Ergen çocuklarda kemik sağlığı

Ergen çocuklarda kemik sağlığı

Kategoriler

Kortizon, kemik yapan hücreler (osteoblastlar) tarafından yapılan yeni kemik yapımını azaltmakta ve kemik yıkımına neden olan (osteoklast) hücrelerin kemik yıkımını arttırmasına neden olmaktadır.

Alerji ilaçlarının çoğunluğunda kortizon var. Kortizon kullanımı gelişimi olumsuz mu etkiliyor?

Bize gelen soruların büyük bölümü kortizon kullanımı ile ilgilidir. Romatizma, astım, deri ve böbrek hastalıkları gibi durumlarda sık kullanılan bir ilaç olan kortizon aslında yaşam kurtarıcıdır ancak uzun süreli ve yüksek dozda kullanıldığında osteoporoza neden olmaktadır. Kortizon, kemik yapan hücreler (osteoblastlar) tarafından yapılan yeni kemik yapımını azaltmakta ve kemik yıkımına neden olan (osteoklast) hücrelerin kemik yıkımını arttırmasına neden olmaktadır. Kortizon kullanan her kişide kırık gelişecek diye bir kural yoktur ancak kırık riski doza ve tedavinin süresine bağlıdır. Astımda kullanılan sprey şeklindeki kortizonlu ilaçların kemik üzerine etkisi çok azdır.

Uzun dönem kortizon kullanımında kemik erimesi nasıl engellenebilir?

Ergeni kemik sağlığını düzenleyecek yaşam şekli konusunda bilinçlendirmek (hayatına fizik aktivite yani sporu sokmak). Çocuğu kemik ve osteoporoz konusunda deneyimli bir uzmana yönlendirmek gerekir. Çocuğunuzda basit bir düşme sonrasında kırık gelişiyorsa veya açıklanamayan sırt ağrısı varsa osteoporoz riski düşünülmelidir. Kırıklara neden olabilecek olayı anlamak için tetkiklerin yapılması gerekir.

Yaş gruplarına göre çocukların kalsiyum ihtiyacı ne kadardır?

Yaş gruplarına göre kalsiyum ihtiyacı şöyledir;

  • 0–6 ay günde 210 mg.
  • 7–12 ay günde 270 mg.
  • 1–3 yaş günde 500 mg.
  • 4–8 yaş günde 800 mg.
  • 9–18 yaş günde 1300 mg’dır.

İçinde kalsiyum barındıran yiyecekler hangileri?

Bir bardak sütte ve yoğurtta 300 mg, bir kibrit kutusu peynirde 200 mg kalsiyum vardır. Kalsiyum emilimi için D vitaminine ihtiyaç vardır. Süt ürünleri, margarin ve balık yağı D vitamini içermesine rağmen bu vitaminin en önemli kaynağı güneş ışığıdır. Yaz aylarında günlük 15–20 dakika direkt alınan güneş ışığı yeterlidir ve deri kanseri riskini arttırmaz. Meşrubatların, çocuk ve ergenlerin beslenmesinde süt ve süt ürünlerinin yerini alması, kalsiyum kaybına yol açmaktadır. Gazlı meşrubatlar kalsiyumun emilimine engel olurlar.

Ergenlik dönemi iştah sorunlarının yoğun olarak yaşandığı bir dönemdir.


*Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.

Tarih 23.7.2018 editor@florence.com.tr
Paylaş