Ergenlikte gıdaların önemi

Ergenlikte gıdaların önemi

Kategoriler

Hormonlu, katkı maddeli gıdalar, kirli hava, radyoaktif maddeler kısacası modern yaşam koşulları bu sistemi bozan en önemli etkenler.

Sağlıklı bir insanda, doğumdan itibaren gerekli bütün hormonlar, gerektiği miktarlarda salgılanarak, vücudun gelişmesini ve tüm fonksiyonların normal çalışmasını sağlıyor. Ancak, normal bir şekilde çalışan bu mekanizmayı bozan sebepler var. Bunları sıralayabilir misiniz?

Beslenme alışkanlıkları başta olmak üzere dışarıdan, farklı ve vücuda zararlı müdahaleler yapıldığında sistem bozulabiliyor. Hormonlu, katkı maddeli gıdalar, kirli hava, radyoaktif maddeler kısacası modern yaşam koşulları bu sistemi bozan en önemli etkenler.

Çalışan annelerin en büyük kurtarıcısı hazır gıdalar. Hayata yetişmek için hazır gıdaları daha çok kullanıyorlar. Yurtdışında hazır gıdalarla ilgili yapılan çalışmalarda ne sonuçlar çıktı?

Hazır gıdaların yan etkilerini gösteren yurtdışındaki araştırmalar çarpıcı sonuçlar veriyor. Belçika’da yapılan bir araştırma, tarımda kullanılan bazı ilaçların östrojenik etkiyi arttırarak kız çocuklarda erken adet, erkek çocuklarda meme büyümesi yaptığını ortaya koyuyor. Danimarka ise erkek inferfilitesinin artışını bu ilaçlara bağlıyor. Kuzey ülkelerinde yapılan bir çalışma (ki bu bölgede özellikle dondurulmuş balık tüketimi çok fazla ) tip 1 diyabetin görülme sıklığının yüz binde 45’den 60’a çıktığını gösteriyor.

Bu veriler gerçekten ürkütücü. Her hazır gıda, katkı maddeli yiyecek, hormonlu meyve ve sebzeler hastalık ve erken adet riskini arttırıyor mu?

Kontrolsüz birtakım uygulamalar bu tehlikeye davetiye çıkarıyor. Bu risk herkes için var. Çocukluk çağında kandaki östrojen seviyesi düşük olduğu için dışarıdan alınan yanlış gıdalar çok daha büyük etki yapıyor ve kanda östrojen seviyesinin artmasına neden oluyor..

Peki, önlem almak için ne yapmak gerekir?

Öncelikle üretim safhasında denetim mekanizmasının çok iyi işlemesi gerekiyor. Bir de ailelerin aynı gıdadan çok fazla miktarda çocuklarına vermemelerinde fayda var. Yani tabaklar dolusu aynı sebze ya da yemekten yememek, her gıdadan ölçülü almak gerekiyor. Sebze ve meyveleri mevsiminde tüketmek,alırken şekline,rengine ve iriliğine dikkat etmek gerekliİ. Bir de katkı maddeli gıdaların yol açtığı hastalıkları iyi tanıyıp gereken durumlarda doktora erken başvurulması son derece önemli.

Erken ergenlikten bahsederken hemen çocuk obezitesinden de bahsediliyor. Çocuk obezitesi neden önemlidir?

Çocuk obezitesi, erişkin obezitesine yol açtığı için önem arz etmektedir. ABD gibi gelişmiş ülkelerde olduğu gibi bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde de artık ne yazık ki hem erişkin hem de çocuk obezitesi artmaktadır. Ülkemizin değişik bölgelerinde obezite sıklığı konusunda yüzde 15-20’ye varan oranlar bildirilmektedir. İstanbul’da orta ve ortanın üstü ekonomik seviyedeki çocukların devam ettikleri okullarda yapılan son bir çalışmada, 10–12 yaş grubunda erkeklerde yüzde 30’a varan oranlarda obezite saptanmıştır. Kızlarda obezite oranı yüzde 20 civarında bulunmuştur. Ancak kızlarda ergenlik döneminde adet öncesi yağlanma ve kilo artışı olduğundan daha ileri yaşlarda bu oranın artma ihtimali mevcuttur. Bu son çalışmanın oranları artık ülkemizde de ABD çocukları kadar sık oranda obezite görüldüğünü göstermektedir. Fark ABD ve Avrupa Birliği ülkelerinde, sağlık ve eğitim politikalarında; medyada obezitenin önlenmesi konusunda yoğun çalışmaların başlamış olması; ülkemizde ise bu konuda daha henüz ortak bir çalışmanın hayata geçirilmemesidir.Obezite hangi yaş da saptanırsa o yaş da tedavi edilmelidir  Ergenlik döneminde tedavi edilmemiş 10 çocuktan 7'si ileride erişkin obez olarak hayatını sürdürür.


*Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.

Tarih 23.7.2018 editor@florence.com.tr
Paylaş