Gebe kalma şansınızı arttırmanız mümkün

Gebe kalma şansınızı arttırmanız mümkün

Kategoriler

Gebe kalmadan önce yapacağınız birtakım değişiklerle hem gebe kalma olasılığınızı arttırırsınız hem de sağlıklı bir gebelik geçirerek sağlıklı bir bebek doğurma şansınızı yükseltmiş olursunuz.

Anne-baba olma yolculuğunuza başlamak heyecan vericidir. Gebe kalmaya çalışan çiftlerin %85’inin denemeye başladıktan sonraki altı ay içinde gebe kalacağı beklenebilir.

Doğal yollardan gebe kalma şansınızı iyileştirmenin iki önemli yolu vardır;

1. Gebelik pencerenizi öğrenin ve yumurtlamadan bir ya da iki gün önce cinsel ilişkiye girin. Erkeğin düzenli olarak boşalması (her 2-3 günde bir) spermin kalitesini ve hareketliliğini iyileştirecektir. Bu, adet ile yumurtlama arasındaki dönemde olmalıdır.

2. Sağlığınızı, diyetinizi ve yaşam tarzınızı iyileştirin. Bu durum her iki eş için de geçerlidir.

Gebelik öncesi sağlıklı yaşam tarzı;

Bebek için denemelere başlamadan önce anne / baba adaylarının yaşam tarzınızı ve sağlığınızı gözden geçirmesi gerekir. Sigara ve alkol, hamilelikte hem annenin hem de bebeğin sağlığını olumsuz etkilemektedir. Sigaranın bilinen en yaygın zararlarını; düşük doğum ağırlığı, erken doğum, enfeksiyonlara sık yakalanma olarak sayabiliriz.

Ayrıca “ani bebek ölümü sendromu”, sigara içen annelerin bebeklerinde iki kat daha fazla görülmektedir. Bu konulara gereken özeni gösterin, sağlığınız ihmaller zincirine karışmasın.

Aşağıda bu konuda yardımcı olacak bazı öneriler bulabilirsiniz:

  • Sağlıklı yiyecekler yediğinizden emin olun,
  • Sağlıklı kiloyu koruyun,
  • Sigarayı ve uyuşturucuyu bırakın,
  • Alkolü ölçülü olarak kullanın,
  • Düzenli olarak egzersiz yapın.

Yukarıdaki başlıklara ilave olarak ayrıca kadınlar;

  • Günde 0,4 mg folik asit almalıdır.
  • Gebelik öncesi sağlıklarının en iyi durumda olduğundan emin olmak üzere antenatal tarama yaptırmak için doktorlarını ziyaret etmelidir. Bu tarama rubella (kızamıkçık), ve varicella (suçiçeği) kontrolleri, kan grubu, antikorlar ve RH faktörü, hepatit B ve hepatit C, HIV, frengi ve tam kan sayımı dâhil çeşitli kan testlerini içerebilir.
  • Son iki yıl içinde normal sonuçlar veren bir pap smear testi ve göğüs kontrolü olduklarından emin olmak üzere doktorlarıyla görüşmelidir.
  • Doktorunuzla beraber kullandığınız ilaçları ve onların gebelik üzerindeki etkilerini gözden geçirin.
  • Diş hekimi kontrollerinizi ihmal etmeyin.

*Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.

Tarih 23.7.2018 editor@florence.com.tr
Paylaş