Grup Florence Nightingale Hastaneleri Çocuk Kalp Sağlığı Merkezinden Haberler

Grup Florence Nightingale Hastaneleri Çocuk Kalp Sağlığı Merkezinden Haberler

Kategoriler
  • Son 20 yılda gerçekleştirilen 5000 çocuk kalp ameliyatı ve bunların başarılı sonuçları ile toplumda hak ettiğimiz güveni kazanma yanında uluslararası denetim kuruluşlarınca verilen Akreditasyon Belgesi almış ve ülkemizdeki en önemli merkezlerden biri olmuştur.
  • Türkiye'de en küçük yaştaki bebeğe açık kalp ameliyatı merkezimizde yapılmıştır. 1998 yılında henüz bir günlükken hayatını kaybetmek üzere getirilen hasta açık kalp ameliyatı sonrası sağlığına tamamen kavuşmuştur.
  • Yine ülkemizde ilk defa anne karnında henüz 4 aylık hamileyken bebeğin kalp rahatsızlığı olduğu teşhis edilmiş, doğumdan sonraki gün açık kalp ameliyatına alınarak kalp damarlarındaki terslik düzeltilerek hayatı kurtarılmıştır
  • Kalbin bazı nadir doğumsal anomalilerinde, kalpten akciğere giden damarın gelişmediği hastalarda ilk kez 1997 yılında sığır boyun damarından elde edilen yapay damarla akciğer damarı oluşturularak bebek sağlığına kavuşturulmuştur. Uygulaması ilk kez hastanemizde gerçekleştirilen bu yöntem şimdi dünyada da en popüler olan yöntemdir.
  • Kalbin yarısının oluşmadığı, sadece tek karıncık ile dünyaya gelen bebeklerde yeni bir yöntem olarak kalbi hiç durdurmadan suni bir damarla karıncık fonksiyonunu elde etmeyi sağlayan "Ekstrakardiyak Fontan" ameliyatı ülkemizde ilk kez hastanemizde uygulanmaya başlamıştır.
  • Özellikle son 3 yılda Irak ve Balkan ülkeleri başta olmak üzere yurtdışından gelen çocuk hastaların başarılı bir şekilde ameliyat ve tedavileri yapılmaktadır. Aynı şekilde çevre ülkelerden gelen doktorlara eğitim vermeye başlamamız ayrı bir gurur kaynağıdır.

Bu olumlu sonuçların ışığında, şimdiki hedefimiz çocuklarda kalp nakli ameliyatlarını başlatmaktır. Bu konuda cerrahi, anestezi ve yoğun bakım ekipleri olarak gerekli bilimsel çalışmaları devam ettirmekteyiz.


*Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.

Tarih 23.7.2018 editor@florence.com.tr
Paylaş