Kategoriler

Ergenlik kızlarda memelerin, erkeklerde testislerin (yumurtalıkların) büyümesi ile başlar.

Ergenlik kaç yaşında ve nasıl başlar?

Ergenlik belirtileri kızlarda 8–13 yaşlar arasında (ortalama 10–11 yaş), erkeklerde 9–13 yaşa arasında (ortalama 11-12 yaş) başlar. Ergenlik belirtilerinin başlaması ve ilerlemesi kızlar ve erkekler arasında farklılık gösterir. Ergenlik kızlarda memelerin, erkeklerde testislerin (yumurtalıkların) büyümesi ile başlar. Kızların yüzde 15’inde ilk bulgu genital bölgede kıllanma, nadiren de adet kanamasının başlaması olabilir. Hekim muayenesi dışında erkeklerde testis büyümesini farketmek zor olduğundan genital kıllanmanın ilerlemesi ile ergenlik değerlendirilebilir.

Ergenliğin başlangıcında kızlarda tek taraflı meme gelişimi olması normal midir?

Bazen kızlarda ergenlik tek taraflı meme büyümesi ile başlar ve diğer memede büyümenin başlaması 6 ayı bulabilir. Bu durum normaldir. Bununla birlikte memeler arasındaki bu gelişim farklılığı daha uzun sürer ve çok belirgin olursa bir hekime başvurmak gereklidir.

Ergenliği başlatan olaylar nelerdir?

Ergenlik, beynin hipotalamus-hipofiz adı verilen bölgesinden salgılanan hormonların etkisiyle başlar. Bu hormonları salgılayan hücreler ergenlik yaşına kadar “uykudadırlar”. Bu hormonlar kızlarda overleri, erkeklerde testisleri uyararak cinsiyet hormonlarının(kadınlarda östrojen, erkeklerde (testosteron) salgılanmasına neden olurlar. Cinsiyet hormonları ise her cinse özgü fiziksel özelliklerin (meme büyümesi, genital bölgelerde kıllanma, erkek tipi kas gelişimi (kızlarda belirli bölgelerde yağlanma gibi) oluşmasını sağlar.

Ergenlik başladıktan sonra nasıl ilerler?

Ergenlik döneminde kız ve erkek çocuklarda kendi cinsiyetlerine uygun fiziksel değişiklikler olur. Bu değişiklikler belli bir sıra ile olur ve ergenlik dönemi 5 evrede tamamlanır. Ortalama 3-4 yıl sürer ve ergenlik bitiminde artık üreme kabiliyetini kazanmış erişkin birey olunur.

Bazı çocuklarda kıllanma daha erken yaşta başlamasına rağmen adet görme daha sonra gerçekleşiyor. Kıllanma tek başına ergenlik göstergesi sayılabilir mi?

Kız ve erkeklerde kıllanma, meme gelişmesi ve testis büyümesi ile eş zamanlı olabildiği gibi, genellikle 6 ay sonra görülür. Tek başına genital kıllanma ergenlik göstermesi sayılmaz ancak incelenmesi gerekir. Bazen 6-8 yaşlarında böbrek üstü bezinden salgılanan , zayıf androjenik etkili bir hormon nedeniyle genital ve/veya koltuk altı kıllanması olabilir. Halk arasında ön ergenlik olarak adlandırılan bu durum normaldir. Fakat yine de erken kıllanma bazı hormonal hastalıkların belirtisi olabileceğinden ,hekim muayenesinde fayda vardır.

Boyu hızla uzayan ailelerin mutlaka bir uzmana başvurmaları mı gerekir?

Çocukluk çağında en az 5 cm boy uzaması olmalıdır. Daha hızlı boy artımı, eğer ergenlik belirtileri mevcut ise uzmana başvuru gerektirir.

Anne, meme gelişiminin olup olmadığını anlayabilir mi?

Evet, memede tomurcuk şeklinde büyüme dikkatli annelerin gözünden kaçmıyor. Özellikle şişman çocuklarda, hormonal meme büyümesi mi yoksa yağlanma nedeniyle meme büyümesi olduğu karıştırılabilir.

