygulanıyor. Hedefe yönelik fototerapi tedavisinin, sedef hastalığı ve vitiligo olmak üzere, birçok dermatolojik hastalıkta etkili bir yöntem olduğu kanıtlanmıştır.

Sedef hastalığında "hedefe yönelik fototerapi"

Excimer Light ile ortalama 10 seanslık uygulama sonrasında başarı oranı, yüzde 70 ile 90 oranındadır. Tedavi bitiminde hastalığın tekrar ataklarının azaldığı bilinmektedir. Cihaz deri kıvrım yerleri ve saç gibi zor alanlara da ulaşılabilme olanağı veriyor.

Özellikle tedaviye dirençli olan avuç içi ve ayak tabanındaki sedef hastalığının tedavisinde çok iyi yanıt alındığı biliniyor.

30 santimetrekarelik bir alana uygulama, yaklaşık 1,5 dakikadan daha kısa sürmekte olup seansların sıklığı, hastalığın şiddetine göre değişkenlik gösterir. Genellikle 10 günde bir uygulanır.

Vitiligo hastalığında "hedefe yönelik fototerapi"

Vitiligo, dış derinin renk kaybına uğramasıyla oluşan beyaz plaklarla seyreden bir deri hastalığıdır. “Hedefe Yönelik Fototerapi”de seans sayısının sedef hastalığına oranla daha fazla olması gerekir. Özellikle yüz bölgesine yerleşen vitiligoda başarılı ve hızlı yanıt elde ediliyor. Fototerapi, diğer tedavi ajanlarıyla birlikte de kullanılabilir. Tedavi haftada bir ile üç arasında periyotlarla uygulanır.

"Hedefe yönelik fototerapi"nin kullanıldığı başlıca hastalıklar:

  • Sedef Hastalığı
  • Vitiligo
  • Saçkıran
  • Deri Lenfoması
  • Atopik Egzemalar
  • Dirençli El Egzamaları

*Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.

Tarih 23.7.2018 editor@florence.com.tr
Paylaş