Göbek Bağı Bankacılığı

Göbek Bağı Bankacılığı

Kategoriler

Göbek bağı nedir?

Göbek bağı, bebeği besleyen damarların etrafını saran, onları dış etkenlere karşı koruyan bir dokudur. Bebek, anne karnındaki yaşamında, göbek bağı aracılığıyla anne kanından beslenir.

Göbek bağı neden saklanır?

Doğum gerçekleştikten sonra, işlevi kalmayan plasenta ve göbek bağı dışarı atılır. Göbek bağında bulunan kök hücreler, kordon kanı kök hücrelerinden farklıdır. Göbek bağından izole edilen kök hücreler, kemik, kıkırdak, kas gibi birçok dokuya dönüşme yeteneğine sahip hücrelerdir.

Göbek bağı hücreleri neden önemlidir ve nerede kullanılır?

Göbek bağında bulunan hücreler Wharton jölesi kaynaklı mezenkimal kök hücrelerdir (MKH). MKH’ler kemik, kas, kıkırdak, sinir, bağ dokusu için gerekli hücreleri yaparlar. Eğer bu dokularda yaralanma olur ise tamir ederler.

MKH’ler yaralı ya da hasarlı bir bölgeye geldiğinde bu bölgeyi tamir etme yeteneğine sahiptirler.

MKH’ler bağışıklık sistemini düzenlerler. Kan, doku ve organ nakillerinden sonra oluşan doku-organ reddinin Graft versus Host Hastalığı’nda (GVHH) tedavi amacıyla kullanılırlar. MKH’ler kişiye verildiğinde bağışıklık sistemini bilinçli şekilde düzenlediğinden nakledilen dokunun reddi zorlaşır. 

MKH’ler ile yapılan çalışmalar, bu hücrelerin Tip-I diyabet, romatoit artirit, multiple skleroz (MS), sistemik lupus eritramatozus, osteogenesis imperfecta (cam kemik hastalığı) gibi pek çok hastalığın tedavisinde kullanılabileceğini gösteren önemli bulgular elde edilmesini sağlamıştır.

Serebral Palsi, Otizm, Alzheimer, Parkinson gibi nörolojik hastalıklarda uygulanabileceğini gösteren önemli sonuçlar elde edilmiştir.

Göbek bağı nasıl alınır?

Doğumdan hemen sonra, göbek bağı alkolle iyice temizlenir ve klemplenir. Yaklaşık 5 cm uzunluğunda kesilen göbek bağı, FlorenCell tarafından temin edilen özel ve steril solüsyon içeren kap içine konur. Bu esnada anne ya da bebeğe herhangi bir cerrahi işlem yapılmaz. Göbek bağı alım işleminin anne ve bebeğe herhangi bir zararı yoktur. Alınan göbek bağı, 48 saat içinde merkezimize ulaştırılmalıdır.

Göbek bağı nasıl saklanır?

Özel bir yöntemle işlenen göbek bağı ailenin aksi bir beyanı olmadığı takdirde ihtiyaç duyulana kadar 196 0C’de ki sıvı azot tanklarında saklanabilir.


*Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.

Tarih 23.7.2018 editor@florence.com.tr
Paylaş