Bu dönemde memede ağrı yaşanması normal midir?

İlk meme büyümesi (tomurcuklanma) sırasında memede ağrı ve sızlama olabilir. Özellikle temas ile bu ağrı ortaya çıkar.

Ergenlik belirtileri başladıktan sonraki 1 yıl içinde hızlı boy uzaması olur ve buna “büyüme patlaması” denir.

Ergenlik öncesinde boy ortalama ne kadar uzar?

Genel olarak kızlarda meme gelişiminden sonra genital bölgede ve koltuk altlarında kıllanma ve sonraki 2 yıl içinde adet kanaması başlar. Adet kanaması 10–16 yaş arasında(ortalama 12.8 yaş) başlayabilir ve genellikle ilk yıllarda düzensiz kanamalar olur. Ergenlik belirtileri başladıktan sonraki 1 yıl içinde hızlı boy uzaması olur ve buna “büyüme patlaması” denir. Kızlar ergenlik döneminde yaklaşık 20-25 cm uzarlar. Genel olarak adet kanaması başladıktan sonra kızların boyu 5–6 cm kadar uzar.

Boy uzaması erkeklerde nasıl ilerler?

Erkek çocuklarda ergenlik testislerin(yumurtalık) büyümesi ile başlar ve daha sonra genital kıllanma, penis boyutlarında büyüme, erkek tipi kas gelişimi ve daha geç dönemde sakal ve bıyık bölgesinde kıllanma ve ses kalınlaşması ile devam eder. Erkeklerde “büyüme patlaması” kızlara göre daha geç dönemde olur (ortalama 2 yıl sonra) ve ergenlik döneminde boyları 28 cm kadar uzar. Erkek çocuklarda ergenliğin ortasında “cinsel boşalma” olabilir. Ergenlik dönemi sonunda kızlar ve erkekler üreme yeteneği kazanırlar.

Tam olarak şu sorunun yanıtını almak istiyorum. Ergenliğin erken başlaması ne demektir.

Genel olarak kızlarda 8 yaşından erkeklerde 9 yaşından önce ergenlik belirtilerinin başlaması erken ergenlik olarak kabul edilir. Erken ergenlik meme gelişiminin erken olması şeklinde kızlarda daha sık görülür. Bunun yanında tek başına  adet kanaması şeklinde de erken ergenlik başlayabilir. Erken ergenlik bazen önemli bir hastalığa bağlı olabilir veya hemen tedavisi gereken özelliklere sahip olabilir. Bu nedenle bu tür sorunu olan çocukların çocuk endokrinolojisi uzmanlarına gönderilmeleri gereklidir.

Erken genital kıllanma tek başına erken ergenlik nedeni olarak kabul edilmese de tetkik edilmelidir. Boy uzunluğu ve kemik yaşı ileriliği ile birlikte ise önemlidir.

Kız çocuklarında 6-8  yaşlarında iyi huylu meme büyümeleri olabilir. Kızlarda bu şekilde görülen meme büyümeleri genellikle hormonal kaynaklı değildir ve kısa bir süre sonra meme büyümeleri kaybolur.

Erkeklerde erken ergenlik daha seyrek görülür ve genellikle önemli bir neden bağlıdır deniyor. Neden erkek çocuklarda daha seyrektir?

Bunun sebebini tam olarak bilemiyoruz. Ancak erken ergenlik erkeklerde görülürse mutlaka bir hastalık nedeni araştırılmalıdır. Aslında ergenliğin başlama sebebini tam olarak bilemiyoruz. Neden çocukluk çağında yok denecek kadar az salgılanan seks hormonları, 10-12 yaşlarında salgılanmaya başlıyor ve vücutta hem cinsel hem de fiziksel ve psikolojik değişiklikler oluyor. Irk, iklim, genetik yatkınlık,vucut ağırlığı,vucuttaki yağ oranı gibi nedenler ergenliğe giriş yaşını ve ergenliğin başlamasını etkiler.


*Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.

Tarih 23.7.2018 editor@florence.com.tr
Paylaş