Göz tansiyonu / Glokom hakkında bilmeniz gerekenler

Göz tansiyonu / Glokom hakkında bilmeniz gerekenler

Kategoriler

Göz tansiyonunun / Glokomun belirtileri nelerdir?

Sabahları belirginleşen baş ağrıları, zaman zaman bulanık görme, geceleri ışıkların etrafında ışıklı halkalar görülmesi ve göz etrafında ağrı en sık görülen şikayetlerdir.

Göz tansiyonu / Glokom tanısı nasıl konur?

Eğer göz içi basıncı çok yüksek seviyelerde değilse hastalık hiçbir belirti vermeden sinsi olarak seyreder. Bu nedenle hastalığın teşhis edilmesi, ilerlemiş dönemlerinde yapılır. Glokom, çoğunlukla başka bir nedenle göz muayesine başvuran hastalarda tesadüfen teşhis edilir. Ayrıca, bir kısım hastada akut glokom krizi denilen ve göz içi basıncının ani olarak çok yüksek düzeylere yükselmesiyle ortaya çıkan, şiddetli göz ağrısı, baş ağrısı, gözde kızarma gibi gürültülü bir tabloyla kendini gösterir. Bu durumda acil tedavi gerekir.

Göz içi basıncı 10-20 mm. civa (mmHg) basıncı düzeyindedir. Göz içi basıncının 20 mm civa basıncının üzerinde bulunması çoğunlukla glokomu düşündürür, ancak sadece göz içi basıncının yüksek bulunması, glokom teşhisi için yeterli değildir. Glokomlu hastalar, göziçi basıncı düzeyi, görme sinirinin ve görme alanının durumu birlikte değerlendirilerek izlenirler.

Göz tansiyonu / Glokom riskini artıran faktörler nelerdir?

 • Ailede glokom varlığı
 • Uzun süren kortizon tedavisi
 • Göz içi iltihabı (Üveit)
 • İleri yaş
 • Şeker hastalığı
 • Yüksek ya da düşük vücut tansiyonu
 • Yüksek miyopi ya da hipermetropi
 • Göz yaralanmaları
 • Migren
 • Kansızlık

Kaç tip glokom var?

3 Tip Glokom vardır;

1. Açık açılı göz tansiyonu hastalığı: En sık karşılaşılan glokom şeklidir. Üretilen göz sıvısının boşaltılması engellenirse göz içi basıncı artar. Burada, göz sıvısının kan damarlarına ulaşmasını sağlayan kanalcıklarda normalde olmaması gereken bir tıkanıklık durumu söz konusudur ve biriken göz sıvısı göz içi basıncını arttırır. Göz içi basıncının yüksek olması göz sinirine zarar verir ve tedavi edilmediği takdirde körlüğe kadar giden görme kaybına neden olur.

2. Kapalı açılı glokom: Glokomlu hastaların %5-10 kadarını oluşturur. Bu tip glokom çok gürültülü bir tabloyla ortaya çıkar. Açı kapanması glokomu veya akut glokom krizi olarak isimlendirilen bu tabloda, birden gözde şiddetli ağrı, kızarıklık, görmenin bulanıklaşması ve azalması, ışığa hassasiyet, bulantı, kusma belirtileri ortaya çıkar. Bu tabloyla doktora başvuran hastanın göz tansiyonu genellikle 40-50 mm civa (mmHg) veya daha yüksek basınç gibi çok yüksek düzeylerde bulunur.

3. Sekonder glokom: Sekonder glokomda, gözde göz içi basıncının yükselmesine neden olan bir hastalık vardır. Bu, değişik nedenlerle oluşan göz içi kanamaları, göz içi iltihapları, şeker hastalığı, göze gelen darbeler (travma), ileri dönemdeki katarakt gibi çok değişik sebeplerle olabilir.


*Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.

Tarih 23.7.2018 editor@florence.com.tr
Paylaş