Elleriniz için yaşlanmanın etkilerini azaltacak öneriler

Elleriniz için yaşlanmanın etkilerini azaltacak öneriler

Kategoriler

El üzerindeki cildimiz daha incedir

Kan damarları ve kök hücre kaynağı açısından fakirdir. Bu nedenle el, yaşlılığı vücudun diğer kısımlarından önce fark edilir.

Şişli Florence Nightingale Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Zahide Eriş Eken elde yaşlanmanın etkilerini azaltan önerilerini aşağıda bulabilirsiniz.

Temizlik malzemelerine dikkat: Ellerinizi sürekli yıkamak ve temizlik malzemeleri içinde kullanılan kimyasallar ellerin kurumasına ve cildin hasarlanmasına yol açar. Bunu önlemek için koruyucu eldiven kullanmaya özen gösterin.

Soğuk havalarda eldiven kullanın: Soğuk hava ve rüzgar sürekli ellerimizin kurumasına, çatlamasına sebep olur. Dışarıya çıkarken elleri korumak ve eldiven kullanmak gerekir. Özellikle kış aylarında yıkanmasıyla ellerin nemi hızla azalır.

Her şeyin başı hijyen: Tabii ki bulaşıcı hastalıklar ve bakterilerden korunmanın en kolay yolu ellerin yıkanmasıdır. Fakat yıkamadan sonra ellere günde en az 3 sefer nemlendirici krem kullanmak kurumayı önler.

Doğru nemlendiriciyi seçmek önemlidir! Yağ bazlı nemlendiriciler ellerin nemlendirilmesinde daha uygun olacaktır. Ayrıca cildin daha canlı görünmesi için meyve asitleri ve vitamin içerikli nemlendiricileri deneyin. Nemlendiricinizin pahalı olması gerekmez, etkili olması yeterlidir.

El masajı uygulayın: Nemlendiricinizi kullanırken ellere, tırnak kenarlarına masaj yaparak yavaş hareketlerle sürmek nemlendirmede daha etkilidir.

Güneşten korumaya özen gösterin: Güneş ışınlan zamanla ellerin üzerinde leke ve çil oluşumuna yol açar ve ellerinizin daha yaşlı görünmesine sebep olur. Bu sebeple ellerinize de güneş koruyucu krem kullanmak gerekir. Veya en az 15 faktörlü bir nemlendirici kullanabilirsiniz. Ayrıca oluşan lekelerin çeşitli krem ve işlemlerle tedavisi mümkündür. Bunun için dermatoloğunuza başvurun.

Ölü hücrelerden arındırın: Yumuşak hareketlerle ve bir avuç şekerle el sırtlarına masaj yapın. Bu işlem ölü hücreleri uzaklaştırır, kan dolaşımını hızlandırır ve el derisinin daha canlı görünmesine sebep olur.

Tırnak bakımım atlamayın: Tırnaklar ellerin en önemli parçasıdır. Tırnak ve tırnak kenarları da kuruluktan etkilenir. Bu sebeple tırnakları ve tırnak kenarlarını masaj yaparak nemlendirmek gerekir. Tırnak cilasının uzun süre tırnakta kalması ve aseton kullanımı tırnaklarda sararmaya yol açar, unutmayın.

Tırnaklara limon suyu: Tırnaklara limon suyuyla masaj yaparak meyve asitlerinin tırnakların parlaklığını korumasını sağlayabiliriz. Ayrıca günlük 2.5 mg biotin takviyesinin tırnakların daha sağlam ve sağlıklı olmasını sağladığı ispatlanmıştır.

Beslenmenin önemini unutmayın: Birçok yiyecek biotin içerir fakat en çok biotin içeren yiyecekler ekmek mayası, hardal tozu, yer fıstığı, fındık, ay çekirdeği, tavuk ve sığır ciğeri, yumurta, bademdir. Tırnak kenarlarınızdaki kuruluk ve deri soyulmalarına da yine yağ bazlı nemlendiricilerle veya saf vazelinle masaj yapmak iyi gelecektir.

Kalsiyum desteği: Ayrıca kalsiyum I eksikliği tırnakları kırılgan ve kuru hale getirir. Vitamin B eksikliği tırnak yatağında hastalığa yol açabilir.


*Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.

Tarih 23.7.2018 editor@florence.com.tr
Paylaş